دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
طبق اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز؛
قتل هدفمند خبرنگار فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی
در تظاهراتی که اخیرا در مرز نوار غزه برگزار شد نیروهای اسرائیل یاسر مرتجی، خبرنگار عکاس فلسطینی را به قتل رساندند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، طبق قوانین بین المللی تعرض به جان غیرنظامیان به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ که از جمله منابع اصلی حقوق بشردوستانه به شمار می‌روند، اشاره صریح و مستقیمی به غیرقانونی بودن تعرض به جان غیرنظامیان دارد و می‌توان این کنوانسیون را مشمول قواعد کلی در زمینه حمایت از غیرنظامیان، مجروحان و اسرا دانست

علاوه بر غیرنظامیان و افراد عادی، خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز در شرایط خاص باید مصونیت داشته باشند و به آنها تعرض نشود، چنانکه پروتکل اول الحاقی ۱۹۷۷ به کنوانسیون‌های ژنو به طور خاص موادی را به خبرنگاران جنگی اختصاص می‌دهد و  همچنین بر خلاف اسناد قبلی به تعریف خبرنگار پرداخته است.

 اصطلاح خبرنگار که در پروتکل الحاقی به کار برده شده است، شامل همه اشخاصی می‌شود که با رسانه‌ها در ارتباط هستند، از جمله گزارشگران، فیلمبرداران، تکنسین‌های صدا و عکاسان. مطابق این پروتکل، خبرنگارانی که در مناطق درگیر جنگ به ماموریت‌های حرفه‌ای خطرناک اشتغال دارند، به عنوان غیرنظامی مورد حمایت هستند و از همان حقوقی که به غیرنظامیان تعلق می‌گیرد، برخوردارند؛ البته به شرطی که اقدامی که مغایر وضعیت آنها به عنوان غیرنظامی باشد، انجام ندهند.

در تظاهرات روز جمعه در مرز نوار غزه نیروهای اسرائیل یاسر مرتجی، خبرنگار عکاس فلسطینی را به قتل رساندند.

علیرغم صراحت قانون در این موضوع اما نیروهای نظامی اسرائیل هیچ گاه به قوانین حقوق بشری پایبند نبوده اند و در شرایط گوناگون این قوانین را زیر پا گذاشته اند.

در تظاهرات روز جمعه در مرز نوار غزه نیروهای اسرائیل یاسر مرتجی، خبرنگار عکاس فلسطینی را به قتل رساندند.

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد ارتش اسرائیل به صورت کاملا هدفمند به سوی خبرنگاران فلسطینی حمله ور شده و تعدادی از خبرنگاران را به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

سندیکای خبرنگاران فلسطین اعلام کرده در تظاهرات روز جمعه در نوار غزه حداقل 7 تن از غیرنظامیان از جمله یک خبرنگار فلسطینی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شده‌اند.

رئیس سازمان گزارشگران بدون مرز در همین رابطه خواستار بررسی این حادثه از سوی یک کمیسیون بی‌طرف شده است. او می‌گوید خاطیان این اقدامِ "علیه آزادی مطبوعات" باید به سزای اعمال خود برسند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : تظاهرات
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .