چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
لزوم توجه به مشکلات واقعی مردم از دیدگاه مقام معظم رهبری
برخی از مسئولین و حامیان دولت‌ سعی دارند با طرح مسائل حاشیه‌ای، مطالبات اصلی مردم را به انحراف بکشانند با این‌حال مقام معظم رهبری این موضوع را صراحتا به آنان تذکر دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  یکی از تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری رویارویی با مشکلات واقعی کشور و پرهیز از کارهای نمایشی است، ایشان سال گذشته در دیداری که با رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت دوازدهم داشتند نسبت به ارائه آمارهای ناقص و مغفول ماندن مشکلات واقعی مردم انتقاد کردند و فرمودند: بر اساس این آمارها، تورم از چند ده درصد به زیر ده درصد رسیده، اما آیا قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی نیز در همین مقیاس، بالا رفته است؟ درباره‌ی رکود هم آمارهای اعلام‌شده درست است ولی هنوز واحدهای کوچک و متوسط فراوانی وجود دارد که زیر ظرفیت کار می‌کنند یا تعطیل شده‌اند و این واقعیت نشان می‌دهد که یک جای کار عیب دارد که باید آن را پیگیری و رفع کرد.

اهمیت سخن رهبری در این نکته نهفته است که آمارهای ارائه شده توسط نهادهای رسمی کشور هرچند براساس منابع دقیق بدست آمده باشند، باز هم توصیف صحیحی از شرایط واقعی کشور به تصویر نمی‌کشند.

به‌عنوان نمونه در آمارهای مربوط به رشد اقتصادی که با شاخص رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) اندازه‌گیری و سنجش می‌شود هیچ‌گاه نمی‌توان کیفیت رشد، پایداری و ثبات رشد، توزیع رشد بین دهک‌های مختلف درآمدی جامعه و بسیاری دیگر از متغیرهای اثرگذار در زندگی مردم را سنجید.

از طرفی به طور مثال در آمارهای مربوط به رشد اقتصادی سال ۹۵ از سوی بانک مرکزی، رشد ۱۲.۵ درصدی برآورد شده‌است که علی‌الظاهر رشد فوق‌العاده مطلوبی است اما نکته آنکه در این گزارش در مورد کیفیت رشد که بواسطه‌ی تسهیل در فروش نفت خام حاصل شده‌ است، سخنی به میان نیامده و اینکه چه میزان از این رشد حاصل رشد بخش صنعت، مسکن، کشاورزی، معدن، تجارت، خدمات، نفت و دیگر بخش‌های اصلی اقتصادی کشور است، مسکوت و مغفول باقی می‌ماند.

سابقه دولت‌های قبل نشان داده است که همیشه برخی از مسئولین و حامیان حزبی و جناحی دولت‌ها سعی دارند با طرح مسائل حاشیه‌ای مطالبات اصلی مردم را به انحراف بکشانند تا از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کنند بر همین اساس مقام معظم رهبری در دیدارهای خود بر این مسئله تاکید می‌کنند که مسئولین بجای پرداختن به حواشی، مسائل و مشکلات اصلی مردم را پیگیری کنند.

یکی از راهکارهایی که مقام معظم رهبری برای شناخت مطالبات اصلی مردم به مسئولین پیشنهاد میکند، سفرهای استانی است.

ایشان در همین رابطه در دیداری که سال گذشته با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت داشتند به لزوم برقرای پل ارتباطی با مردم اشاره کردند و بیان داشتند: «داشتن بخش ارتباطات مردمی قوی» و «سفرهای استانی» بسیار خوب و مفید است.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .