چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
رانندگی زنان در عربستان؛ سود یا ضرر؟
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  نکته قابل توجه در این خصوص خوشحالی زنان و مردان سعودی از این تصمیم است که پس از محرومیت از یک حق طبیعی به اجرا درآمده است تا جایی که در صفحات اجتماعی برخورد مثبتی با آن دیده می‌شود.

به هر حال زنان سعودی در انتظار لحظه‌ای بودند که بتوانند پشت فرمان بنشینند و خودشان کارهایشان را انجام دهند حال آنکه تمام جوامع اطراف عربستان با رانندگی زنان به عنوان یک موضوع عادی برخورد دارند.

رانندگی زنان در عربستان؛ سود یا ضرر؟

از نظر اقتصادی نیز از دو زاویه سود و زیان می‌توان به رانندگی زنان نگاه کرد به این معنی که حقوق رانندگانی که مسئولیت نقل و انتقال زنان را برعهده داشتند ۲۵ درصد درآمد خانواده‌های سعودی را تشکیل می‌داد که اکنون این هزینه وجود ندارد.

در صورت کاهش ۵۰ درصدی تعداد رانندگان خارجی در عربستان دولت سعودی می‌تواند سالانه حدود ۲۰ میلیارد ریال سعودی درآمد داشته باشد که به حقوق و مجوز کار برای این افراد اختصاص داده می‌شد.

اما ضرر آن در این است که وقتی زنان سعودی رانندگی را شخصا شروع کرده و نیازی به راننده نداشته باشند یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کار خود را از دست می‌دهند.

فیلمبرداری از رانندگان زن جرم است

طبق معمول که در عربستان هر بار تصمیمی گرفته می‌شود با ممنوعیت‌ها و هشدار‌هایی همراه است، در مورد رانندگی زنان نیز محدودیت‌هایی اعلام شده است از جمله اینکه هیئت غذا و دارو سعودی در خصوص خوردن دارویی‌هایی که سبب خواب آلودگی در جریان رانندگی می‌شود، هشدار داده است و دادستانی کل نیز فیلمبرداری از زنان در زمان رانندگی به منظور به تمسخر گرفتن و یا توهین به آنان و انتشار آن در صفحات اجتماعی را جرم اعلام کرده و آن را مستوجب مجازات دانسته است.

هزینه آموزش رانندگی به زنان شش برابر هزینه مردان

بلافاصله پس از صدور تصمیم آزادی رانندگی برای زنان سعودی آموزشگاه‌های رانندگی در تکاپوی فراهم کردن مقدمات پذیرش زنان و آموزش رانندگی به آنان برآمدند، اما آنچه سبب شد خوشی زنان سعودی دوامی نداشته باشد اینکه این آموزشگاه‌ها هزینه آموزش رانندگی برای آنان را شش برابر هزینه آموزش مردان اعلام کردند که حدود سه هزار ریال است در حالی که هزینه آموزش رانندگی برای آقایان ۴۵۰ ریال است.

به هر حال تصمیم رفع ممنوعیت رانندگی برای زنان سعودی بعد از ۹ ماه بزرگنمایی و در بوق و کرنا کردن آن به مثابه یک اقدام منفی در محافل دنیای عرب است، زیرا عربستان چیز تازه‌ای عرضه نکرده بلکه با این تصمیم عقب ماندگی در ساده‌ترین و اولیه‌ترین نشانه‌های پیشرفت زندگی مدنی به ویژه در سطح عربی را به اثبات رساند.

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : خوشحالی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .