دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد:
بازسازی و نمایش واقعه غدیر یک ضرورت بزرگ است/ غدیر فراموش شود عاشوراها تکرار می شود
استاد حوزه و دانشگاه در باب ضرورت بازسازیازی واقعه غدیر بیان داشت: بسیاری از مردم هستند که تاریخ عاشورا را بر مبنای آنچه که در تعزیه ها دیدند در ذهنشان سپردند و تصور می کنند عاشورا همان چیزی است که در تعزیه دیده اند چون تعزیه یک کار نمایشی ماندگار است، اگر ضمن توجه به این که به سنت های نمایشی آئینی توجه شود مانند آنچه در تعزیه های سابق داشتیم بسیار تاثیر گذار است بازسازی واقعه غدیر خم هم همین تاثیر را در ذهن مردم خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  چند سال است که واقعه غدیر به صورت نمایش عمومی بازسازی و اجرا می شود در عید سعید غدیر هم برای نهمین سال پیاپی بازسازی واقعه غدیر به صورت نمایشی و میدانی در  بیش از 100 نقطه کشور برگزار می شود .

 در این خصوص حجت الاسلام دکتر فرید الدین فرید اصل قائم مقام مدرسه اسلامی هنر در گفتگو با خبرنگار قم فردا اظهار داشت:  تحقیقاتی که انجام شده نشان می دهد که بسیاری از مفاهیم شیعی و آئین های شیعی که با زندگی مردم آمیخته هستند ذیل انواع هنرهای نمایش به دست ما رسیده و حفظ شده اند و طراوت و تازگی خودشان را نگه داشته و بالنده شده اند.

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: آئین های عاشورای آمیخته با هنرهای مختلف به مخاطب عرضه می شوند در آئین های عاشورایی هم گونه هایی از موسیقی وجود دارد هم گونه های نمایش و قصه گویی و روایت گری وجود دارد گونه هایی از حرکات وجود دارد که عزاداری عاشوا با این شکل انجام می شود و ذیل اینها این سنت به ما رسیده است.

وی افزود: به نظر می رسد که اگر بخواهیم احیای مسئله غدیر را هم داشته باشیم باید توجه داشتبه باشیم که هنر است که این مفاهیم را حفظ می کند در ضمن اینکه در منابر و سخنرانی ها  باید روشنگری صورت گیرد و حقایق به مردم گفته شود اما هنر زبان همه مردم است چه  باسواد  و چه  بی سواد، اگر با هنر مطلبی عرضه شود مورد استفاده همه است و در ذهن ها ماندگار خواهد شد.

فرید اصل بیان داشت: بسیاری از مردم هستند که تاریخ عاشورا را بر مبنای آنچه که در تعزیه ها دیدند در ذهنشان سپردند و تصور می کنند عاشورا همان چیزی است که در تعزیه دیده اند چون تعزیه یک کار نمایشی ماندگار است، اگر ضمن توجه به این که به سنت های نمایشی آئینی توجه شود مانند آنچه در تعزیه های سابق داشتیم بسیار تاثیر گذار است ، متاسفانه تعزیه ها امروز از سنت های آئینی گذشته فاصله گرفتند،  بازسازی واقعه غدیر خم هم همین تاثیر را در ذهن مردم خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: اگر در اجرای نمایش های غدیر هم حقیقتا به مسائل و ریزه کاری های هنری و آئین های نمایشی خودمان توجه شود به نظر خیلی کارخوبی است و ضرورت هم دارد.

عید غدیر باید مانند عید نوروز جشن گرفته شود

قائم مقام مدرسه هنر اسلامی تاکید کرد: ضمن اینکه در غدیر وجود دارد و آن را مورد توجه قرار داد این است که واقعه غدیر به لحاظ تاریخی تقریبا همزمان با عید نورزو است و همان اتفاقی که در ایام  عید نوروز رخ می دهد و مردم به دید  بازدید می روند و شاد هستند همین اتفاقات هم باید در ایم عید غدیر رخ دهد و یادآور این باشد که عیدغدیر عیدی است که از ابتدا با اعیاد ایرانی آمیخته بوده و خوب است که ضمن پرداختن به سنت های ایرانی این عید هم گرامی داشته شود مانند دادن عیدی نه تنها در میان سادات بلکه در بین همه مردم احیا شود و صله رخم انجام دهند.

فرید اصل گفت: این سنت ها اگر رواج پیدا کند کمک زیادی به حفظ و احیای مفهوم مهم و لایت و غدیر می نماید.

غدیر فراموش شود عاشوراها تکرار می شود

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال که عاشوار به خاطر فراموشی غدیر آیا می توان امروز گفت فراموشی مسئله ولایت احتمال وقع عاشورا های دیگر را دارد؟ اظهار داشت: بله این واقعیت دارد، اتفاقی در عاشورا رخ داد و حرکت امام حسین(ع) در اصل معرفی مسئله ولایت بود که در حال فراموشی بود، امام حسین(ع) ناچار شدند با نثار خون خود و یاران و اهل بیت خود مفهوم بنیادین ولایت که در حال فراموشی بود را احیا کنند.

وی بیان داشت: ضمن اینکه مراسم های عاشورا و محرم را زنده نگه می داریم ارتباط آن را با واقعه غدیر را باید حفظ کنیم به لحاظ مناسبتی هم واقعه غدیر و عاشورا با هم فاصله کمی دارد، باید توجه داشته باشیم رابطه جدی بین مسئله عاشورا و غدیر است اگر می خواهیم تاریخ تکرار نشود و اولیای الهی مبتای به عاشوراهای دیگر نشوند باید این به مردم گفته شود که ولایت است که یک جامعه دینی و شیعی را حفظ می کند.

استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: توجه دادن به غدیر و بازسازی نمایشی  این خاصیت را دارد که ضرورت وجود ولایت را به خوبی نمایان می کند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .