چرا آمار جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد/ آیا میتوان این شرایط را در دیگر ایام سال نیز بوجود آورد؟
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
تاثیر اعمال دینی بر پدیده‌های اجتماعی؛
چرا آمار جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد/ آیا میتوان این شرایط را در دیگر ایام سال نیز بوجود آورد؟
برخی شرایط زمانی و مکانی، امکان جرم و جنایت را از بزهکار سلب میکند و حتی انگیزه ارتکاب جرم را در فرد از بین می‌برد، با شناسایی این عوامل میتوان گام مهمی در راستای کنترل مسائل جنایی و کاهش ناهنجارهای اجتماعی برداشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  تجربه سالهای گذشته و آمارهای منتشر شده از مراکز پژوهشی نشان میدهد آمار جرم و جنایت در ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد.

با بررسی زمینه ها و عوامل شکل گیری این پدیده اجتماعی درمی‌یابیم که تقویت مسائل معنوی و پررنگ شدن گرایشات مذهبی در سطح جامعه میتواند آمار جرم و جنایت را کاهش دهد، کمااینکه در ماه محرم نیز بدلیل رونق داشتن فعالیت های مذهبی و آیینی آمار بزهکاری کاهش می‌یابد و تعداد شکایات گزارش شده از مراجع قضایی و انتظامی به طور قابل ملاحظه ای پایین می‌آید.

تقویت روحیه مذهبی و اخلاقی در بین شهروندان تاثیر بسزایی در نوع روابط آنان با یکدیگر بر جای میگذارد، این دگردیسی رفتاری آنچنان مشهود است که نمود آنرا میتوان در روابط روزمره افراد دید، بهبود فرهنگ ترافیک، کاهش پرخاشگری و درگیری خیابانی و اعتنا به قوانین راهنمایی رانندگی نیز به نوعی با این موضوع در ارتباط است.

امار سالهای قبل نشان میدهد تاثیر ماه مبارک رمضان بر کاهش تخلفات ترافیکی مانند تجاوز به حریم همدیگر و عبور از چراغ قرمز و فحاشی در حین رانندگی یا اختلافات زناشویی بسیار بیشتر از ارتکاب جرایم توسط مجرمان حرفه‌ای بوده است.

خاصیت ماه مبارک رمضان این است که انسان بیشتر از آنکه در محیط اطرافش غرق شود، به درون خویش بنگرد و از این رهگذر بتواند کنترل بیشتری بر رفتار و احساس خود داشته باشد.

به همین خاطر در این ماه مبارک ارزش ها و کرامات انسانی بیشتر مورد توجه قرار میگیرد و روحیه ایثار و فداکاری در یبن مردم تقویت میشود، از طرفی رعایت انصاف در کسب و کارهای روزمره باعث تعمیق اعتماد عمومی مردم نسبت به یکدیگر میشود.

نظریه پردازان حوزه جرم شناسی معتقدند قبل از ارتکاب جرم باید عوامل و بسترهای شکل گیری آنرا مورد بحث قرار داد؛ چراکه با از بین بردن "عوامل جرم" میتوان از وقوع آن جلوگیری کرد و تبعات منفی آنرا کنترل نمود.

کاهش جرم و جنایت در ماه مبارک رمضان را از دیدگاه علمی نیز میتوان مورد بررسی قرار داد، در علوم جرم شناسی مجموعه عوامل بوجودآورنده جرم را "عوامل پیش جنایی" می نامند، وضعیت های پیش جنایی، اوضاع و احوالی است که برای بزهکار پیش می آید و فرصت های مجرمانه مناسب برای تحقق جرم را مهیا می کند.

برخی شرایط زمانی و مکانی به گونه ایست که امکان جرم و جنایت را برای بزهکار فراهم میکند و حتی موجب تحریک فرد به ارتکاب جرم می شود، برای کنترل جرایم و تخلفات در جامعه باید شرایط را به سمتی هدایت کرد که امکان انجام جرم کاهش یابد و انگیزه های غلط (شیطانی) در جامعه کمرنگ شود.

بر این اساس میتوان نتیجه گرفت که در ماه رمضان بدلیل تقویت انگیزه های اخروی، فضای جامعه به سمتی سوق پیدا می کند که گرایش به اعمالی همچون دزدی، دعوا، فحاشی، تخلف از قوانین رانندگی و ... کاهش می‌یابد.

بر این اساس میتوان با استمرار بخشیدن به اعمال مذهبی در دیگر ایام سال و تعمیق اعتقادات دینی در فضای عمومی جامعه، آمار جرم را به صورت کلی کاهش داد و ناهنجاری های اجتماعی را به حداقل رساند.

 

 وحید عزیزی

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .