چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
عضو خبرگان رهبری:
قوه قضائیه در برخورد با مفاسد دانه درشت ها، سستی و مماشات نکند
عضو خبرگان رهبری با اشار به اینکه قوه قضائیه باید طوری در پرونده ای مفاسد اقتصادی عمل کند که مردم احساس کنند تفاوتی بین افراد شناخته شده و عادی در اعمال قانون وجودندارد، گفت: مسئولان دستگاه قضایی به هیچ وجه نباید در پرونده های مرتبط با مفاسد افراد بانفوذ و صاحب قدرت، سستی و مماشات و تعللی داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین عسکر دیرباز در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به سالروز شهادت آیت الله بهشتی و یارانش، اظهار داشت: این شهید در راس دستگاه قضایی قرار داشت و خدمات ماندگاری برای کشور و نظام اسلامی انجام داد که هیچ گاه از خاطره ها فراموش نخواهد شد.

وی ادامه داد: بی شک همه کسانی که در این قوه به شهادت رسیده اند الگوی عمل برای مسئولان و دست اندرکاران دستگاه قضایی هستند و ان شاءالله که با سرلوحه قراردادن این شهیدان به خصوص شهید بهشتی شاهد بهبود بیش از پیش کیفیت و کار قوه قضاییه در عرصه ها و ابعاد گوناگون باشیم.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به جنبه های مثبت فعالیت قوه قضائیه در سال های اخیر، گفت: فرآیند تشکیل پرونده و مراحل دادرسی منضبط تر شده ، هر چند که کماکان معضل اطاله دادرسی وجود دارد اما قدم های خوبی برای کاهش این مساله برداشته شده که جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: اصلاح قانون مجازات اسلامی و ارایه لایحه آن به مجلس از دیگر کارهای خوبی  در این دوره می باشد که صورت گرفته است.

حجت الاسلام دیرباز بااشاره به طولانی شدن برخی پرونده ها، بیان داشت: با این حال در مواردی مواجه هستیم که فرآیند دادرسی ها در محاکم و دادگاه ها طولانی می شود که این مساله برای بخش هایی که جنبه مدنی و یا حتی کیفری دارد، باعث می شود که طرفین دعوا بیش از حد در انتظار باقی بمانند و به تبع آن، احقاق حقوق دیرتر صورت بگیرد

وی افزود: به غیر از بحث اطاله دادرسی، نسبت به پرونده های کلان و دانه درشت ها نیز باید در جامعه طوری اقدام شود که مردم کاملاً احساس کنند که قوه قضائیه با دانه درشت ها و جرایم بزرگ تر نیز با عدالت و قاطعیت تمام رفتار می کند و هیچ گونه تبعیض و مماشاتی را وارد نمی کند.

رئیس دانشگاه قم با اشاره به اینکه در عمل قوه قضاییه باید بیشتر به فکر احقاق حق باشد تا فصل خصومات، ابراز داشت: گاهی این طور استنباط می شود که دستگاه قضایی بیشتر به دنبال فصل خصومت است و حال آن که مهم تر از فصل خصومت، برقراری عدالت و احقاق حق است و این که نگذاریم حقی از صاحب حقی ضایع شود.

وی عنوان داشت: همچنین در پرونده های مفاسد اقتصادی که جامعه روی آن ها و اخبارش حساس است باید طوری رفتار شود که این احساس برای مردم شکل بگیرد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با فساد و اختلاس ها و حتی مسئولان و افراد منتسب به آن ها بدون تبعیض و بر اساس قانون برخورد می کند و ثابت کند که این طور نیست که میان جرایم افراد شناخته شده و دارای قدرت با افراد و شهروندان عادی تفاوتی وجود داشته باشد.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : قوه قضائیه , دیرباز
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .