چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
گزارشی از افزایش ناگهانی قیمت مرغ‌گوشتی؛
مرغ از سفره ایرانیان پر کشید
در ماه های اخیر افزایش قیمت طلا و ارز از سویی پول رایج کشور را به نابودی کشاند و از سوی دیگر باعث افزایش ناگهانی قیمت مواد غذایی ضروری خانواده ها شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، به نقل از صاحب نیوز؛ افزایش قیمت مرغ گوشتی تا آنجا پیش رفت که در حدود یک ماه به افزایش 60 درصدی قیمت مرغ انجامید. افزایش قیمت مرغ در حالی پیش می رود که با توجه به ثابت ماندن قدرت خرید شهروندان، می تواند آن را به کلی از سفره ایرانیان حذف کند.

*افزایش 60 درصدی قیمت مرغ در روزهای اخیر

علی محمدی یکی از فروشندگان مرغ و ماهی در سطح شهر اصفهان ضمن بیان مشکلات جدی برای فروشندگان این صنف، می گوید: حدود 70 درصد از مشتریان خود  را از  داده ایم و کسی برای خرید نمی آید. مغازه خالی است زیرا حدود 60 درصد در ماه اخیر افزایش قیمت داشته ایم.

محمدی می افزاید: افزایش قیمت روی سود اصلی مغازه نیز تاثیرگذار بوده است ضمن اینکه با این افزایش قیمت، مرغ در حال حذف شدن از سبد خانوار است.

وی با اشاره به اینکه به نسبت خرید مردم، خرید ما نیز کاهش یافته است، می گوید: در اتحادیه و میان همکاران صحبت های زیادی در این مورد شده ولی نتیجه ای به همراه نداشته است و همه این افزایش قیمت را ناشی از افزایش قیمت ارز دانسته اند.

این فروشنده مرغ و ماهی ادامه می دهد: قیمت ماهی در دو ماه اخیر به دو برابر رسیده است ضمن اینکه ماهی دریا تا سه برابر افزایش قیمت داشته است و از هر کیلو 50 هزار تومان به هر کیلو 150 هزار تومان رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خبرهایی مبنی بر کاهش قیمت مرغ و ماهی شنیده است، می گوید: خبر از افزایش قیمت می آید ولی خبر کاهش قیمت نداشته ایم.

محمدی با بیان ضرر و زیان هایی که فروشندگان مرغ و ماهی در روزهای اخیر متحمل شده اند، می گوید: در همین خیابان دو مغازه مرغ و ماهی به ورشکستگی رسیده اند و مغازه هایی که استیجاری هستند مجبور به تعطیلی می شوند. سود ما برای هر کیلوگرم مرغ 550 تومان است که با کاهش تعداد مشتریان و کاهش فروش، توان پرداخت اجاره مغازه و قبوض را نداریم.

*انتظار شهروندان برای کاهش قیمت مرغ

م. فرهادی یکی دیگر از فروشندگان مرغ گوشتی و ماهی در شهر اصفهان در خصوص افزایش قیمت مرغ و ماهی می گوید: بسیاری از فروشندگان دانه و مکمل غذایی و دارو، محصولات خود را به مرغداران گرانتر می فروشند و در برخی موارد اصلا راضی به فروش نمی شوند.

فرهادی می افزاید: این افراد فقط در فکر اندوختن هستند و هیچگونه همکاری با یکدیگر ندارند.

وی با بیان اینکه فروش مرغ و ماهی مثل قبل نیست، می گوید: بسیاری از افراد توانایی خرید ندارند و همه منتظر ارزان تر شدن مرغ هستند.

فرهادی در ادامه بیان می کند: خبر دارم که بسیاری از مغازه ها متحمل زیان های جبران ناپذیری شده اند و فروش کنونی برای پرداخت هزینه ها کافی نیست.

پیش از این در اواخر تیرماه وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با ایسنا بیان کرده بود که افزایش قیمت مرغ در دستور کار است و قیمت مرغ در ایران ارزان‌ترین قیمت در سطح جهان است. به نظر می رسد این تصمیم اکنون عملی شده و وزارت جهادکشاروزی به هدف خود مبنی بر افزایش بهای مرغ گوشتی رسیده است.

نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور در روزهای اخیر در گفتگو با اقتصاد آنلاین بیان کرده بود: قیمت مرغ در بازار غیر واقعی است و اختلاف فاحشی از مرغداری تا خرده فروشی وجود دارد.

حبیب اسدالله‌نژاد با بیان اینکه مردم این کالا را بیشتر از 10 هزار و 200 تا 10 هزار و 300 تومان نخرند، افزود: در هفته های اخیر تغییری در قیمت نهاده های دامی نداشته ایم و دلیلی برای افزایش قیمت مرغ آن هم به این میزان وجود ندارد.

به گفته نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور؛ در شرایط کنونی بیشترین سود نصیب کشتارگاه ها و صنف فروشندگان پرنده و ماهی می شود و می توان گفت تخلف گران فروشی بر گردن آن ها است.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .