چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
قدیری ابیانه:
حقوق برخی مدیران بانکی ما چند برابر حقوق رئیس جمهور آمریکا بوده است.
کارشناس مسایل سیاسی افزود: برخی از کسانی که خود را ذخیره نظام می دانند قطعا خسارت نظام هستند؛ حقوق برخی مدیران بانکی ما چند برابر حقوق رئیس جمهور آمریکا بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، کاظم قدیری ابیانه عصردیروز  در کمیسون تخصصی نهمین همایش هیأت های محوری و برگزیده کشور در قم گفت: درآمد نفتی و گاز و میعانات گازی کشور در سال 96، هزار میلیاردتومان است که با تقسیم بر جمعیت کشور به هر نفری 100هزار تومان در ماه اختصاص می یابد.

وی افزود: نکته جالب این است که مردم ما اصلاً تصوری نسبت به این ضرب و تقسیم نداشتند ولی توقعات بسیار بالا و متناقضی نسبت به این مسأله داریم؛ حال سؤال این است که چرا این تصور در مردم ما شکل نگرفته است ولی توقعات نسبت به این مسأله بسیار بیشتر است.

این کارشناس مسایل سیاسی بیان کرد: نسبت صادرات نفت هر ایرانی به نسبت جمعیت یک ایرانی و یک اماراتی، به اندازه یک سال به هشتاد سال است؛ یعنی میزان صادرات نفت یک ساله یک فرد اماراتی به اندازه میزان صادرات هشتاد ساله یک ایرانی است.

قدیری ابیانه اظهارکرد: توهم بودجه نفتی در کشور وجود دارد و همه فکر می کنندکه اگر پول نفت درست هزینه شود همه مشکلات کشور از جمله مسکن و حوزه دفاعی و... به راحتی قابل حل است؛ برای رفاه و بیمه و درمان و آموزش و پژوهش، بیش از 150 هزار تومان برای هر فرد هزینه می شود که بیشتر از درآمد نفت نسبت به مردم است.

وی گفت: دولت درآمدهای دیگری از جمله استخراج سالی دو تن طلا و فروش کارخانجات و اوراق های مشارکت و... دارد که بسیاری از آنها جزو قرض است؛ شرکت های دولتی و... اگر سود کنند 75 درصد سود خالص خود را نیز باید در بودجه عمومی وارد کنند؛ دولت نمی تواند با این سرمایه بدون ریخت و پاش و حقوق های نجومی و اختلاس ها، هزینه های جاری خود را مدیریت کند.

وی افزود: اگر 8 و نیم میلیون حقوق بگیر کشور نفری یک میلیون تومان دریافتی داشته باشند به سالی 100 هزار میلیارد تومان می رسد؛ دولت با این پول نمی تواند کشور را اداره کند؛ برای پرداخت حقوق به موقع به ناچار به استقراض از بانک مرکزی روی می آورد و پول بدون پشتوانه چاپ میکند؛ برداشت از صندوق بازنشستگی از دیگر راهکارهایی است که بدهی دولت را به 700هزار میلیارد تومان رسانده است.

این کارشناس مسایل سیاسی بیان کرد: دولت حاضر، آمار بدهی ها را اعلام نکرده است؛ قرض های دولت، هر ساله در حال افزایش است چون باید سود اوراق مشارکت ها را پرداخت کند پس هر سال مقروض تر می شود؛ در دوران پیش از انقلاب پنج برابر دوران پیش از تحریم فعلی درآمد نفتی به ازای هر نفر داشتیم ولی امید به زندگی و طول عمر مردم بیش از 20 سال بیشتر شده است؛ در این چهل سال سعی شد که خط فقر تغییر یابد و ارتقای زندگی ایجاد کنیم ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم؛ در زمان شاه کمتر خانواده ای بود که دانشجو داشته باشد ولی امروز کمتر خانواده ای را سراغ داریم که دانشجو و یا چند دانشجو نداشته باشد.

وی گفت: مانع بزرگ ما نسبت به نفت، وابستگی ذهنی نسبت به نفت است؛ اگر تصور کنیم که درآمد نفت ما به ازای هر ایرانی ده میلیون تومان است می توان مطالبه گر بود؛ تمام بحث های سیاسی اجتماعی کشور حول و حوش توزیع ثروت است و نه تولید ثروت؛ همه در کشورما به دنبال گرفتن پول هستند و نه تولید پول؛ نبایدتصور کنیم که با پول نفت همه مشکلات حل می شود.

وی افزود: به همین دلیل وقتی جنبش هایی می خواهد شکل بگیرد همه می خواهند مطالبه گر باشند ولی به نظر من باید ابتدا مواخذه کنیم که چرا این منابع را به این شکل هزینه کردند؛ برخی از کسانی که خود را ذخیره نظام می دانند قطعا خسارت نظام هستند؛ حقوق برخی مدیران بانکی ما چند برابر حقوق رئیس جمهور آمریکا بوده است.

این کارشناس مسایل سیاسی بیان کرد: اختلاس ها بیشتر از جیب مردم  و از جمله فرهنگیان بوده است؛ رئیس جمهوری اصرار دارد که همیشه از واژه اختلاس استفاده نکنید بلکه این مسایل بدهی بانکی است نه اختلاس؛ در حالی که به این افراد هزار میلیاردتومان وام بدون ضمانت داده است.

قدیری ابیانه اظهارکرد: نکته دیگر این است که ذهنیت ها نسبت به اختلاس ها نیز مثل درآمد نفت، غیر واقعی است؛ ضد انقلاب همیشه اعداد و ارقام اختلاس ها را غیرواقعی قلمداد می کند؛ مثلا جمع و تقسیم چند اختلاس را با عدد 240 میلیون نفر به خورد مردم می دهند؛ آنها اعداد عجیب و غریبی ارایه می دهند که با هیچ عقل سلیمی قابل فهم نیست.

وی گفت: امیرمنصور آریا به جای 3هزار میلیارد تومان هم اعدام شد و هم 5 هزار میلیاردتومان از اموال وی نیز مصادره شد؛ ولی خاوری نیز این پول را اختلاس نکرده بود بلکه 3 میلیون دلار رشوه دریافت گرفته بود؛ متأسفانه در تاکتیک های خبری قوی عمل نمی کنیم و توهمات بسیاری برای مردم پیش می آید.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .