سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
خزر نه دریا و نه دریاچه است
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  «گریگاری کاراسین» معاون وزیر امور خارجه روسیه در نشستی خبری با اشاره به نشست سران کشورهای همسایه دریای «خزر» اظهار داشت: در سند رسمی مربوط به دریای خزر از این منطقه به عنوان دریا و دریاچه نام برده نمی‌شود.

وی گفت: دریای خزر با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی و طبیعی خود وضعیت ویژه‌ای خواهد داشت و به علت عدم دسترسی به اقیانوس‌ها نمی‌توان از آن به عنوان دریا نام برد.

این مقام ادامه داد: اما همزمان با توجه به بزرگی خزر نمی‌توان از آن به عنوان دریاچه نام برد و کشورهای منطقه توانایی استفاده از قوانین سازمان ملل در بخش حقوق دریا در سال 1982 را ندارند.

کاراسین خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر 9 سند همکاری 5 جانبه در بخش تعیین وضعیت حقوقی خزر امضا شد و در قالب نشست آتی در شهر « اکتائو» قزاقستان علاوه بر کنوانسیون وضعیت حقوقی 6 توافق‌نامه همکاری بین دولتی جدید به امضا می‌رسد.

این مقام وزارت روسیه عنوان کرد: قرار است پس از امضای اسناد مذکور همکاری‌ها در قالب دریای خزر به طور قابل توجهی تقویت ‌شود.

این در حالی است که در تاریخ 12 اگوست سال جاری در شهر اکتائو قزاقستان 5 کشور همسایه دریای خزر پس از گفت‌وگوهای بلندمدت برای تعیین وضعیت حقوقی این دریا گردهم می‌آیند.

طبق برنامه قرار است «حسن روحانی» رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران فردا برای حضور در این نشست عازم قزاقستان شود.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : کاراسین
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .