چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
تصویر/ سربازی دختران در مراکش
دولت مغرب پس از موافقت شاه این کشور اعلام کرد که تمامی دختران و پسران جوان بین ۱۹ تا ۲۵ سال این کشور باید به خدمت سربازی بروند. همه جوانان در این رده سنی به جز کسانی که مشغول تحصیل اند یا توانایی جسمی ندارند، باید به خدمت سربازی بروند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، دولت مغرب پس از موافقت شاه این کشور اعلام کرد که تمامی دختران و پسران جوان بین ۱۹ تا ۲۵ سال این کشور باید به خدمت سربازی بروند. همه جوانان در این رده سنی به جز کسانی که مشغول تحصیل اند یا توانایی جسمی ندارند، باید به خدمت سربازی بروند.

 
تصویر/ خدمت سربازی اجباری برای دختران
 
تارنمای مغربی «هسپرس» نوشت: مقام‌های مغربی مدت زمان خدمت سربازی را ۱۲ ماه اعلام کرده اند. زنان متاهل یا افرادی که مشکل جسمی داشته باشند از خدمت سربازی معاف هستند.

بحث اجباری شدن خدمت سربازی که از چندی پیش مطرح شده بود، با واکنش‌های متفاوتی از سوی جوانان این کشور مواجه شده است. بسیاری از آن‌ها می‌گویند در حالی که شغل دولتی پیدا نمی‌شود، رفتن به سربازی بی فایده است.

در سال ۱۹۶۶ برای نخستین باردر مغرب، خدمت سربازی اجباری اعلام شد و آن زمان کسانی که می‌خواستند کارمند موسسات دولتی شوند، باید قبل از آن به خدمت سربازی می‌رفتند. مدت سربازی آن زمان ۱۸ ماه بود، اما بعد‌ها مدت آن کاهش یافت.

در دهه هشتاد و نود قرن گذشته، علاوه بر متقاضیان کار در ادارات دولتی، کسانی که ترک تحصیل می‌کردند نیز می‌بایست به خدمت سربازی می‌رفتند آن زمان مدت خدمت به ۱۲ ماه کاهش یافته بود.

خدمت سربازی در مغرب در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) لغو شده بود. برخی رسانه‌ها از احتمال آمادگی مغرب برای مقابله با جبهه پولیساریو خبر داده اند. چندی پیش و پس از آنکه رباط نیرو‌های جبهه پولیساریو را به تحرک نظامی در مرز‌ها متهم کرد، اخباری مبنی بر بازگردانده شدن جنگنده‌های مغربی از جنگ یمن منتشر شد.

 

انتهای پیام/

 

منبع : خبرگزاری ایرنا
برچسب ها : سربازی , دختران , مراکش ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .