چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد محمدیان
علوم انسانی تنگه اُحد انقلاب اسلامی است که اگر به‌خوبی نگه‌داشته شود پیروز خواهیم شد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها علوم انسانی تنگه اُحد انقلاب اسلامی است که اگر به‌خوبی نگه‌داشته شود پیروز خواهیم شد گفت: تحول در علوم انسانی نقطه گذرگاه تبدیل انقلاب اسلامی به تمدن نوین اسلامی است و اگر در زمینه علوم انسانی عملکرد موفقی داشته باشیم به تمدن اسلامی دست خواهیم یافت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد محمدیان در مراسم اختتامیه چهارمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی که ظهر امروز در مرکز همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد اظهار داشت: سخنان زیادی درباره تحول علوم انسانی زده‌شده اما گفتمان نخبگان علوم انسانی یک گام عملی برای این تحول بود که بسیار با ارزش است.

وی با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی ایران مسئله تحول در علوم انسانی در سطوح مختلف همواره مطرح بوده است و در چندین مجموعه این موضوع پیگیری می‌شد افزود: سال‌هاست شورای دانشگاه‌ها و چندین مجموعه حوزوی و دانشگاهی برای تحول علوم انسانی فعالیت می‌کنند اما به دلیل عظمت کار و لایه‌های زیادی که این تحول نیاز دارد با رسیدن اهداف خود فاصله‌ داریم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها علوم انسانی تنگه اُحد انقلاب اسلامی است که اگر به‌خوبی نگه‌داشته شود پیروز خواهیم شد گفت: تحول در علوم انسانی نقطه گذرگاه تبدیل انقلاب اسلامی به تمدن نوین اسلامی است و اگر در زمینه علوم انسانی عملکرد موفقی داشته باشیم به تمدن اسلامی دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به‌ضرورت همکاری شورای تحول علوم انسانی با گفتمان نخبگان علوم انسانی تصریح کرد: نقد بزرگی که به این شورا وارد می‌کنند عملکرد کند آن است اما جمع‌کردن استادان معتقد به اسلامی سازی علوم انسانی از سراسر کشور برای این دوره کار بزرگی بود که توسط این کمیته اتفاق افتاد.

محمدیان با بیان اینکه برای بازنگری در علوم انسانی مقاومت‌هایی وجود دارد، ابراز کرد: برخی از رشته‌ها حدود 50 سال است که بدون بازنگری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند و قداست علوم انسانی وارداتی که برای برخی افراد از آیات قرآن نیز مقدس‌تر است کار را برای تحول در علوم انسانی سخت می‌کند.

وی با اشاره به نقش مهم نظریات دانشجویان در روند تحول علوم انسانی، افزود: جرقه‌های نظریه‌ها و جوشش‌های فکری که برای دانشجویان پیش می‌آید قابل‌استفاده است و باید موردبررسی قرار گیرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: حوزه‌های علوم اسلامی در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز و شهرهای دیگر وجود دارند که همکاری آن‌ها با شرکت‌کنندگان در این طرح می‌توان فواید زیادی داشته باشد.

وی تصریح کرد: تمهیدات لازم برای برگزاری این دوره در سال‌های آینده باید سریع‌تر اجرا شود تا امکانات خوبی برای برگزاری این دوره داشته باشیم و ظرفت پذیرش را افزایش دهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: کسانی می‌توانند در تحول علوم انسانی با نگاه وحیانی مفید و موفق باشند که معتقد به شعار «کلمه‌الله هی العلیا» باشند، اگر کسی به این موضوع معتقد نباشد که سخن خدا برترین سخن است مطمئناً در مسیر تحول علوم انسانی نمی‌تواند تأثیر خاصی داشته باشد.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .