چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
تخلف وزارت ارتباطات در دور زدن فیلترینگ تلگرام؛
وقتی خودتان قانون‌شکنی می‌کنید از مردم انتظار قانون‌مداری نداشته باشید
در ماجرای فیلترینگ تلگرام نباید مردم را بخاطر قانون‌شکنی سرزنش کرد چراکه دور زدن قانون در درجه اول متوجه دولت است، در حقیقت مسیر قانون‌شکنی را کسانی پیش‌روی مردم گذاشتند که خودشان مدعی اجرای قانون‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که پیام رسان تلگرام با دستور دادسرای فرهنگ و رسانه به طور رسمی فیلتر شد.

در همین راستا اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور طی بخشنامه‌ای تمام دستگاه‌های دولتی و عمومی را موظف به استفاده از پیام‌رسان‌‌های داخلی کرد. این بخشنامه به همه نهادهای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌های دولتی، استانداری‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و همه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، ابلاغ شد.

هنوز یک هفته از فیلترینگ تلگرام نگذشته بود که مسئولان بلندپایه دولت دوازدهم فعالیت خود در تلگرام را از سر گرفتند، تا جایی که حسن روحانی فیلتر شدن تلگرام توسط دولت را از اساس تکذیب کرد!

در همان روزهای ابتدایی فیلتر شدن تلگرام، میزان دانلود فیلترشکن به طرز عجیبی افزایش یافت اما پس از اینکه کاربران با سرعتِ کُند و هزینه زیاد اینترنت مواجه شدند تصمیم گرفتند به پیام‌رسان‌های دیگر همچون واتساپ، سروش، ایتا و... کوچ کنند.

هنوز کوچ کاربران شبکه های اجتماعی به پیامرسان های مجاز فراگیر نشده بود که سر و کله اپلیکیشن‌هایی همچون «هاتگرام» و «طلاگرام» پیدا شد، اپ‌هایی که به راحتی از سد فیلترینگ می‌گذشت و هیچکس هم با فعالیت‌شان مخالفتی نداشت.

اما پس از مدتی مشخص شد که این اپلیکیشن‌ها تحت نظارت و حمایت نهادهای دولتی فعالیت می‌کنند و تمام قابلیت های تلگرام را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما این سوال همچنان در ذهن مردم بی‌پاسخ ماند که اگر قرار است تلگرام فیلتر شود پس فعالیت اپلیکیشن‌هایی «هاتگرام» و «طلاگرام» چه معنایی دارد؟

هرچند که مقامات دولتی زیر بار این قانون‌شکنی نمی‌رفتند اما عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از ماهیت هاتگرام و طلاگرام پرده برداشت، وی در صفحه شخصی خود نوشت: «هاتگرام و طلاگرام پیام‌رسان نیستند. آن‌ها در واقع دو فیلترشکن داخلی با مدیریت واحد هستند که به‌طور غیرقانونی و برخلاف دستور قضایی با امکانات وزارت ارتباطات دسترسی کاربران ایرانی را به شبکه اجتماعی فیلتر شده «تلگرام» فراهم می‌کنند»

از طرفی حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از وزیر اطلاعات گفت: تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و کاملا قانونی است!

به گفته حسن بیگی، وزیر اطلاعات در ضیافت افطاری اعضاء کمیسیون و جمعی از نمایندگان مجلس عنوان کرده بود که تلگرام طلایی متعلق به جمهوری اسلامی است و 25 میلیون عضو دارد.

بعد از فیلتر شدن تلگرام حدود ۳۰ درصد از کاربران آن فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل کردند اما همچنان بخش اعظم کاربران از طریق اپلیکیشن‌های پشتیبان در تلگرام ماندند.

در ماجرای فیلترینگ تلگرام نباید مردم را بخاطر قانونشکنی سرزنش کرد چراکه دور زدن قانون در درجه اول متوجه دولت است، در حقیقت مسیر قانونشکنی را کسانی پیش‌روی مردم گذاشته‌اند که خودشان مدعی اجرای قانون‌اند.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .