يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، القای «فروپاشی از درون» محور اصلی عملیات روانی رسانه‌های غربی در شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی وابسته علیه ایران اسلامی در ماه‌های اخیر است، این خط القایی که به دلیل فراگیر بودن آن نشان‌دهنده برخورداری از پشتوانه عقبه فکری دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم گیر مؤثر به‌ویژه در امریکا و اروپا است، بعد از اغتشاشات دی‌ماه گذشته و مبتنی بر برآوردی که نقش عوامل داخلی را نیز در آن نمی‌توان بی‌تأثیر دانست، آن‌چنان اوج گرفت که به‌گونه‌ای که ترامپ در پیام نوروزی خود خطاب به مردم ایران از عزم و اراده امریکا بر حمایت از آشوب‌ها سخن گفت و جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور نیز، اندکی قبل از انتخاب به این مسئولیت در ماه ژانویه در گفتگو با شبکه فاکس‌نیوز گفته بود دولت امریکا باید اقداماتی از جمله افزایش فشار اقتصادی به ایران و حمایت از مخالفان حکومت انجام دهد. بولتون با بیان اینکه «ما کار‌های زیادی می‌توانیم انجام دهیم و باید انجام دهیم»، افزوده بود که «هدف نهایی ما باید تغییر رژیم در ایران باشد». نکته‌ای که تیلرسون، وزیر خارجه پیشین امریکا از زمانی‌که با ترامپ وارد کاخ سفید شده بود، چندین بار بر آن تأکید کرده بود. راهبردی که شاکله اصلی اقدام ترامپ در «خروج از برجام» نیز بر آن استوار بوده است.
هفته گذشته وب‌سایت خبری-تحلیلی «واشنگتن فری بیکن» که به‌طور غیررسمی مواضع کاخ سفید را رسانه‌ای می‌کند، گزارش کرد به طرحی دست یافته که نشان می‌دهد کاخ سفید مشغول کار کردن روی براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق حمایت از جنبش‌های مردمی و بدون دخالت نظامی است. این طرح سه‌صفحه‌ای که اخیراً در میان اعضای کمیته امنیت ملی امریکا در کاخ سفید دست به دست می‌شود، به ترامپ پیشنهاد می‌کند از طریق برنامه‌های دموکراتیک که میان مردم ایران و حکومت آخوندی فاصله می‌اندازد به دنبال تغییر رژیم در ایران باشد. به نوشته این وب‌سایت، شاکله اصلی این طرح که از سوی کمیته امنیت ملی طراحی شده، مبتنی بر محور‌های زیر است:
۱-حمایت از مردم ایران و روحیه دادن به آن‌ها ۲- القای ناکارآمدی نظام در حل مشکلات مردم ۳-حمایت از اقوام ایرانی باهدف تحریک آن‌ها به تجزیه‌طلبی چه به صورت علنی و چه مخفیانه. در این طرح آمده است: «این امر می‌تواند رژیم ایران را مجبور کند تا نیرویش را صرف مقابله با این حرکات تجزیه‌طلبانه کند و بدین ترتیب توانش برای دخالت در منطقه را از دست بدهد.» ۴- جریان سازی علیه نیرو‌های مؤثر نظام با القای اینکه نظام اسلامی درآمد حاصل از نفت را خرج جنگ در منطقه می‌کند. در بخشی از طرح با اشاره به حوادث دی‌ماه ۹۶ ادعا شده است که: «در حالی که رژیم ثروت‌های ایران را به خارج از کشور می‌فرستد تا از یک طرف حساب بانکی آخوند‌ها و سرداران سپاه را پر کند و از طرف دیگر هزینه جنگ‌های توسعه‌طلبانه رژیم در منطقه را تأمین کند، مردم عادی در ایران از بحران شدید اقتصادی رنج می‌برند. همین باعث شده مردم در چند ماه اخیر تظاهرات گسترده‌ای در سرتاسر کشور برگزار کنند.» ۵- ایجاد دوگانگی میان حاکمیت و مردم، محور دیگر طرح است. در بخشی از طرح آمده است: هرگونه پیام به رژیم ایران باید کاملاً خط‌کشی میان حکومت آخوندی سرکوبگر و مردم رنج‌دیده ایران را مشخص کند. ما باید به مردم ایران کمک کنیم تا یوغی را که رژیم آخوندی بر گردنشان انداخته، فروافکنند و به آزادی که شایسته آن هستند دست یابند.» ۶- دامن زدن به نافرمانی و مقاومت مدنی نظیر آنچه در ماجرای برداشتن حجاب در خیابان‌های تهران و برخی دیگر از شهر‌های کشور اتفاق افتاد ویا موج جدید شعارنویسی روی اسکناس‌ها با هدایت صدای امریکا و رادیو فردا که البته پا نگرفت. ۷- برنامه‌ریزی دقیق و جدی برای دخالت نظامی در صورت به بن‌بست رسیدن تمام راه‌های دیگر برای دلگرم ساختن عوامل داخلی. ۸- تغییراتی که در کاخ سفید با قرار گرفتن پمپئو به جای تیلرسون در وزارت خارجه امریکا یا انتخاب جان بولتون دوست و حامی منافقین به عنوان مشاور امنیت ملی امریکا صورت گرفته به عنوان بخشی از اجزای این پروژه قابل ارزیابی است. آنچه را که در این میان و هم راستا با راهبرد کاخ سفید در القای فروپاشی نظام از درون، نمی‌توان از نظر دور داشت، اعلام مواضع مشترک برخی فعالان داخلی با این طرح براندازانه است. به عبارت دیگر این روز‌ها تفکیک میان نامه‌های احمدی‌نژاد با مواضع تاج‌زاده و بیانیه نهضت آزادی و مواضع برخی از رسانه‌های داخلی در سناریوی القای ناکارآمدی نظام و براندازی از درون، دشوار است و همین امر است که دشمنان را به نقش سرپل‌های داخلی امیدوار ساخته است.
طرح خروج ترامپ از برجام را که با هدف تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران شکل گرفته است، باید بخشی از همین پروژه دانست. تصور آن‌ها این بود که با این خروج فضای داخلی کشور دچار التهاب شده و آن‌ها عملاً با هدایت بهره‌گیری از شبکه‌های ماهواره‌ای و پیام‌رسان‌ها در فضای مجازی قادر بر دمیدن برآشوب بوده و می‌توانند اهداف خود را در مقابله با نظام دنبال کنند. مقام معظم رهبری هفته گذشته در جمع فرهنگیان با رمزگشایی از اهداف ترامپ در خروج از برجام با اشاره به تلاش امریکا در مهار قدرت و توان ایران در چهار دهه گذشته با بهانه‌جویی‌های مختلف یادآور شدند: دعوای امریکا با ما بنیادی است و با اصل جمهوری اسلامی مخالف است. ایشان با اشاره به اینکه مسئله هسته‌ای را به شکلی که مخالفان ایران می‌خواستند قبول کردیم و زیر بار رفتیم، اما دشمنی امریکا و بهانه‌گیری آن‌ها تمام نشد، به بهانه‌های امریکا درباره توان دفاعی و حضور منطقه‌ای ایران، اشاره و تأکید کردند: اگر فردا اعلام کنید که دیگر موشک تولید نمی‌کنیم یا بُرد آن‌ها را محدود می‌کنیم، این مسئله تمام می‌شود؛ اما حتماً یک بهانه و قضیه دیگر را مطرح می‌کنند چراکه دعوای آن‌ها با ما بنیادی است و امریکا با اصل جمهوری اسلامی مخالف است. ایشان علت اصلی این خصومت شدید را پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی و کوتاه شدن دست امریکایی‌ها از ایران دانستند و افزودند: آن‌ها می‌خواهند نظام را نابود و مجدداً بر ایرانِ دارای ذخایر مهم و موقعیت راهبردی حکمفرمایی کنند.، اما به‌رغم تصور آن‌ها پس از خروج امریکا از برجام، نه تنها التهابی دیده نشد، بلکه مردم با درک درست از صحنه و با اعتماد به نظام در انتخاب استراتژی درست در مقابله با آن، هوشمندانه عمل کردند، چرا که عملکرد نظام هم حقانیت هشدار‌های رهبری در عدم اعتماد به امریکا در چند دهه اخیر را ثابت کرد و هم نشان داد که مسئله حفظ امنیت و آرامش داخلی برای آنان از هر شرایطی اهمیت بیشتری دارد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : فروپاشی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .