دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
بازار ارز همچنان در تب و تاب
بازار ارز قبل از سال جدید شروع به افزایش قیمت کرد به نوعی که دخالت بانک مرکزی هم نتوانست مانعی در مقابل افزایش قیمت آن شود و امروز این مسئله عاملی در افزایش قیمت دیگر کالا شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، افزایش قیمت تدریجی نرخ ارز رسمی کشور که از شهریور ۹۶ کلید خورد،اگرچه رشد آن با دخالت بانک مرکزی در اسفند ماه سال گذشته متوقف شد،اما از ابتدای سال جاری این افزایش قیمت همچنان ادامه پیدا کرد و امروز نرخ ارز در بازار آزاد به بیش از هشت هزار تومان رسیده است.
این در حالی است که برخی کارشناسان دلیل افزایش نرخ ارز را سیاست های بانک مرکزی اذعان می کنند و اما برخی دیگر خروج آمریکا از برجام و یا دلایل دیگر؛ اما هرچه که هست قیمت امروز ارز در کشور عاملی برای افزایش قیمت دیگر کالا شده است.
از همین رو چندی پیش ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه مشترک کمیسیون صنایع و کمیسیون حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی، از ایجاد بازار ثانویه ارز طی هفته آینده خبر داد و گفت: جزئیات این بازار ثانویه تدوین شده و از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی که عمدتاً از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود برای واردات برخی کالاهای غیراساسی و به‌صورت نرخ توافقی خواهد بود.
وی گفت: ایجاد این بازار از شکل‌گیری برخی نرخ‌های نامشخص که امروز در کوچه پس‌کوچه‌ها ازطریق دلالان انجام می‌شود، جلوگیری می‌کند.
رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین افزود: سامانه‌ای در حال ایجاد است تا در آن همه کالاهایی که برای واردات از ارز 4200تومانی استفاده کرده‌اند، مشخص شود.
وی گفت: با اجرایی شدن این سامانه واردکنندگان این کالاها نمی‌توانند آنها را با قیمت‌های بالاتر بفروشند.
سیف افزود: با مشخص شدن این کالاها این امکان وجود دارد که با هماهنگی دستگاههای نظارتی از جمله تعزیرات و بازرسی از گرانفروشی‌ها جلوگیری شود.
حالا در این بین این سوال پیش می آید که چه زمانی قرار است این سخنان اجرایی شود و از حباب به وجود آمده در بازار ارز و سکه جلوگیری کند، آیا تاکنون این تعزیرات و بازرسی های وجود نداشته است که از به وجود امدن این نوع مشکلات جلوگیری کنند؟ و سوالات بسیار دیگر.
مسئولین نظام باید اقدامی موثر انجام دهند البته شاید برخی در این بین سودی می برند که دست به اقدام و عمل موثری نمی زنند اما باید بدانند که اقتصاد کشور حال خوبی ندارد و امروز به هر چیزی که دست می زنی قیمت آن دوبرابر شده است.

انتهای پیام/

 

برچسب ها : ارز , سکه ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .