يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
لیست تیم ملی هم داستان درست کرد
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، سلسله اختلاف‌های ریز و درشت کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ که از سوء تفاهم ایفمارک آغاز شد و تا همین امروز ادامه دارد، باعث شده هر حرکت این دو مربی خارجی شاغل در ایران، دشمنی با هم تلقی شود.

 

به گزارش خبرورزشی، تازه‌ترین سوژه، انتشار لیست ۳۵ نفره تیم ملی یک شب قبل از بازی آسیایی پرسپولیس است. در حالی که فدراسیون فوتبال طبق اعلام رسمی فیفا تا ۱۴ می برابر با ۲۴ اردیبهشت فرصت داشت لیست ۳۵ بازیکن احتمالی تیم ملی در جام جهانی را به فدراسیون جهانی ارائه کند، این فهرست یک‌شنبه شب منتشر شد، فهرستی که نام علی علیپور را در خود نداشت. همین اتفاق، بهانه‌ای بود تا عده‌ای بگویند کی‌روش از لج برانکو، یک‌ شب قبل از بازی حساس پرسپولیس مقابل الجزیره، فهرست ۳۵ نفره را علنی کرده تا به علی علیپور شوک روحی وارد شود. از نگاه این عده، علیپور چون برای خودش شانس دعوت به تیم ملی را قائل بود، تصور می‌کرد اگر مقابل الجزیره مثل بازی رفت گل بزند، با پشتوانه آقای گلی‌اش در لیگ برتر، نامش حداقل در فهرست ۳۵ نفره تیم ملی به فیفا ارائه می‌شد و حالا که کارلوس کی‌روش نام او را در فهرست ۳۵ نفره نگذاشته، علیپور از لحاظ روحیه و انگیزه لطمه شدیدی می‌خورد اما قبل از آن که برانکو لب به اعتراض باز کند و بپرسد چرا فهرست تیم ملی قبل از بازی پرسپولیس منتشر شد، امیر قلعه‌نویی به حرف آمد و اعتراض کرد. سرمربی ذوب‌آهن در کنفرانس خبری قبل از بازی مقابل استقلال، از کادر فنی تیم ملی و البته از فدراسیون فوتبال گلایه کرد که چرا لیست تیم ملی را یک‌شنبه شب منتشر کردند.

وقتی خبرنگاری به امیر یادآور شد ۱۴ می برابر با ۲۴ اردیبهشت مهلت آخر بود و نمی‌شد لیست تیم ملی را بعد از بازی ذوب‌آهن و استقلال به فیفا داد، قلعه‌نویی حرف تازه‌ای زد؛ «ارائه لیست با انتشار اسامی فرق دارد. می‌توانستند لیست را دوشنبه به فیفا بدهند اما به صورت رسمی منتشر نکنند و انتشار لیست به روز چهارشنبه موکول شود.»

امیر قلعه‌نویی مدعی است برخی شاگردانش انتظار دعوت به تیم ملی را داشتند و امیدوار بودند با درخشش دوباره مقابل استقلال مورد توجه کادر فنی تیم ملی قرار بگیرند اما حالا روحیه‌شان را از دست داده‌اند.

مشابه همین اعتراض را هواداران پرسپولیس دارند. آنها از ساعتی پس از  انتشار لیست ۳۵ نفره تیم ملی، انگشت اتهام را به سمت کارلوس کی‌روش نشانه بردند و سرمربی تیم ملی را به کارشکنی علیه سرمربی پرسپولیس متهم کردند اما تا غروب دیروز نه کی‌روش به صورت رسمی در این خصوص حرفی زده بود و نه برانکو...

اما واقعاً چرا سرمربی تیم ملی شب قبل از بازی پرسپولیس و الجزیره دست به انتشار لیست ۳۵ نفره تیم ملی زد؟ آیا واقعاً او می‌خواست زهرش را به برانکو بریزد؟ برخی نزدیکان قلعه‌نویی می‌گویند این ماجرا ربطی به کارلوس کی‌روش ندارد و از داخل فدراسیون بعضی‌ها فهرست را با عجله منتشر کرده‌اند... نزدیکان کی‌روش اما دلایل خودشان را دارند. آنها می‌گویند ۱۴ می آخرین مهلت ارسال لیست ۳۵ نفره بود و کی‌روش هم یک شب قبل از پایان مهلت، لیست را به فدراسیون ارائه کرد تا فدراسیون اسامی ۳۵ بازیکن را به فیفا برساند. آنها در پاسخ به این سؤال که آیا نمی‌شد فدراسیون لیست ۳۵ نفره را به فیفا بدهد اما اسامی را تا روز چهارشنبه منتشر نکند، به این نکته اشاره می‌کنند؛ «می‌شد ولی اگر فدراسیون هم این کار را انجام نمی‌داد، فیفا بلافاصله پس از دریافت اسامی، نسبت به انتشارش اقدام می‌کرد، همان‌طور که اسامی سایر تیم‌های حاضر در جام جهانی از سوی فیفا اعلام شده است.»

به هر حال از یک‌سو،‌ منتقدان کارلوس همسو با هواداران پرسپولیس ادعا می‌کنند این کار کی‌روش عامدانه بوده و از سوی دیگر حامیان کارلوس معتقدند این هم یک سوء برداشت دیگر است و ریشه در ذهنیت منفی طرفین نسبت به هم دارد اما این ذهنیت منفی را چه کسانی به وجود آورده‌اند؟ وقتی برانکو با طعنه می‌گوید؛ «اگر کی‌روش بتواند ۴۰ روزه، از بازیکنان ایرانی رونالدو و مسی بسازد، من حاضرم علاوه بر ملی‌پوشان، تمام بازیکنان تیم خودم را در اختیار او بگذارم» و کی‌روش هم با طعنه جواب می‌دهد؛ «مسی و رونالدو که نه اما ۴۰ روزه لوکا مودریچ می‌سازم!» سازنده این ذهنیت، همین دو مربی خارجی هستند... دو مربی خارجی که دود آتش اختلاف‌شان بدجوری چشم فوتبال ایران را می‌سوزاند.

مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند

آیا بهتر نبود کی‌روش بعد از لیگ قهرمانان لیست تیم ملی را اعلام می‌کرد؟

* اسامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی یک‌شنبه شب اعلام شد و این در حالی بود که دیشب بازی پرسپولیس بود و امشب هم دو تیم ایرانی استقلال و ذوب‌آهن بازی دارند. به هر حال برانکو و قلعه‌نویی معتقدند این فهرست باید پس از بازی‌های لیگ قهرمانان اعلام می‌شد و حالا اثر نامطلوبی روی بازیکنان گذاشته است. در این خصوص با تنی چند از صاحب‌نظران هم‌صحبت شدیم؛ این پاسخ‌ها را بخوانید.

نصرا... عبداللهی: برای ما استقلالی‌ها فرقی نمی‌کرد

نصرا... عبداللهی، سرپرست تیم استقلال در این خصوص به خبرورزشی گفت: من خوشحالم بازیکنان خوب استقلال در فهرست تیم ملی هستند. برای ما هم فرقی نمی‌کرد فهرست آقای کی‌روش چه زمانی اعلام شود چون بازیکنان استقلال بسیار باانگیزه هستند و چه آنها که ملی‌پوش شده‌اند و چه آنها که در فهرست نیستند با تمام توان برای استقلال بازی خواهند کرد و در روحیه‌شان اثر منفی نخواهد گذاشت. حضور ۶ ملی‌پوش از استقلال در تیم ملی حق تیم ما بود.

جعفر کاشانی: امیدوارم کی‌روش به فکر منافع خودش نبوده باشد

جعفر کاشانی، رئیس هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس در این خصوص گفت: بحث اصلی این نیست که چه زمانی اسامی اعلام شده، موضوع این است که من امیدوارم منافع شخصی کی‌روش در انتخاب این نفرات تأثیرگذار نبوده باشد. کارلوس کی‌‌روش باید منافع ملی را در انتخاب بازیکنان در نظر بگیرد و منافع شخصی را وارد این جریانات نکند. از تیم ما ۷ الی ۸ بازیکن استحقاق حضور در تیم ملی را داشتند و معتقدم می‌شد نفرات بیشتری به تیم ملی دعوت می‌شدند.

امیر قلعه‌نویی: چی می‌شد این لیست را امشب اعلام می‌کردند؟

امیر قلعه‌نویی، سرمربی ذوب‌آهن در این خصوص گفت: من ایراد زیادی به این قضیه وارد می‌کنم و به شدت گلایه‌مندم. مگر چه اشکالی داشت لیست اسامی تیم ملی را امشب اعلام می‌کردند؟ چرا باید شب قبل از بازی ما با استقلال فهرست جدید را اعلام کنند؟ قطعاً وقتی زود اسامی اعلام شد، روی تمرکز بازیکنانم پیش از بازی با استقلال اثر نامطلوب خواهد گذاشت و این اصلاً قابل قبول نیست. وقتی هم که حرف می‌زنم می‌گویند قلعه‌نویی انتقاد می‌کند.

مهدی تاج: کی‌روش اصراری به انتشار لیست نداشت

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در این خصوص به ما گفت: آقای کی‌روش اصراری به انتشار لیست مدعوین به تیم ملی نداشت چون گمانه‌زنی‌های زیادی طی چند روز گذشته مطرح شده بود و هر کس حرفی می‌زد و من هم در حین رونمایی از لباس تیم ملی اعلام کردم لیست را در اختیار دارم، احساسم بر این شد که اگر لیست تیم ملی اعلام شود برخی سوء تفاهم‌ها برطرف خواهد شد لذا تصمیم گرفتم این لیست را روی خروجی‌ سایت فدراسیون قرار دهم.

فرشاد پیوس: اگر بعداً اعلام می‌شد بهتر بود

فرشاد پیوس، مهاجم اسبق تیم ملی و پرسپولیس در این خصوص گفت: فکر می‌کنم اگر فهرست تیم ملی پس از بازی دیشب با الجزیره اعلام می‌شد بهتر بود چون روی عملکرد بچه‌ها اثر بهتری می‌گذاشت ولی پرسپولیس زمانی که با حریف خود بازی می‌کرد، همه می‌دانستند مثلاً علیپور دعوت نشده و یا فلان بازیکن دعوت شده است. کی‌روش بیشتر نظرش روی بازیکنان لژیونر است و آنها را به تیم ملی دعوت می‌کند و فکر می‌کنم پرسپولیسی‌های بیشتری می‌توانستند به تیم ملی دعوت شوند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : کی‌روش
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .