سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
مرحوم «شکوهی»، نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت
قم فردا: محمدعلی مجاهدی در مراسم بزرگداشت مرحوم غلامرضا شکوهی ضمن رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی»، گفت: مرحوم شکوهی نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مراسم یادبود غلامرضا شکوهی از شاعران خراسانی کشورمان عصر امروز همزمان با رونمایی از کتاب «پنجه بر پیشانی» در حوزه هنری برگزار شد. 

* گرمارودی: استاد صاحب‌کار و قهرمان در شعر شکوهی تأثیرگذار بودند

در ادامه سیدعلی موسوی‌گرمارودی شاعر و مترجم قرآن ابراز داشت: وقتی در مشهد به محضر ایشان می‌رسیدم شعر می‌خواندیم توفیقی حاصل می‌شد یکی دو سالی به محضر ایشان رسیدم به اعتبار اینکه سه‌شنبه‌ها در منزل استاد قهرمان مجلس شعری برپا بود، که سال‌ها ادامه داشت و استاد شکوهی هم به آنجا می‌آمدند، ایشان با اخوی بنده «مصطفی» که ساکن مشهد بود حشر و نشر داشت، البته با عزیزانی چون مرحوم صاحب‌کار ایشان رفیق بود، در شعرش هم خصوصاً‌ در غزل‌ها تأثیر این بزرگواران دیده می‌شود.

وی افزود: در نوجوانی 5 سالی برای خواندن ادبیات عرب به مشهد رفتم آن ایام گاهی به منزل سرگرد نگارنده می‌رفتیم و بعدها با آقای صاحب‌کار دوست شدم و 4 سال مداوم با او حشر و نشر داشتم. از این رو بعدها دیدم ایشان هم با آقای شکوهی رفت و آمدهایی دارد.

موسوی گرمارودی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان اینکه هم استاد صاحب‌کار و هم قهرمان در شعر شکوهی تأثیرگذار بودند،‌گفت: شعر صاحب‌کار سبک هندی و عراقی بود، البته او شعرهای 100 درصد عراقی هم دارد، باید بگویم شاعر این تأثیرات را در محیطی که هست می‌گیرد. بنابر این استاد شکوهی هم تأثیر گرفت.

* مجاهدی: مرحوم شکوهی نگاهی نافذ و لایه‌شکاف داشت

محمدعلی مجاهدی از دیگر سخنرانان این مراسم ضمن اشاره به اینکه شعر استاد شکوهی فاخر و شکوهمند بود،‌گفت: اگر نظامی گفته است «کم گوی و گزیده گوی چون در» مصداق این پند حکیمانه را در آثار شکوهی می‌توانیم ببینیم آثار سترگ و ماندگاری که در شعر فاطمی،‌عاشورایی،‌علوی و رضوی خلق کرد که مصداق دارد و انصافاً‌د در شمار موفق‌ترین سروده‌هایی است که در این زمینه‌های موضوعی ما در اختیار داریم.

به گفته وی، مرحوم شکوهی نگاهی ناقد و لایه‌شکاف داشت و به دنبال رصد کردن موضوعاتی بود که کمتر گفته و شنیده شده است و غالباً در این رصد کردن موفق بود، بنابر این ما امروز جای خالی او را می‌بنیم و پر کردن این جای خالی کار دشواری است و نیازمند گذشت سال‌های سال دارد تا عزیز نادرالوجودی مثل این بزرگوار در محافل ادبی رشد کرده و در زمینه‌های مختلف شعری، دینی، عاشقانه و اجتماعی و حتی اعتراض حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی در خاتمه سخنانش گفت: شکوهی‌ با شعرش زندگی کرد و نامش هم با شعرش خواهد ماند، شعر یک مقوله‌ای است که از شخصیت شاعر جداست و مستقل، یک شخصیت هنری مستقلی از وجود شاعر دارد حتی در زمان حیاتش، ممکن است شاعری اثری را بیافریند که ذوابعاد باشد و هر کسی از زاویه‌ای به این اثر بنگرد و نظری ابراز کند و شعر چندوجهی سرودنش از عهده افرادی برمی‌آید که وجودشان عین بلور چندبعدی باشد والا از افرادی که ابعاد وجودی در آنها دیده نمی‌شود نمی‌توان انتظار داشت شعر چند بعدی بسازند و هر بعد تا سال‌ها مورد تجزیه و تحلیل سخن‌سنجان قرار گیرد.شکوهی در شعرش زنده است و نخواهد مرد.

در ادامه این مراسم فیلمی از شب شعر گوهرشاد مربوط به شعرخوانی مرحوم شکوهی در حرم رضوی برای حاضران پخش شد.

* قزوه: نام شکوهی، نام بزرگی در شعر خراسان است 

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در این مراسم اظهار داشت: نام شکوهی، نام بزرگی در شعر خراسان است کسی که در کنار بزرگانی چون قهرمان،‌ صاحب‌کار و ... نام‌های بزرگی شعر خواند و زیست؛ شعر شکوهی شعر شکوهمندی بود و دارای فخامت، او در ساحت‌های مختلف ادبی کار کرد.

به گفته وی، شکوهی تنها یک شاعر نیست چرا که به آداب‌دانی شهره بود و در عین حال نقادی هم می‌کرد.

قزوه با بیان اینکه اولین سالگرد استاد شکوهی را برگزار می‌کنیم و باید این مراسم‌ها به رسم تبدیل شود، گفت: در گذشته در سیستم ادبیات شوروی رسم بود اگر ادیبی نام بزرگی داشت و شاعر بزرگی شمرده می‌شد در 40 سالگی‌اش برنامه جامع و خوبی برایش برگزار می‌کردند و حتی اگر شاعر ممتازی هم نبود 50 سالگی برایش یک مراسم می‌گرفتند واین رسم هر 5 سال امتداد داشت و یا اگر شاعری بزرگ نبود در اولین سالگرد درگذشتش برنامه‌های ادبی برگزار می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه ما باید پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی که ادبیات‌مان شکل گرفته چنین بزرگداشت‌هایی را مورد توجه قرار دهیم،‌گفت: ما حالا که به 40 سالگی انقلاب رسیده‌ایم و ادبیات‌مان شکل گرفته و به باور خیلی‌ها به سبک و مکتب نزدیک شده‌ایم باید توجه بیشتری داشته باشیم؛ شعر انقلاب تغییر ماهوی نسبت به دوره‌های قبل داشته و هیچ اگر نداشته باشیم در دوره جدید شعر آئینی را داریم که به لحاظ کمی و کیفی رشد کرده و گل سرسبد درخت ادبیات معاصر، ادبیات مقاومت ماست که در هیچ دوره‌ای آن را نداشتیم.

مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به شعر آئینی‌ اشاره کرد و با بیان اینکه شعر آئینی تنها دینی نیست بلکه ملی هم مشمول آن می‌شود‌،گفت: ادبیات آئینی طی چند سال اخیر به سمتی رفته که غالباً  به عاشورا گره خورده است، اما می‌توان با ماهیت‌های ملی هم مخاطبان شعر آئینی را تهیج کرد پس ادبیات آئینی ما که استاد شکوهی هم در آن کارهای موفقی خلق کرد بخشی از ادبیات ماست.

قزوه گفت: شکوهی شاعر شش‌دانگی بود که در همه فضاها از جمله اجتماعی و عاشقانه کار کرده است،‌هر چه شعر آئینی ما رشد کرد همپای آن شعر عاشقانه ما نیز رشد نمود که نمونه‌اش شاعرانی هستند که با این نگاه کارهایی را آفریده‌اند. شعر آئینی اگر می‌خواهد رشد کند و گیرایی بالایی داشته باشد شاعرش باید چند وجهی باشد. بنابر این آقای شکوهی این ویژگی را داشت.

 

* محدثی: مرحوم شکوهی حلقه وصل شاعران جوان با پیشکسوتان بود

مصطفی محدثی خراسانی هم در این مراسم ابراز داشت: پیرامون شادروان شکوهی سخن بسیار دشوار است. نام غلامرضا شکوهی نام پرطنین و با شکوهی است که در کنار محمد قهرمان، ذبیح‌الله صاحبکار، غلامرضا قدسی و علی باقرزاده همواره مطرح بوده است.

وی به وجود سه نسل از شاعران اشاره کرد و نسل اول را شاعرانی چون محمد قهرمان، ذبیح‌الله صاحبکار، غلامرضا قدسی و علی باقرزاده دانست و ابراز داشت: نسل سوم هم شاعرانی چون مرتضی امیری اسفدقه هستند اما حلقه وصل و نسل دوم تنها یک فرد است و آن مرحوم شکوهی است. او یک تنه نقش یک نسل را ایفا کرد و این رسالت را بر دوش داشت، او این عرصه را میدان‌داری می‌کرد و حلقه وصل نسل جوان و پیشکسوتان بود. او به تنهایی رسالت یک نسل را رد شعر خراسان به دوش کشید.

انتهای پیام/

 

برچسب ها : شعر
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .