فضایل ناب امیرالمومنین (ع) را باید از دریچه آیات و روایات بشناسیم / تکفیری ها با ادعای تبعیت از اسلام جنایت می کنند
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
آیت الله سبحانی:
فضایل ناب امیرالمومنین (ع) را باید از دریچه آیات و روایات بشناسیم / تکفیری ها با ادعای تبعیت از اسلام جنایت می کنند
مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه امام علی(ع) زاهدترین فرد در زمان خود و همه زمان‌ها است گفت: فضایل ناب امیرالمومنین (ع) را باید از دریچه آیات و روایات بشناسیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  آیت الله جعفر سبحانی شنبه شب در ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) شامگاه شنبه در ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی که در بیت این مفسر قرآن کریم برگزار شد اظهار داشت: برای شناخت امام علی(ع) گاهی به روایت می‌پردازیم و از طریق روایات این امام همام را می‌شناسیم و راه دیگر نیز مطالعه امام علی(ع) در قرآن کریم است.

وی با بیان اینکه امام علی(ع) زاهدترین فرد در زمان خود و همه زمان‌ها است، افزود: همه انسان‌ها امام علی(ع) را انسانی شجاع می‌دانند که دلیل آن حدیثی است که رسول خدا(ص) فرمودند در تمام جنگ‌ها امام علی(ع) در خط مقدم بود.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: امام علی(ع) را می‌توان از طریق فصاحت و بلاغت این امام همام به ویژه در نهج‌البلاغه شناخت، گاهی امیرالمؤمنین(ع) را از طریق دیگر می‌شناسیم که آن موضوع اخلاقی این امام همام است.

حضرت آیت الله سبحانی تأکید کرد: گاهی می توان امیرمؤمنان(ع) را از طریق اخلاق شناخت؛ خطبه های اخلاقی ایشان بسیار می تواند برای افراد صالح برنامه خوبی باشد تا به سعادت برسند.

این مرجع تقلید اضافه کرد: در فضیلت امیرمؤمنان(ع) همین بس که در تاریخ مشاهده می کنیم مردم همواره برای رفع مشکلاتشان به حضرت(ع) مراجعه می کردند، اما یک مورد سراغ نداریم که ایشان برای رفع مشکل خود به کسی مراجعه کنند.

وی به ابعاد شخصیتی امام علی(ع) از دیدگاه قرآن کریم اشاره کرد و گفت: آیه شریفه «و أنذر عشیرتک الاقربین» دلالت بر آن می کند که امیرمؤمنان(ع) نخستین کسی بودند که به پیامبر اکرم(ص) ایمان آوردند؛ البته این بدان معنا نیست که بگوییم ایشان ایمان نداشته اند، بلکه از لحظه نزول این آیه به صورت آشکارا ایمان خود را اعلام کردند.

حضرت آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: همچنین با مراجعه به آیات «قل لا اسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی»، «و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله» و همچنین آیه شریفه ابلاغ و مواردی از این دست می توانیم چهره امیرمؤمنان(ع) را در قرآن کریم به خوبی بشناسیم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم عنوان کرد: مرحوم علامه طباطبایی(ره) درباره امام علی(ع) نکته جالبی را بیان فرمودند و آن این که حضرت(ع) در اوج فصاحت و بلاغت قرار داشتند به گونه ای که ما 11 هزار خطبه، کلمه قصار و یا نامه از ایشان در دست داریم، اما تا زمانی که پیامبر اکرم(ص) در قید حیات بودند ایشان حتی یک کلمه هم سخن نگفتند؛ این نکته حاکی از آن است که حضرت(ع) در نهایت ادب به سر می بردند و دارای عالی ترین روحیه بوده اند.

وی با اشاره به این که نهج البلاغه پرتوی از قرآن کریم است، مطرح کرد: برای این کتاب شریف بیش از 500 شرح و تعلیقه نوشته شده است و این نشانگر بی نهایت بودن آن است.

حضرت آیت الله سبحانی به نامه امیرمؤمنان(ع) در زمینه دیه اشاره کرد و ابراز داشت: هنگامی که این نامه هفت صفحه ای را مطالعه کنیم و ببینیم که ایشان چقدر زیبا همه اعضای بدن را تشریح می کنند، احساس خواهیم کرد که گویا حضرت(ع) سال ها به طبابت مشغول بوده است؛ این نشانگر قدرت علمی بی نهایت ایشان است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: هنگامی که غربی ها این نامه حضرت علی(ع) خطاب به مالک اشتر که می فرمایند «مردم دو دسته اند یا برادران دینی تو هستند و یا نظیر تو در میان خلق» را می خوانند لذت می برند، زیرا در این جمله هزاران حقوق بشر نهفته است؛ این در حالی است که سلفی ها با بی منطقی دست به کشتارهای دسته جمعی می زنند و ادعای دفاع از اسلام دارند.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .