دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
درس های دو انتصاب رهبری/
ضرورت سپردن مسؤولیت به جوانان اندیشه ورز و خلاق
انتصاب های جدید در رأس سازمان تبلیغان اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، درس های مهمی برای مسؤولان ارشد کشور به همراه دارد که باید به آن ها توجه شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  به نظر می رسد دو اتفاق اخیر در کشور، نگاه جدیدی را در عرصه مدیریتی ترویج می کند.

این دو اتفاق، انتصاب دو جوان شایسته و خلاق از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست دو نهاد فرهنگی و البته جریان ساز است؛ یکی انتصاب حجت الاسلام و المسلمین قمی به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی و جایگزینی وی به جای حجت الاسلام و المسلمین خاموشی و دیگری منصوب کردن حجت الاسلام و المسلمین رستمی به ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و پایان مدیریت حجت الاسلام و المسلمین محمدیان.

باید گفت این دو فرد، به معنای واقعی جوانانی هستند که ضمن بهره مندی از نیرو و نشاط جوانی، شناخت کافی و درستی از حوزه انتصابی خود در آن دو سازمان و نهاد دارند و می کوشند تا به بهره مندی از تجربیات رؤسای قبلی و همچنین استفاده از نظرات صائب و کارشناسانه هیأت امنا و شورای مدیریتی سازمان های متبوع خود، طرح جدیدی درافکنند و گام جدیدی را به پیش بردارند.

و اما این انتصاب ها، درس های جدیدی در عرصه مدیریتی کشور و برای مسؤولان ارشد نظام خواهد داشت:

یک . اطمینان عالی ترین مقام کشور در انتصاب دو جوان به ریاست دو نهاد مهم فرهنگی و سپردن مسؤولیتی مهم به آنان، نشان می دهد که زین پس، این نگاه باید در بدنه مدیریتی کشور تقویت و پیگیری شود؛ به بیان دیگر لازم است تا مسؤولان عالیرتبه و از جمله رؤسای سه قوه، معاونانشان و همچنین وزرا، بیش از پیش در سپردن مسؤولیت به جوانان کاربلد و البته جویای نام، بویژه جوانانی که تجربه ای هر چند اندک در حوزه تخصصی کاری خود دارند و در عین حال، خلاقیت و نوآوری را همواره دنبال کرده و می کنند؛ همت گمارند و بر این منهج باقی بمانند.

دو . برای تقویت این نگاه، لازم است تا مسؤولان ارشد کشور، با تشکیل دادن شورای های مشورتی از جوانان متخصص و متعهد، بستر را برای انتقال و سپردن مسؤولیت به آنان تسهیل سازند؛ البته تجربه نشان داده که برخی از مسؤولان ارشد کشور به این امر چندان اعتقادی ندارند و یا در این زمینه، کُند و بطئی نشان می دهند؛ از این رو لازم است تا این روند، روال قانونی خود را طی کند و با مصوبه ای از سوی نمایندگان مردم یا طرحی کارشناسی شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی همراه باشد.

سه . مسؤولان ارشد کشور نباید در این امر تردید به خود راه دهند که عدم استفاده درست از جوانان در پُست های مدیریتی کشور، آینده مدیریت را در این کشور و نظام با چالش جدی مواجه خواهد کرد؛ چراکه انتقال درست و اصولی مدیریت ها از نیروهای کارکُشته و پیشکسوت به جوانان فعال و بانشاط، یکی از اصول دائمی مدیریت بوده، هست و خواهد بود. البته تردید برخی از مسؤولان در ضرورت این انتقال قدرت، علاوه بر اجبار قانونی، نیاز به آموزش هم دارد تا ذهنیت ها درباره این مسأله اصلاح و ضرورت آن، درک شود.

کوتاه سخن آن که تدبیر جدید رهبر معظم انقلاب در واگذاری مسؤولیت های مهم به جوانان، یکی از مهم ترین درس های انقلاب اسلامی برای این روزهای مسؤولان ارشد کشور است؛ درسی که باید آن را فهم کرد و به کار بست.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .