سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
خودمانی به بهانه روز خبرنگار؛
خط قرمز گناه؛ بیدارباشی برای خبرنگار مسلمان
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، می گویند خبرنگار وجدان جامعه است و اوست که چشم بیدار مردمان و حلقه واسط میان فرمانروایان و فرمانبرداران می باشد.
روزهای میانی مردادماه گرم که فرامی رسد بر شدت و داغی این گونه بحث ها افزوده می شود و این خود نشان می دهد که 17 مرداد دیگری در راه است و کمابیش در چنین روزی ، نگاه ها به سوی این قشر همیشه در صحنه جلب می شود و از پیِ این توجه کوتاه مدت، برگزاری همایش ها و جلسات تقدیر و تجلیل از جماعت خبرنگار و فعال رسانه ای است که پررنگ می گردد.
بی شک مایی که عنوان خبرنگار و روزنامه نگار را با خود یدک می کشیم ، ناگزیر از آن هستیم که به جامعه خود و اخبار و تحولات بی شماری که گاه در کسر یک ثانیه در آن می گذرد حساس باشیم و رسالت خود را در اصلاح مداوم و لاینقطع جامعه بدانیم چه آن که اگر غیر از این شود و غیر از این باشد، از وادی تعهد و حریت و صراحت و وجدان کاری و حرفه ای دور شده ایم.
همان گونه که اساتید روزنامه نگاری گفته اند و ما نیز بر این عقیده هم نظریم، سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی های اساسی حرفه خبرنگاری است؛ چه آن که بی گمان حساسیت کار اطلاع رسانی، نیاز مخاطبان به دانستن سریع و به موقع خبرها برای اتخاذ تصمیم درست و نیز افزایش رسانه ها و رقابت میان آن ها، بر ضرورت «سرعت» در کار خبررسانی افزوده است.
طبع قضیه هم این است که کمترین تعلل در انعکاس سریع رویدادها، به کاهش اعتبار رسانه و در ادامه حتی گاه به مرگ رسانه و بی خاصیت شدن آن می انجامد.
روی سخن اما اینجاست که حرفه ای شدن در این عرصه و حرفه ای نگاشتن و انعکاس حرفه ای وقایع و تحولات چه حد و مرزی دارد؟
به عبارت دیگر آیا می توان به بهانه حرفه ای بودن و سرعت عمل و این گونه مسایل، از حق طلبی و حق جویی چشم پوشید. آیا این ها که گفته شد و کاملاً در جای خود درست است، می تواند جواز ما برای حرکت در هر مسیری و عبور از هر گونه خط قرمزی باشد؛ به ویژه خط قرمز بزرگی به نام " گناه و معصیت"
به راستی اگر ما مدعی پیروی از آن بزرگمرد تاریخ بشریت و آن مظهر اخلاق کامل انسانی نبودیم که فرمود: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس»، پاسخ به این سوال تفاوتی جدی پیدا می کرد.
اینسان است که باید گفت و گفت که حق محوری، حق طلبی و بالاخره حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است. راستی چقدر این واژه خداترسی و تقوای رسانه ای این روزها در عمل کمرنگ شده است. چیزی شبیه شعارهای تزیین شده برای همایش های بی خاصیت!!
بگذریم. شاه بیت قصه اما اینجاست که بدانیم و آگاه باشیم این حق گویی در منظومه اعتقادی ما شیعیانی که در چارچوب نظام اسلامی و تحت لوای ولی فقیهی آگاه و زمان شناس زندگی می کنیم دارای ملاحظاتی جدی است که از آن جمله رعایت مصالح نظام اسلامی است؛ کم نیسته و نبوده اند خبرنگاران و روزنامه نگارانی _ حتی آنان که داعیه تمام ناشدنی ارزش مداری داشته اند_ که بیان همه واقعیت ها را بر هر مصلحتی ترجیح می داده و می دهند، بی توجه به این که برخی مصالح عالیه نظام اسلامی که برای ایجاد آن هزینه های فراوانی صرف شده ، ایجاب می کند که در نوشتن حقایق و به ویژه چگونه نوشتن آن ها ، اندکی تامل نماییم و بر صراطی برویم که ولی فقیه مان آن را به ما نشان می دهد.
خبرنگار در تراز مفاهیم اسلامی و شیعی باید بداند و خوب می داند ، ارزش قلم تا بدانجاست که باریتعالی در قرآن سوره ای را با نام “القلم” اختصاص داده است. چنین اهمیت و جایگاهی می طلبد که هر چه بیشتر در حساسیت کار رسانه ای و خبرنگاری بیندیشیم و رفتارمان را با آموزه های دینی محک بزنیم.
خدایا چنان کن سرانجام کار /توخشنود باشی و ما رستگار

سید محمد مهدی موسوی

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : روز خبرنگار
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .