سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
حکایت تعطیلی «صبح جمعه با شما» از زبان هنرمندان
قم فردا: طنز هم طنزهای قدیمی...! زمانی‌که منوچهر نوذری و احمد شیشه‌گران و حتی در تلویزیون هم به فرهیختگی در موقعیت‌های کمیک ارج نهاده می‌شد مردم با دریافت آموزه‌های فرهنگی و اجتماعی و بازتاب گسترده نقدهای سیاسی به معضلات، می‌خندیدند. برمی‌گردیم به همان طنزهای خردورزانه نه لودگی‌های امروزی... تلویزیون و رادیو جای فرهیختگی است و باید به نویسندگان طنزپرداز مجرب و استعدادهای بالقوه ارزشمند و علمی توجه شود تا دوباره شاهد فرهیختگی طنز باشیم. نکته‌ای که علیرضا جاویدنیا، بیوک میرزایی، داوود منفرد، حسین محب‌اهری و نسیم رفیعی در مقام کارگردان، بازیگر و مجری برنامه «رادیو صبح‌جمعه با شما» از وضعیت طنز و کمدی موجود در دنیای تصویر گلایه داشتند و با کمبودهای نویسندگی و امکانات رادیو می‌کوشند از اعتبار و عقبه فرهیخته و ارزشمند «جمعه ایرانی» و طنزهای قابل تقدیر «صبح جمعه با شما» دفاع کنند و نگذارند لکه‌ای سخیف به این طنز مقدس وارد شود. چرا که همگان می‌دانند «صبح جمعه با شما» نام برنامه‌ای رادیویی بود که در دهه 60 خورشیدی، در تهران پخش می‌شد. این برنامه به‌همت جمعی از هنرمندان صدا، مدت‌ها باب تفریح و خنده ایرانیان را در روز جمعه گشود. برنامه «جمعه ایرانی» بعداً جایگزین «صبح جمعه با شما» شد. این برنامه محبوبیت و شهرت خودش را مدیون تلاش‌های منوچهر نوذری است. البته در سال‌های اخیر این برنامه را با نام جدید "رادیو صبح جمعه با شما" می‌خوانند و هنرمندان و بازیگران مطرح کشور در قالبی طنز به بررسی موضوعات روز کشور می‌پردازند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، آنچه در پی می آید بخشی از گفتگوی خبرگزاری تسنیم با برخی هنرمندان صداوسیماست که بخش مربوط به برنامه «صبح جمعه با شما» و برخی مطالب مربوط به آن بازنشر می شود:

*آقای میرزایی «صبح جمعه با شما» یک مدت تعطیل شد؛ چه دلیلی داشت برنامه‌ای به این سابقه و کسوت دچار این مشکل شود؟

تعطیل شدن «صبح جمعه ایرانی» از زمان فوت منوچهر نوذری اتفاق افتاد. آن موقع هم جاذبه‌های «صبح جمعه با شما» بیشتر انتقاد از نمایندگان بود. این تعطیلی به یک دهه می‌رسد که به یک باره برنامه قطع شد. البته بسیاری گفتند این قطعی به انتقادات صریح برنامه برمی‌گردد. روزگاری که این برنامه با منوچهر نوذری جلو می‌رفت زمانی به اوج خودش رسید که هنرمندانی داشتیم بی‌باک معضلات را با درون‌مایه طنز فریاد می‌کردند.

یادم می‌آید ابطحی (مسئول دفتر رئیس دولت اصلاحات) مدیر رادیو بود به بهانه بازدید سری به مجموعه زد و با هنرپیشه‌ها گفتگویی انجام داد. من به سبک هنرمندی خودمان در رادیو به ایشان گفتم: "بیشتر از دمیده شدن از خودش است... گفت بله! گفتم بیشتر..." مانده بود که من دارم چه چیزی می‌گویم. این سرکار گذاشتن مخاطب و اینکه مخاطب با حجمی از متن روبرو می‌شد که هیچ محتوایی نداشت اما با طنز آن می‌خندید؛ این دست کارها را تابش انجام می‌داد. احمد شیشه‌گران کمک کرد تا نوذری و برنامه «صبح جمعه ایرانی» جا افتاد. به گونه‌ای که برادر من یک مشکلی داشت که به ابریشم‌کار معاون کرباسچی برمی‌گشت؛ منوچهر نوذری گفت برای برادر هنرمند ما مشکل ایجاد می‌کنید این هفته در برنامه به این معضل و مشکلات می‌‌پردازیم. به طوری این‌ها عقب‌نشینی کردند که قبال باور نبود. آنقدر برنامه تأثیر داشت و حساب کار دست بسیاری از مسئولین می‌آمد. آن موقع انتقاد روشن و واضح در «صبح جمعه ایرانی» تأثیرگذاری داشت اما به یک باره جلوی این برنامه را گرفتند. 

*دلیل این نفوذ در بدنه و سیاستمداران چه بود؟

بیوک میرزایی: آن موقع تهیه کننده کار درگیر می‌شد با مسئولین و به کسی باج نمی‌دادند. سعید توکل ادامه داد و برنامه رادیو «صبح جمعه با شما» سیّار شد و موج استقبال‌ها بیشتر شد. البته انتقاد و زهری که باید شنونده را اذیت کند کمتر بود. الان یک خط قرمزهایی هست که خیلی زیاده شده در صورتیکه انتقاد بهترین شکل توضیح دادن یک اتفاق است که می‌توان اصلاحش کرد. یکی از امتیازات «صبح جمعه ایرانی» که استقبال می‌کند به خاطر این انتقادات است. این به روز بودن مسائل باعث می‌شود مردم استقبال کنند. من خودم رادیو را گم کرده بودم به غیر از رادیو نمایش، الان صبح جمعه‌ها باز دوباره رونق گرفته چون مسئولین ما شجاعت به خرج می‌دهند و کمتر برنامه دچار سانسور می‌شود. به همین خاطر است که گاهی رادیو از تصویر جلو می‌زند. این را هم باید بدانیم در تمام دنیا رادیو حرف اول را می‌زند. به گونه‌ای که با هر انسان فرهیخته‌ای صحبت می‌شود به راهکارهایش از طریق رادیو دست پیدا می‌کند.

*چند هفته‌ای است دوباره به چالش کشیدن کارکرد دولت در «صبح جمعه با شما» رونق گرفته است؛ جایگاه شما در این کار چیست؟

داوود منفرد: قبلاً در «صبح جمعه ایرانی» بیشتر این کارها را به من می‌سپردند. مسئولین خیلی این تیپ را دوست داشتند. ما الان طنز سیاسی نداریم.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .