چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
لندن به دنبال باز کردن پرونده تنش‌ تازه با روسیه؟
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، پلیس انگلیس بامداد پنجشنبه مدعی شد زوجی که ساعاتی قبل‌تر در شهر «ویلتشر» بیهوش پیدا شده‌اند در معرض گاز اعصاب «نوویچوک» قرار گرفته‌اند.

پلیس انگلیس بامداد پنجشنبه مدعی شد دو شهروند این کشور که پیشتر به بیمارستان منتقل شده بودند با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده‌اند. لندن پیشتر روسیه را متهم کرده بود با این عامل شیمیایی به یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار و دخترش حمله کرده بود.

پیشتر رسانه‌های انگلیس گزارش داده بودند این زوج انگلیسی روز شنبه در خانه‌ای در شهرک «آمسبوری»، واقع در شهر «ویلتشر» بیمار پیدا شده بودند. این منطقه در نزدیکی شهر «سالزبری» قرار دارد و تنها ۸ مایل با آن فاصله دارد.

سالربزی شهری است که چند ماه پلیس «سرگئی اسکریپال»، جاسوس دوجانبه روس‌تبار و دخترش در آنجا بیهوش پیدا شدند و لندن بعداً مدعی شد دولت روسیه با گاز اعصاب «نوویچوک» به آنها حمله کرده است.

«سرگئی اسکریپال» پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت.

این جاسوس دوجانبه به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرد که این دو در معرض عامل اعصاب «نوویچوک» قرار گرفته‌اند.

بعد از آنکه دولت انگلیس روسیه را به انجام این «حمله» متهم کرد، تنش‌ها در روابط دو کشور به طرز بی‌سابقه‌ای اوج گرفت و هر دو طرف شماری از دیپلمات‌های طرف مقابل را اخراج کردند.

پلیس انگلیس، در واقعه جدید هنوز انگشت اتهام را متوجه روسیه نکرده، اما دست‌کم نقاط تشابه فراوانی میان پرونده این زوج و واقعه مربوط به «اسکریپال» وجود دارد.

رسانه‌های انگلیس همچنین بامداد پنجشنبه گزارش دادند دولت انگلیس در پی مطلع شدن از موضوع خواستار نشست فوری کابینه شده است.

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : انگلیس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .