چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
گرامیداشت روز قلم؛
در ستایش قلم هایی که به حقیقت، متعهدند
روز قلم، نمادی برای پاسداشت علم و معرفت است؛ تا همگان بیش از پیش، این حقیقت ابدی را بشناسند و در راستای حفظش بکوشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  در تقویم رسمی کشور و در برابر روز چهاردهم تیر ماه، این عنوان خودنمایی می کند: «روز قلم».

اگرچه درباره اهمیت قلم از هر دریچه ای، مثنوی ها می توان نوشت؛ اما در این باره همین بس که در معجزه پیامبر خاتم – که خود یک مکتوب به نام قرآن حکیم است – به قلم و آنچه می نگارد، قسم یاد شده است.

جالب اینجاست که خدای خالق قلم، در همین قرآن عظیم، به پدیده های شگرفی مانند خورشید و ماه و روز و شب و دیگر معجزات آشکار و پنهان خلقت قسم یاد کرده است؛ اما در عین حال در ابتدای سوره ای به نام قلم؛ از پدیده به ظاهر ساده ای مانند قلم سخن به میان می آورَد:

«بسم الله الرحمن الرحیم ن و القلم و ما یسطرون».

آنگونه که در تفسیر این آیات آمده است؛ خداوند قلم را از درختی در بهشت به نام «درخت خُلد» (جاودانگی) آفرید و «ن» هم نام نهری در بهشت است که جوهر همین قلم را تأمین می کند؛ به عبارت دیگر پیوند زدن قلم و جوهر قلم با بهشت و جاودانگی، نشان می دهد که دستور به نگارش و ثبت علم و معرفت، تا ابد صادر شده است.

اینچنین است که قلم، در متن روایات اسلامی نیز، جایگاهی بس رفیع دارد و امام صادق علیه السلام، آن را نخستین چیزی می داند که خداوند آفرید: «اوّلُ ما خَلَقَ اللهُ، القلمَ».

اگر این روایت را در کنار برخی روایات دیگر از برخی معصومین مانند وجود مبارک حضرت رسول مهربانی ها صلی الله علیه و آله قرار دهیم که می فرماید: «اول ما خلق الله، العقل» یا «اول ما خلق الله، النور»، متوجه می شویم که «نور» و «عقل» و «قلم»، همگی حقیقت واحدی هستند که به علم و معرفت فرا می خوانند تا بشر بر پایه دوری از جهل، به مقصد نهایی خلقت که همانا عبودیت و بندگی حضرت حق است دست پیدا کند.

قلم و نگارش البته از منظر غیر دینی هم جایگاه سترگی دارد؛ آنجا که تاریخ و تمدن و فرهنگ بشریت، با همین قلم، نسل به نسل منتقل شده، می شود و خواهد شد.

از همین روست که به تعبیر استاد قرائتی در تفسیر ارزشمند نور، نوشتن بر گفتن تقدم و برتری داده شده است؛ چراکه نقش قلم حتی از نقش زبان و شمشیر و پول و شهرت هم بیشتر است.

و اما 14 تیر، تنها یک نماد است؛ چراکه نه تنها امروز، بلکه همه روزها و ساعات، لحظاتی مغتنم برای بزرگداشت قلم و علم و معرفت و پاسداشت آن است.

با این حال، 14 تیر فرصت مناسبی است برای تلنگر به مسئولان تا قدر قلم و نویسندگان را بیشتر بدانند و آنها را بر صدر نشانند؛ و البته فرصت مناسبی است برای خود اهل قلم تا ارزش قلمشان را بیشتر بدانند و آن را در خیر و نیکی و خدمت صادقانه به مردم به کار برند؛ و در عین حال، فرصت مناسبی هم برای عموم مردم و مخاطبان است تا ارزش قلم را بیشتر درک کنند و در راستای حفظ آن بکوشند؛ ان شاء الله.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .