دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
در گفتگو با عضو شورای شهر مطرح شد؛
محرومیت انقلابی ها در قم/به دنبال زمین مناسب برای احداث بوستان بانوان در نیروگاه
عضو شورای شهر قم گفت: اولویت ما رسیدگی به مناطق محروم قم است،در هرکجای شهر باشد فرقی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  نیروگاه متراکم ترین و پرجمعیت ترین منطقه قم است، مقام معظم رهبری در سفر به قم به تنها محله ای که مستقیما اشاره کردند و نسبت به رسیدگی به محرومیت های آن تاکید کردند همین منطقه نیروگاه بود.

محله‌ای با بیش از 450 هزار نفر جمعیت در غرب قم که بیشتر قسمت‌هایش قدمتی بیش از 50 سال ندارد و مهاجران از قومیت‌های مختلف را در خود جای داده است.

بزرگترین مراسم عزاداری در قم در مناطق نیروگاه و آذر انجام می‌شود، فعالیت‌های سیاسی در این مناطق بیشتر است و مردم این مناطق همواره در صحنه‌های مختلف انقلاب حاضرند، ولی از نظر زیرساخت‌های مورد نیاز محروم هستند.

در خصوص این مسئله با حسن مالکی نژاد عضوشورای اسلامی شهر قم به گفتگو نشستیم.

 چرا کیفیت و تعداد پارک ها و بوستان های محله نیروگاه نسبت به  جمعیت مناسب نیست؟

مالکی نژاد: در منطقه نیروگاه هر زمینی که مناسب ساخت بوستان بوده تبدیل به بوستان و پارک شده است، اکثر محله نیروگاه را بازدید داشته ام این محله پارک های مناسبی دارد.

با توجه به جمعیت بانوان نیروگاه این منطقه نیازمند بوستان مخصوص بانوان است آیا تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است؟

مالکی نژاد: یک سال است این مسئله که هر منطقه یک بوستان بانوان داشته باشد مطرح شده است و در مناطق 2 و 6 به دنبال فضا و زمین مناسب هستند تا بوستان بانوان احداث شود با توجه به شرایط بوستان بانوان زمین برای احداث باید شرایط خاصی را داشته باشد از جمله اینکه اطراف بوستان فضای باز بیشتری وجود داشته باشد و به همین خاطر جانمایی سختی دارد.

در جلساتی این مسئله مرتب مطرخ می شود و زمین هایی هم معرفی می شوند اما در نهایت به دلایل مختلف از جمله عدم رضایت صاحب ملک توافق انجام نمی شود، شهردران مناطق2و6 مرتبا به دنبال جانمای برای بوستان بانوان هستند.

با گفتگویی که با مردم این محله داشتیم یکی از دغدغه های اهالی آسفالت نبودن معابر و جدول کشی مناسب در این محله ها از جمله محله شاد قلی خان و شهرک کامکار است نظر شما چیست؟

باید این منطقه را ببینید من این محله ها را از نزدیک دیده ام آقای رحیمی شهردار منطقه تلاش زیادی برای آسفالت کوچه های این محله انجام داده است و این محله ها آسفالت شده اند، نهضت آسفالت در منطقه 2 بسیار پررنگ بوده است.

برای هر منطقه یک میزان و سهم تعیین شده است و با توجه به وسعت و نیازهای هر منطقه سهم آسفالت اختصاص داده می شود با توجه به تلاش های آقای رحیمی شهردار این منطقه تمام سهم آسفالت این منطقه مصرف شده است، سهمیه آسفالت در کمیته ای بر اساس گزارش هایی که شهردار هر منطقه ارائه می دهد و با توجه به بحث بودجه اختصاص داده می شود، در این دوسال خیر نهضت آسفالت نسبت به سال های گذشته بی سابقه بوده است.

مردم مناطق نیروگاه اعتقاد دارند در زمینه زیبا سازی و رسیدگی به محله ها، شورای شهر و شهرداری نگاه تبعیض آمیز دارد این مسئله درست است؟

چنین مسئله و چنین نگاهی وجود ندارد هفته پیش سه مرتبه از محله شاه ابراهیم، محله زینیبه، کوچه های خیابان آیت الله کاشانی را بازدید کردم محله هایی در پشت امامزاده  که گفته می شد می تواند فضای سبز شود را از نزدیک بازدید کردم تا د صورت شرایط مناسب برای ایجاد بوستان معرفی شود.

شهرداری منطقه فعالیت خوبی برای آسفالت و جدول کشی این محله ها دارد، برای بقیه کوچه های ای محله هم کمیته فنی هفته پیش جلسه تشکیل داده که  پیمان ها را ببندند و مشکلاتی را که مطرح شده برطرف کنند از جمله نصب سطل های زباله، آنچه که در توان منطقه است در حال انجام است اما باید گفت هنوز کار زیادی وجود دارد.

سوالی که  یکی اهالی محله نیروگاه مطرح کرده این است با توجه به اینکه محله نیروگاه شهدای زیادی تقدیم اسلام کرده است چرا مزار  یک شهید گمنام  در نیروگاه نیست؟

مالکی نژاد: مسئله تدفین شهدا در هر مکانی بر اساس درخواست های ارگان ها است مسئله ای نیست که شورای شهر و یا شهردار تعیین کند به طور مثال دانشگاهی تقاضای تدفین شهید را در محوطه دانشگاه را دارد درخواست خود را از ارگان های مربوطه انجام می دهد و این درخواست ها به تهران فرستاده می شود و در آنجا یا درخواست می شود یا رد می شود.

بسیاری از محله های قم نام شهدای مدافع حرم را که در این چندسال شهید شده اند را برای حفظ یاد و نام این شهدا خیابانی به نام این شهدا نامگذاری کردند محله نیروگاه نیز دو شهید مدافع حرم دارد چرا خیابانی به نام این شهدا نیست؟

مالکی نژاد: اگر بخواهیم نام خیابان ها را تغییر دهیم این مسئله شروع شود قابل کنترل نیست، تقاضای بسیاری برای تغییر نام خیابان ها وجود دارد اگر این اتفاق رخ دهد هیچ چیز ثبات نخواهد داشت اما آنچه که ما اعلام کردیم و شخصا در شورا مطرح کردم این است تمام کوچه هایی که نام ندارند و خانواده و اقوام شهید در آن محل ساکن هستند درخواست دهند و بنیاد شهید هم وجود این شهید را تایید کند در ستاد نامگذری معابر این نامگذاری ها انجام می شود.

خیابان های جدید احداث هم به نام شهدا باید نام گذاری شود یک لیست از فرماندهان دوران دفاع مقدس داریم که هنوز خیابان و کوچه ای به نام آنها نامگذاری نشده است به محض احداث خیابان جدید نام شهدا را بر روی آن خیابان نامگذاری می کنیم اگر برای آن محله باشد شهید همان محله اگر نباشد نام یک از فرماندهان را نامگذاری می کنیم البته اولویت با شهید همان محله است.

در خصوص شهدای مدافع حرم نیرگاه دو شهید مهدی علیدوست و شهید سعید سامانلو هم دو کوچه در خیابان های شهید مطهری نیروگاه و بلوار فردوسی زنبیل آباد نامگذاری شده است و چون این محله ها نامگذاری شده است امکان اینکه خیابان و محله دیگری نامگذاری شود و دو محل به یک نام باشد وجود ندارد.

یک جمله بخواهید به مردم نیروگاه بگویید که تبعیضی بین این محله و محله های دیگر وجود ندارد چه می گویید؟

ماکی نژاد: اولویت ما رسیدگی به مناطق محروم قم است،در هرکجای شهر باشد فرقی ندارد از شهر قائم، محله شهید دل آذر یا نیروگاه، از چهار راه بازار تا میدان ولیعصر هیچ فضای پارک و بوستانی وجود ندارد، اطراف محله چهل اختران بافت قدیمی و کوچه ها باریک و تخریب شده است، محله چهارمردان از شیخان تا گلزار شهدا هیچ بوستانی وجود ندارد و محروم تر از محله های دیگراست نظر شورای شهر این است که هرکجا که امکانات وجود دارد و می توان کار کرد کار می کنیم زیرا مردم قم برای ما عزیز هستند.

از صحبت های شما این نتیجه گرفته می شود که هر محله ای انقلابی تر است محروم تر است این مسئله را قبول دارید؟

بله این مسئله را قبول داریم، محله آذر و محله چهارمردان آغاز کننده انقلاب بوده است اما اکنون در محرومیت است.

این آزار دهنده است محله های انقلابی قم در محرومیت هستند قبول دارید؟

مالکی نژاد: درست است سیاست ما هم همین است که این محله ها از جمله سه راه سجادیه تا محله آذر مسیر جدید احداث شود ما به محله سر زدیم با مالکان تک تک صحبت کردیم از آنها درخواست همکاری کردیم و اعلام پشتیبانی کردیم تا این محله ساماندهی شود.

محله شاه سید علی که هنوز کوره های آجر پزی وجود دارد هم جز اولویت ها است تا این کوره ها منتقل شوند و منطقه رشد کند، چندین ماه ارتباط برقرار کردیم  از دادستان حکم گرفتیم تا دیوار بتنی کنار ریل راه آهن در شهر قائم به خاطر درخواست اهالی محل و  به دلیل آسب های اجتماعی آن برداشته شود و خوشبختانه برداشته شد و در حال ساخت جاده است، اکثر مناطق محروم در اولویت رسیدگی قراردارد و کارها شروع شده است.

از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.

مالکی نژاد: من هم از شما تشکر می کنم.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : قم , نیروگاه
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .