ضرورت تدریس نهج البلاغه در حوزه های علمیه
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
آیت‌الله نوری همدانی مطرح کرد:
ضرورت تدریس نهج البلاغه در حوزه های علمیه
این مرجع تقلید شیعیان گفت: اگر امروز در حوزه های علمیه بتوانیم، نهج البلاغه را به عنوان یک کتاب درسی تدریس کنیم، قطعا برکات بسیاری را درخواهیم یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آیت‌الله نوری همدانی شب گذشته در مراسم ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی که در بیت مفسر قرآن کریم برگزار شد اظهار داشت: در اسلام پس از قرآن کریم هیچ کتابی همانند نهج‌البلاغه جامع و کامل نیست، بحث‌های زیادی درباره نهج‌البلاغه شده است که باید مورد توجه شیعیان باشد.
وی افزود: مطالب زیادی درباره نهج‌البلاغه آمده است و امام راحل فرمودند که افتخار می‌کنیم که نهج‌البلاغه از امیرالمؤمنین(ع) امام ما شیعیان است و این کتاب با ارزش همه ابعاد زندگی بشر را در خود جای داده است.
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به لزوم توجه به خطبه‌های نهج‌البلاغه بیان کرد: خطبه‌هایی از امام علی(ع) در میدان جنگ در نهج‌البلاغه آمده است که باید مورد توجه باشد، در خطبه 228 مطالبی وجود دارد که در باب توحید است.
وی اظهارکرد: امام علی(ع) 5 مرتبه از علما در نهج البلاغه سخن به میان آورده اند؛ خطبه شقشقیه اولین خطبه ای است که از علما سخن به میان آمده است؛ ایشان فرمودند، خداوند این پیمان را از علما گرفته است که در مقابل ظلم ظالمان و مظلومیت مظلومین ساکت نباشند؛ علما همیشه نسبت به مردم در عرصه هدایت و مدیریت و... عنایت داشته اند.
حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: آیت الله مرتضی حائری جلسه ای در قم داشتند و هفته ای دو مرتبه تشکیل می شد و همه فقرا و ایتام و بی بضاعت های قم را در یک دفتر ثبت کرده بود و عده ای را نیز مامور بررسی احوالات مردم نموده و به آنها نیز سفارش می کردند که به کسی نگویند از کجا به آنها کمک می شود.
وی افزود: امام (ع)در نهج البلاغه به عبادت های علما می پردازند و در خطبه 184 خصایل علمای حقیقی را در عرصه سلوک آنها بیان می دارند؛ در خطبه 188 نیز در جایی که در خصوص قرآن بحث می کنند به بحث علما نیز اشاره می کنند؛ ایشان بیان می کنند که هیچ علمی علما را سیراب نمی کند و تنها کسی که علما را سیراب می کند، قرآن کریم است؛ علامه طباطبایی با زحمت عظیم خود این تفسیر بی نظیر را نوشتند؛ ایشان وقتی که به آیات عذاب می رسید، دستمال خود را بر می داشتند و می گریستند؛ این مساله از این جهت بود که آیات قرآن در وجود آن ریشه دواندند.
معظم له با ذکر این مطلب که علامه طباطبایی شهید این راه شد، گفت: امام علی(ع) بیان کردند که قرآن بهار قلوب علما است؛ چند جلد تفسیر از امام راحل وجوددارد؛ برداشت های عمیق امام راحل از قرآن باب های جدیدی به روی ما بازگشودند.
این مرجع تقلید اظهارکرد: چهارمین جایی که امام از علما سخن به میان می آوردند، در سفارش به مالک اشتر بود؛ امام فرمود، هر کس می خواهد کشور اسلامی را اداره کند باید با علمای آن کشور ارتباط و مراوده داشته باشد زیرا ساختن کشوری که در آن منکرات جایی نداشته باشد، نیازمند مجالست با علما است.
حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: امام علی(ع) در جای دیگری بحث «العلما باقون... » را مطرح می کنند؛ خداوند را شاکر هستیم که در مکتب اهل بیت(ع) اشتغال داریم و این افتخار بزرگی است که مشمول این کلام امام شویم؛ اگر امروز در حوزه های علمیه بتوانیم نهج البلاغه را به عنوان یک کتاب درسی تدریس کنیم قطعا برکات بسیاری را درخواهیم یافت.


 

انتهای پیام/

برچسب ها : نوری همدانی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .