چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
آیت الله مکارم شیرازی:
فداکاری برای اسلام ضروری است / حوزویان پس از تحصیل به شهرستان ها مهاجرت کنند
این مرجع تقلید فداکاری برای اسلام را ضروری دانست و تصریح کرد: تحریم‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد و ممکن است که لازم باشد زندگی‌های ساده تری داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت الله ناصر مکارم شیرازی شب گذشته در نشست اساتید و ضیافت افطاری که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، ضمن تسلیت رحلت بانوی اسلام حضرت خدیجه(س) اظهار داشت: زندگی حضرت خدیجه(س) پیام های زیادی برای امروز ملسمانان به ویژه شیعیان و ایرانیان دارد.

وی با اشاره به دوران زندگی پیامبر اسلام(ص) در مکه و مدینه افزود: دوران زندگانی پیامبر اسلام(ص) در مکه دوران مصیبت ها، محدودیت ها، شکنجه ها و سختی ها بود و از هر نظر مصیبت بار به شمار می رفت اما دوران مدینه دوران شادی بود و پیروزی ها پشت سر هم برای مسلمین فراهم می شد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که گروهی از مسلمانان دوران مصائب مکه را درک کردند و در دوران مدینه جبران شد، اظهار داشت: برخی از مسلمین تنها زمان مکه و مشکلات را درک کردند که یکی از آن ها حضرت خدیجه(س) بود و حضرت در مکه جز مصیبت ندید.

وی ادامه داد: یکی از کارهای حضرت خدیجه(س)  این بود که روزانه زخم های بدن پیامبر را که ناشی از پرتاپ سنگ و جسارت به حضرت بود را می بست که بسیار ناراحت کننده بود اما از همه مهم تر دوران محدودیت شعب ابی طالب بود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که در شعب ابی طالب تحریم ها از هر نظر مسلمانان را احاطه کرده بود، ابراز داشت: انواع تحریم ها از جمله تحریم غذایی و  اجتماعی علیه مسلمین انجام شده بود، دقیقا مانند تحریم هایی که کفار امروز انجام می دهند؛ اگر آن تحریم های دوران شعب ابی طالب اثر گذاشت این ها هم اثرگذار خواهد بود اما می بینیم که با وجود تحریم ها اسلام در تمام دنیا ظاهر شد پیشرفت کرد.

وی عنوان کرد: وقتی به زیارت قبر حضرت ابوطالب و حضرت خدیجه رفتیم تازه متوجه شدیم که پیامبر و مسلمانان چه سختی های کشیدند، ما که برای زیارت رفتیم حتی نتوانستیم چند دقیقه آفتاب را برای قرائت فاتجه تحمل کنیم اما پیامبر و یاران ایشان سه سال در سخت ترین شرایط یعنی تابستان سوزان و زمستان سرد بدون پناهگاه، غذا و دارو آن دوران را گذراندند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: حضرت خدیجه(س) دوران پیروزی پیامبر را ندید اما واقعا مقاومت کرد و مقاومت ایشان بسیار ستودنی بود؛ از تعبیرات روایات معلوم می شود که حضرت خدیجه(س) مقام معرفتی بالایی داشته است.

وی اضافه کرد: بعد از تحقیقات از منابع معتبر به اینجا رسیدیدم که خضرت خدیجه در زمان ازدواج با پیامبر ۲۶ یا ۲۸ ساله داشته اما به نادرستی ایشان را بیوه و ۴۰ ساله معرفی کردند که توطئه ای بود و بنی امیه بر آن تبلیغات کرد؛ حضرت خدیجه(س) همواره همراه و یار پیامبر بودند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که پیامبر اسلام(ص) حتی بعد از وفات حضرت خدیجه(س) نیز همواره به فکر ایشان بودند، گفت: پیامبر فرمود که خدیجه تمام اموال خود را در اختیار من گذاشت و همیشه همراه من بود.

وی افزود: یکی از پیام های مهم زندگی حضرت خدیجه(س) این است یاری کردن اسلام در زمانی که دین در خطر است و جانبازی و از خودگذشتگی می خواهد ارزش دارد و الا زمانی که اسلام همه جا را گرفته و آرامش وجود دارد مانند آن زمان ارزشمند نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی فداکاری برای اسلام را ضروری دانست و تصریح کرد: تحریم‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد و ممکن است که لازم باشد زندگی‌های ساده تری داشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از درس‌های زندگی حضرت خدیجه(س) این است اگر کسی به ما کمک کرد، نه تنها در حیات او، بلکه پس از مرگش هم به یاد او باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: دوران شعب ابیطالب با وجود تمام فشارها جلوی پیشروی اسلام را نگرفت امروز هم اگر ما به وظایفمان عمل کنیم فشارهای دشمن نخواهد توانست جلوی انقلاب را بگیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی مهاجرت حوزویان به شهرهای مختلف را ضروری دانست و تصریح کرد: باید افرادی در حوزه علمیه قم آموزش ببیند تا به شهرستان‌ها مهاجرت کنند، در این زمینه باید فکر اساسی شود، رهبر معظم انقلاب از این وضعیت ناراحت هستند که حوزویان پس از تحصیل در حوزه علمیه قم به شهرستان‌ها برنمی‌گردند.

وی ادامه داد: در طول تاریخ، همیشه مجتهدان و فضلا پس از رسیدن به سطوح عالی در حوزه‌ها به شهرهای خودشان برمی‌گشتند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ویژگی علامه طباطبایی را خلوص دانست و خاطرنشان کرد: دارالقرآن علامه طباطبایی در ماه رمضان سال جاری 150 تن از اساتید حوزه علمیه قم را به شهرهای مختلف فرستاده است تا درس تفسیر قرآن در این ماه داشته باشند که این اقدام ارزنده است.

 

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .