چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
چرا حتی ثبات لیر سوریه از ریال ایران بیشتر است؟
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  معمولا تعجب می‌شود که چرا لیر سوریه جنگ زده از ریال ایران در حفظ ارزش موفق‌تر بوده است.نکته اصلی این است که علت ثبات لیر سوریه همین " جنگ زده" بودن است!

در واقع بلافاصله بعد از شروع ناارامی‌ها لیر سوریه سقوط ازاد کرد ولی در یک بأزه زمانی تقریبا یک ساله رشد یافت و در سطحی با ثبات- البته کم ارزش‌تر از لیر پیش از جنگ- ایستاد و تقریبا این ثبات در همه شش سال بعد حفظ شد.

علت اصلی ان است که حتی در مناطق دور از حکمرانی دمشق هم همچنان لیر وسیله اصلی داد و ستد است. از طرف دیگر گروه‌های مسلح مختلف تحت نفوذ کشور‌های مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه حاضر هستند و در حال نبرد با یکدیگر. بخصوص درباره گروه‌های سوری تحت نفوذ عربستان یا قطر (که بیشتر مبتنی بر کمک‌های مالی فراهم شده اند)، حقوق افراد به ارز جهان روا مثلا دلار پرداخت می‌شود ولی مخارج انها- اعم از تدارکات محلی، رشوه به روسای عشایر و غیره- همچنان به لیر است یا در نهایت به لیر می‌رسد. این حقیقت باعث شده در همه این سال‌ها سهم مشخصی از تقاضا برای فروش دلار به لیر در سوریه برقرار باشد که بصورت اتوماتیک ارزش پول را با ثبات نگه داشته است. در واقع حتی ممکن است با پایان جنگ (جدای از عوامل روانی) شدیدا ارزش لیر افت کند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : سوریه
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .