يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
امام مهم‌ترین سردمدار آزادی سیاسی در ایران است
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، غلامرضا خواجه سروی معاون وزیر علوم در دولت دهم و مدیرعامل مجمع جهانی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها در نشست تخصصی «آزادی فکر و بیان در پرتو انقلاب اسلامی» که در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد، اظهار داشت: در کشور ما آزادی بیان و آزادی فکر وجود دارد و هرکس بگوید ازاین‌جهت تحت‌فشار است دروغ گفته است.


مدیرعامل مجمع جهانی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها با اشاره به وجود آزادی سیاسی در دوران پس از انقلاب و مهم تلقی شدن این موضوع از سوی امام و رهبر انقلاب تصریح کرد: ادبیات رهبر انقلاب در این حوزه عینی‌تر است و این مسئله آن‌قدر برای امام شفاف بوده که درباره تعریف ِآزادی گفته‌اند این موضوع بی‌نیاز از تعریف است.

وی بابیان اینکه حتی قبل از انقلاب نیز امام مهم‌ترین سردمدار آزادی سیاسی در ایران بوده‌اند، گفت: امام خطاب به شاه که به ایشان گفته بود شما حق دخالت و صحبت ندارید، گفتند همه مردم ایران می‌توانند درباره سرنوشت کشور صحبت کنند.

خواجه سروی ادامه داد: پس از انقلاب این شرایط و زمینه آزادی بیان فراهم بود البته وقتی احتمال تجزیه کشور می‌رفت حضرت امام واردشده و برخورد می‌کردند.

معاون وزیر علوم در دولت دهم تصریح کرد: حد آزادی سیاسی اخلال به دین اسلام و قانون عمومی است که حوزه آن را بسیار گسترده کرده است.

وی بابیان اینکه بنده سه دوره عضو هیئت نظارت بر مطبوعات بوده‌ام و این حوزه مستقیماً مربوط به آزادی بیان و آزادی پس از بیان است، گفت: آزادی سیاسی فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را نیز که در قانون احزاب متجلی است شامل می‌شود.

خواجه سروی بابیان اینکه در حوزه وزارت علوم درباره نشریات می‌توان گفت اعطای مجوز و نظارت مهم است اما اعطای مجوز به‌راحتی صورت گرفته و نظارت غیر سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد، افزود: مجازات تخلف در حوزه نشریات دانشجویی بسیار سبک‌ است.

معاون وزیر علوم در دولت دهم تأکید کرد: نسبت برخورد و تذکر به نشریات دانشجویی پس از انقلاب بسیار پایین است و ما در حوزه معاونت فرهنگی باوجود هیئت ناظر بر نشریات هیچ شکایتی دریافت نکردیم چراکه در صورت بسته شدن یک نشریه بلافاصله یک‌ نشریه دیگر منتشر می‌شد.

وی با اشاره به گفتاردرمانی درباره برخی نشریاتی که مطالب خاص و ضد امنیت ملی منتشر می‌کردند، به ذکر برخی مصادیق پرداخت و افزود: هیئت نظارت بر مطبوعات یک دستگاه فرا حاکمیتی است تا آزادی بیان در این عرصه پاس داشته شود.

خواجه سروی بابیان اینکه از ابتدای انقلاب نسبت مجوزها و آنچه بستن فله‌ای می‌گویند بسیار ناچیز بوده است، خاطرنشان کرد: هیئت‌منصفه تنها برای مطبوعات و تشکل‌های سیاسی دانشگاه‌ها وجود دارد و آزادی در اینجا به ظهور می‌رسد.

به گفته وی خود روزنامه‌هایی که شعار آزادی بیان و قانون می‌دهند عموماً در مقابل منافع ملی و تذکراتی که می‌گیرند تحمل کمتری دارند.

مدیرعامل مجمع جهانی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها به قانون احزاب اشاره کرد و گفت: کمیسیون ماده 10 احزاب در دادن مجوز هیچ سختگیری نکرده است به‌جز معاونت سیاسی وزارت کشور که همواره در دولت‌های مختلف به جریان‌های غیرهمسو دیرتر و سخت‌تر مجوز می‌دهند؛ البته کمیسیون ماده 10 پس از اعطای مجوز دیگر کاری به احزاب ندارد مگر اینکه خیلی دچار انحراف شوند‌.

وی یادآور شد: دولت دهم فقط‌ از دو حزب مشارکت و مجاهدین به دادگاه شکایت کرد که دادگاه نیز مجوز‌ فعالیت آن‌ها را لغو کرد.

خواجه سروی در پایان اظهار داشت: نظر امام و رهبری تأمین آزادی بیان بوده است اما زمینه‌های فرهنگی آن کمتر مهیاست اما حرف امام و رهبری در این زمینه هیچ‌گاه تغییر نکرده است بلکه با برخی موانع اجتماعی سیاسی و فرهنگی مواجه بوده‌ایم.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .