چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
فقر قم در سرانه فضای تفریحی
قم فردا: فقر شهر قم از نظر فضای تفریحی و گلایه مردم از این مشکل از موضوعاتی بود که در جلسه شورای اسلامی شهر قم مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  مجید اخوان، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در جلسه شامگاه دوشنبه شورا که در ساختمان شهید باکری برگزار شد با اشاره به رأی‌گیری درباره مشارکت شهرداری قم با موسسه فرهنگی قرآنی عترت گفت: این لایحه دو ماه پیش در شورا رأی آورد اما چون فرصت برای ابلاغ آن تمام شده دوباره به صحن علنی رسید.

وی با اشاره به اینکه موسسه تبیان انتظار حمایت بیشتری از سوی شهرداری قم در تصویب این طرح داشته، افزود: تا همین جا هم حمایت خوبی از این پروژه صورت گرفته و بیش از این توجیهی وجود ندارد.

مطابق این لایحه شهرداری قم پلاک SW۳۳ را برای ساخت یک شهرک معارفی می‌سازد و در اختیار موسسه تبیان قرار می‌دهد که این موسسه ۱۰ درصد درآمد حاصل از فروش را به شهرداری خواهد داد و پس از ۱۰ سال کل مجموعه را به شهرداری واگذار می‌کند.

محسن محرری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر قم هم در این جلسه با اشاره به اینکه نقشه جانمایی این شهربازی به زودی به شورا می‌رسد، گفت: همزمان با ارائه نقشه جانمایی اگر ایراداتی از سوی شهرداری یا موسسه وجود داشت به صورت متمم اضافه خواهیم کرد.

وی معتقد است این پروژه را نباید سرمایه‌گذاری دید بلکه یک پروژه حمایتی از کاری است که در راستای افزایش فضای تفریحی و فرهنگی صورت می‌گیرد.

حسن بختیاری، نائب رئیس شورای شهر هم درباره به نظرات موسسه تبیان درباره این پروژه اظهار کرد: این یک کار مشترک است. اگر قرار باشد قرارداد در همین ابتدای راه محل اختلاف باشد نه مشکل آنها را حل می‌کند و نه هدفی که دنبال آن هستیم را تأمین خواهد کرد.

داستان شهربازی اوین

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر، دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم هم مؤسسه تبیان را یک گروه خلاق و زحمتکش توصیف کرد و افزود: به دلیل اینکه چنین گروه‌هایی کم هستند توقعات بالایی هم دارند.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای صورت گرفته میان دو طرف قرارداد گفت: دوستان قرارداد ما را پذیرفتند چرا که ما استدلال ما را پذیرفتند و قرار شد در تهیه نقشه نظرات ما اعمال شود.

محمدرضا معرفت، قائم مقام شهردار قم در امور سرمایه‌گذاری هم در این جلسه اظهار داشت: این لایحه هم ترک تشریفات است و هم مجوز بستن قرارداد و اگر تغییراتی مد نظر است باید اینجا اعمال شود چرا که تغییرات به شورا نمی‌آید.

وی با اشاره به پخش شدن برنامه تلویزیونی با عنوان «شهربازی اوین» درباره این گروه فرهنگی گفت: این گروه قرار است در قم شهرک معارفی بسازد اما به گفته خودش چهار میلیارد تومان بابت کارهای قبلی بدهکار است و ممکن است کارش به زندان بکشد. با چنین گروهی قرارداد بستن دل و جرأت می‌خواهد.

معرفت افزود: شاید بهتر باشد که فقط امکاناتی در اختیار این‌ها قرار دهیم تا مدتی کار کنند نه اینکه به صورت بی او تی قرارداد ببندیم.

عاقبت تلخ شهربازی‌ها در قم

حسن مالکی نژاد، رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه کار فرهنگی هزینه دارد، گفت: کدام کار در رابطه با شهربازی در قم انجام دادند که به نتیجه رسیده و در نهایت به مشکلات عدیده منجر نشده؟

وی افزود: شهر قم الآن از نظر فضای تفریحی هیچ چیز ندارد و داد مردم در آمده است. در چنین شرایطی باید از کارهای جدید حمایت کرد.

وی با بیان اینکه یک عده از بطن شهر قم و از محلات محروم خلاقیت نشان داده و ثابت کرده‌اند که می‌توانند کار کنند اظهار کرد: بچه‌هایی که از یک آب انبار متروکه بهترین فضای فرهنگی ایجاد کرده‌اند در آینده هم می‌توانند کارهای خلاقانه انجام دهند.

این عضو شورای شهر قم ادامه داد: ما به عنوان نماینده مردم باید از این حرکات دفاع کرده و روح تنگ نظری حاکم بر شهر را با این حمایت عوض کنیم.

محمود مسگری، سخنگوی شورای اسلامی شهر قم هم در این زمینه گفت: ما نه زمینی به این‌ها واگذار می‌کنیم و چیزی را از دست نخواهیم داد. اگر هم نتوانند کار کنند می‌توانیم مجموعه دیگری را به کار بگیریم.

قیمت ارز و انصراف سرمایه‌گذار

در نهایت این لایحه برای مشارکت با موسسه تبیان در ساخت شهربازی معارفی با چهار رأی ممتنع و یک مخالف تصویب شد.

در ادامه جلسه لایحه مشارکت در ایجاد شهربازی سرپوشیده با سرمایه‌گذاری محمدعلی عرب مطرح شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه البته به جای توضیح لایحه به شورا گفت که سرمایه‌گذار از ادامه این پروژه منصرف شده و نیازی به رأی‌گیری لایحه نیست.

نوسانات قیمت ارز و ممنوع شدن واردات تجهیزات مورد نیاز برای شهرداری علت سرمایه‌گذار برای انصراف از سرمایه‌گذاری در این پروژه ذکر شده است.

در نهایت این لایحه هم با درخواست شهرداری به شهرداری به علت انصراف سرمایه‌گذار عودت داده شد.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .