شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷
ازدواج آسان و صحیح؛ اُلگویی ماندگار از سیره علی(ع) و فاطمه(س)
آنچه مسلم است و از آموزه های دینی ما استنباط می شود این که اساس دین مبین اسلام به خصوص در امر مقدس ازدواج که این همه تاکید بر آن شده ، بر سادگی و آسانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، معمولاً وقتی صحبت از ازدواج می شود و این که چرا برخی جوان ها در روزگار کنونی چندان تمایلی به ازدواج ندارند و یا در سنین بالا تشکیل زندگی می دهند، به موانع اقتصادی و مشکلاتی از قبیل نبود شغل و درآمد مناسب، مشکل مسکن و غیره اشاره می شود و حال آن که به نظر بنده مهم تر از موانع اقتصادی این موانع فرهنگی است که در سر راه ازدواج جوان ها قرار دارد و باید برای حل آن ها فکری کرد.

مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خویش در جمع جوانان و دانشجویان به همین مساله اشاره کرده و می فرمایند که عادت های نادرست، تجمل گرایی و تفاخرها و نیز چشم و هم چشمی ها از جمله این موانع فرهنگی است که باید آن ها را از پیش پای نسل جوان برداشت.

آنچه مسلم است و از آموزه های دینی ما استنباط می شود این که اساس دین مبین اسلام به خصوص در امر مقدس ازدواج که این همه تاکید بر آن شده ، بر سادگی و آسانی است.

ما البته باید به تاسی از ازدواج آسمانی صدیقه کبری(س) با امیرالمومنین(ع) بر این مساله بیش از هر چیز دیگری تاکید کنیم که یکی از رموز موفقیت در زندگی و تداوم پربرکت آن ، پرهیز از ریخت و پاش های اضافی و تجمل گرایی است.

در تاریخ صدر اسلام آمده که با فروش زره امیرالمومنین (ع) جهیزیه مختصری برای حضرت زهرا(س) تهیه شد که وقتی پیامبر اکرم(ص) این اقلام ساده و مختصر را مشاهده کردند ، فرمودند: "خدا به این خانه برکت دهد" و به راستی چه برکتی بالاتر از فرزندان صالحی که در این خانه پرورش یافتند و دو تن از آنانان امامان معصومی شدند که از طریق آن ها نسل امامت و شجره طیبه سادات در کل جهان توسعه پیدا کرد و آیه نخست سوره مبارکه کوثر به این طریق تفسیر و معنای حقیقی یافت.

روز ملي ازدواج که به یُمن فرارسیدن اول ذی الحجه روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) به این عنوان نامیده شده، به یقین بهترین فرصتي است تا درباره آن چیزی که امروزه از آن به عنوان آسیب ها و آفت های ازدواج‌ تعبیر می شود، بیشتر اندیشیده و ببینیم که ایراد کارمان کجاست که متاسفانه در بسیاری از کلانشهرها در سال های اخیر، شاهد کاهش محسوس آمار ازدواج و یا بالارفتن سن ازدواج و در مقابل افزایش آمار طلاق هستیم.

حضرت رسول(ص) در حدیثی می فرمایند: "هیچ جوانی نیست که در دوره جوانی خود ازدواج کند، مگر آن که شیطان فریاد برآورد که وای بر او، دو سوم دینش را از گزند من حفظ کرد. بنابراین، بنده باید برای حفظ یک سوم دیگر، همواره تقوای خدا در پیش گیرد."

البته در برخی روایات دیگر آمده که به واسطه ازدواج نیمی از دین کامل می شود اما در همه آن ها بعد از آن اشاره شده که با تقوا باید قسمت دیگر را از گزند شیطان در امان نگاه داشت.

ازدواج موفق و آسان و به موقع علاوه بر آن که خیرات و برکات دنیایی را نصیب زوجین جوان و متقی می کند، برکات معنوی فراوانی از جمله کسب آرامش و سلامت روان را به همراه دارد که این مساله به خصوص در زندگی پرتلاطم و ماشینی امروز ، بالاترین موهبت است.

از سویی با ازدواج موفق ضمن ارضای نیازهای جنسی به شکل صحیح و آرامش بخش ، از نظر اخلاقی نیز فرد رشد و تکامل خاصی پیدا می کند و چه در مسایل کاری و چه در امور دینی و معنوی ، زمینه و بستری برای او فراهم می شود که به سمت کمال مطلوب حرکت نماید.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .