چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
حقوق بشر؛ سرپوشی بر کشتار و جنایت آمریکا
تناقض رفتاری کشورهای قدرتمندی همچون آمریکا در عمل کردن به حقوق بشر فقط مربوط به مردم کشورهای دیگر نمی‌شود، مدعیان حقوق بشر حتی به مردم خودشان هم رحم نمی‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، هفتاد سال پیش و در ادامه جنگ جهانی دوم اعلامیه ای در پاریس به تصویب رسید، اعلامیه‌ای که قرار بود از حقوق ابتدایی انسان‌ها دفاع کند اما در گذر زمان تبدیل به ابزاری شد که حکومت‌های قدرتمند برای توجیه جنایت‌هایشان به آن متوسل می‌شدند.

مردم یک کشور را از سرزمین خود بیرون می‌کنند، زنان و کودکان را به خاک و خون می‌کشند، برای فروش اسلحه‌های خود کشورها را به جان همدیگر می‌اندازند، کلاهک هسته‌ای میسازند، سلاح شیمیایی می‌سازند و در اختیار کشورهای درگیر جنگ قرار میدهند... جالب اینکه تمام این کارها به اسم حقوق بشر صورت می‌گیرد و اگر کشوری با این اعمال مخالفت کند به جرم مبارزه با حقوق بشر مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

بیشتر تحریم‌های ظالمانه ای که در چند دهه گذشته علیه کشورمان اعمال شده، به دلیل مخالفت با جنایت‌های آمریکا و اسرائیل بوده است.

تناقض رفتاری کشورهای قدرتمندی همچون آمریکا در عمل کردن به حقوق بشر فقط مربوط به مردم کشورهای دیگر نمی‌شود، مدعیان حقوق بشر حتی به مردم خودشان هم رحم نمی‌کنند.

یکی از ابعاد ضد حقوق بشری جاری در آمریکا سرکوب‌گری و جنایات پلیسی نسبت به سیاه پوستاناست آماری که فعالان ضد خشونت پلیس جمع آوری کرده اند، نشان می دهد پلیس آمریکا تا پانزدهم دسامبر ۲۰۱۵ دست کم ۱۱۵۲ نفر را کشته است. آمار فعالان طرح رصد خشونت پلیس آمریکا همچنین نشان می دهد ۶۰  اداره پلیس این کشور اشخاص سیاه پوست را به طرز وحشیانه ای کشته اند. نمونه آن، قتل جوانی سیاه پوست به نام براون است که قاتل آن نه تنها محاکمه نشد بلکه پلیس خاطی تبرئه و به محل کار خود بازگشت.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که خشونت پلیس آمریکا اولین عامل کشتار مردم به ویژه سیاه پوستان است که میزان آن حتی از آمار حملات تروریستی نیز بالاتر است. آمارهای منتشره از سوی سازمان های حقوق بشری غربی حاکی از وضعیت بحرانی حقوق بشر آمریکایی در قبال سیاه پوستان است. در آمریکا در هر ۲۸ ساعت یک سیاه پوست کشته می شود. ۴۰ درصد از زندانیان این کشور را سیاه پوستان تشکیل می دهند.

تصمیم اخیر ترامپ برای ممنوعیت ورود مهاجران به آمریکا و مواد مندرج در این طرح یکی دیگر از سیاست‌های ضدحقوق بشری آمریکا به شمار می‌رود.

دولت ترامپ طی چند هفته‌ گذشته با اجرای برنامه مهاجرتی سخت گیرانه خود، تعداد قابل توجهی از  بزرگسالانی را که قصد دارند ورود به آمریکا داشته‌اند، بازداشت کرده و آنها را روانه بازداشت‌گاه‌های موقتی کرده است.

رییس جمهور آمریکا که اخیرا با اعلام سیاست جدید مهاجرتی خود مبنی بر جدا کردن کودکان از والدین پناهجوی خود، جنجال زیادی در آمریکا و در مجامع بین المللی به راه انداخت، دوشنبه در دفاع از خود گفت، آمریکا کمپی برای مهاجران یا محلی برای اسکان پناهجویان نیست و نخواهد بود.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .