چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
این مجلس به کجا می رود؟
ظاهر و باطن نمایندگان مردم در طرح شفافیت آرای نمایندگی
باز هم طرح مفید دیگری در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسید؛ طرحی که قرار بود به شفافیت آراء نمایندگی منجر شود. اما دلیل این امر چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، «شفافیت» ... «اتاق شیشه ای» ... «دسترسی آزاد به اطلاعات» ... .

این ها همه واژگانی در راستای تحقق یک جامعه آزاد است؛ جامعه ای که باید تلاش کند تا با ایجاد و تحکم ضوابط بر همه چیز و نه روابط و البته حاکمیت قانون و نه سلیقه آینده ای نویدبخش برای خود رقم بزند.

و اما در کشور ما، مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از ارکان مهم نظام و مظهر مهم حاکمیت مردم سالاری دینی، تلاش هایی در ادوار مختلف خود برای تحقق این واژگان بروز داده که یکی از آن ها، مربوط به همین ماه های اخیر است؛ بررسی طرحی با یک فوریت برای شفافیت آراء نمایندگان مردم در پارلمان؛ نکته ای که از یکی از اصول قانون اساسی هم بر می آید؛ آن جا که بیان می دارد اخبار و مشروح مذاکرات نمایندگان باید از طریق رسانه ها در اختیار مردم قرار گیرد.

البته تردیدی نیست که همین قانون، برخی موارد را استثنا می کند که کسی هم با این استثنا، مخالف نیست؛ اما قطعا باید اصل بر علنی بودن جلسات مجلس و البته آشکار و شفاف بودن رأی نمایندگان مردم باشد.

اکنون به همان واژه «شفافیت» باز می گردیم؛ شفافیت برای اعطای حق اطلاعاتی به مردم.

شفافیت البته کارکردهایی هم دارد که مسئولیت پذیری مسئولان و پاسخ گویی آن ها نسبت به مردم از آن جمله است. همچنین این شفافیت سبب افزایش مشارکت مردم در امور مختلف و از جمله نظارت و قانونگذاری می شود و در عین حال به انتخاب آگاهانه تر مردم در انتخابات ها و انتخاب نمایندگان اصلح کمک می کند.

نگاهی به فلسفه تشکیل مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران هم همین امر را نشان می دهد؛ آن جا که قرار بود تا نمایندگانی از سوی مردم، وظیفه نظارت شفاف بر دولت را بر عهده گیرند؛ امری که در بسیاری از دیگر کشورهای دنیا هم مرسوم است و البته در همان کشورها، سازمان هایی هم تأسیس شده اند تا ناظر بر خود پارلمان باشند و مرتب به مردم گزارش دهند که عملکرد نماینده شان چگونه است ؟ آیا او به موقع در جلسات علنی و غیرعلنی و کمیسیون های تخصصی حاضر می شود؟ آیا حضوری فعال در رأی گیری ها دارد؟ چه سخنانی بیان می کند و چه نظراتی می دهد و البته آراءش در برابر طرح ها و لوایح مختلف چیست؟ موافق، مخالف یا ممتنع؟

و اما طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس از آذر ماه سال گذشته کلید زده شد؛ طرحی که در نهایت به عنوان یک طرح یک فوریتی به صحن علنی آمد و فوریتش رأی نیاورد و این در حالی بود که بیش از 200 نفر از نمایندگان همین مجلس، پیشتر از این طرح اعلام حمایت کرده بودند! این رأی نیاوردن فوریت را می توان اینگونه توضیح داد که بیش از 200 نفر از نمایندگان مردم در ظاهر از طرحی خوب و شفاف ساز، اعلام حمایت می کنند تا خود را در نظر مردم موجّه جلوه دهند؛ اما همان نمایندگان در زمان رأی گیری، نظرشان تغییر می کند و روی دیگر خود را نشان می دهند!

اکنون پرسش این است که چه دلیلی برای این شکاف رفتار آشکار و پنهان آنان می ‌توان ارائه کرد؟ آیا جز این است که آنان می ‌خواهند در فضای عمومی جامعه و در برابر افکار عمومی، خود را طرفدار شفافیت نشان دهند و از منافع این رفتار بهره‌ مند شوند؛ ولی در عمل و هنگام رأی‌گیری، رأی خلاف آن را ابراز دارند تا مبادا مجبور به پاسخگویی نشوند!

به هر حال یک فوریت این طرح رأی نیاورد و به همین دلیل، به صورت عادی در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته با توجه به انبوه طرح‌ های فوریت دار و  اولویت دار در کمیسیون بررسی آیین نامه داخلی مجلس، بعید است نوبت به بررسی این طرح در مجلس فعلی برسد و باید آن را به بعد از انتخابات اسفند ماه 1398 و تشکیل مجلس جدید حواله داد.

در این بین؛ آنچه به دست نیامده؛ همان شفافیت و شیشه ای بودن اتاق مسئولان است؛ امری که با مبارزه عملی با فساد رابطه مستقیمی دارد و باید دید در زمان کدام مسئول ارشد، به تحقق 100 درصدی نزدیک می شود.

 

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .