دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
دشمن به دنبال ترویج سکولاریسم در هیئات مذهبی؛
برخی حرکات و سبک های جدید عزاداری در شأن دستگاه امام حسین(ع) نیست
با توجه به شروع ماه محرم و برپا شدن خیمه ها و دسته های عزاداری باید سبک و سیاق عزاداری ها به هدف عاشورا نزدیک باشد و از نفوذ برخی سبک های جدید به عزاداری ها پرهیز شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  «باز این چه شورش است که در خلق عالم است »  «باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است»؛بازهم ماه محرم ماه عزاداری برای امام حسین(ع) رسید.

حادثه عاشورا و مکتب عظیم امام حسین(ع) درس های بیشماری برای هر فردی دارد که این عبرت ها یکی از اساسی ترین ابعاد عاشورا می باشد. درس‌های عاشورا همواره بحثی زنده، حیات‌بخش و حرکت‌آفرین است. هر چند این رویداد در مکان و زمان محدودی به وقوع پیوست اما درس‌های آن ویژه زمان و مکان خاصی نیست.

عدالت‌خواهی و ستم‌ستیزی، عزت، پاسداری از اسلام و ارزش‌های اسلامی، شهادت در راه خدا، جمع میان سیاست و معنویت، امر به معروف و نهی از منکر از جمله درس‌های مهم در عرصه رفتار سیاسی رویداد عاشورا است.

بی شک قیام خونین عاشورا یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ است که جاودانگی این قیام بر جهاد و شهادت بنا گذاشته شده است که همواره انگیزه جهاد و شهادت را با آرمان های اصیل آن نشان می دهد؛ ایثار و شهادت که از ابعاد قیام عاشورا است به عنوان اوج وارستگی نوین و نشانه بارز پیوستگی به خدا و مکتب تلقی شده و در قرآن از آن برای آزمودن مردان بزرگ خدا استفاده شده است.

حال اگر از بحث درس ها و عبرت های عاشورا بگذریم باید به نوع عزاداری ها برای سرور و سالار شهیدان بپردازیم که این روزها در جای جای کشور و شهرمان در دستجات،  هیئت ها و تکیه های بزرگ و کوچک مردم برای امام خود عزاداری می کنند، اما مسئله ای که بسیار مهم است نوع عزاداری ها می باشد که باید در شان دستگاه اهلبیت(ع) باشد و از طرفی هم مورد سوء استفاده دشمنان قرار نگیرد چرا که امروز برخی ها با لطمه زنی به خود و یا قمه زنی هم چهره عزاداری ها و هم چهره مسلمانان را در دنیا تغییر داده اند.

مبارزه و جهاد امام حسین(ع) با کمی سپاه و امکانات در مقابل جبهه طاغوت بود

از همین رو آیت الله حسینی بوشهری در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به این مسئله، گفت: مبارزه و جهاد امام حسین(ع) با کمی سپاه و امکانات در مقابل جبهه طاغوت بود و آنچه که ما دیدیم از باب این که خون بر شمشیر پیروز است.

وی ادامه داد: امروز اثر و نشانه ای از اردوگاه یزیدیان و کسانی که در مقابل امام حسین(ع) صف کشیده بودند ، نیست و جزلعن و نفرین الهی و مردم درباره آنها قضاوت نمی شود.

برخی آسیب ها، عزاداری ها را از هدف اصلی دور می کند

نوع عزاداری های در این ماه باید به قیام و اهداف امام حسین(ع) نزدیک باشد و از مسائلی که حاشیه سازی می کنند هم دور باشیم که در این خصوص آیت الله علیدوست در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه عزاداری‌های ماه محرم مصادیق روشن تعظیم شعائر الهی است، گفت:  برخی مواقع ممکن است تکریم و تعظیم شعائر یک جریان الهی مبتلا به آسیب‌هایی شود که نه‌تنها رسیدن به هدف را از مسیر منحرف می‌کند بلکه ضد هدف نیز باشد.

در برخی عزاداری ها بجای توجه به هدف اصلی قیام عاشورا به ظواهر توجه می شود

وی در ادامه با اشاره به برخی از آسیب‌هایی که ممکن است عزاداری‌ها را از هدف اصلی خود دور کند، بیان داشت: حادثه عاشورا یک کلاس پر از درس است که گاهی در عزاداری‌ها به‌جای توجه به درس‌ها و هدف اصلی قیام عاشورا، تنها به ظواهر و شکل عزاداری اکتفا می‌شود که این امر می‌تواند موجب عدم بهره‌مندی عزادار از این مجالس شود.

برخی حرکات در عزاداری های هیچ اصل و ریشه ای ندارد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: گاهی در عزاداری‌ها روضه‌هایی که خوانده می‌شود و یا سخنانی گفته می‌شود که اصلاً واقعیت و وجود خارجی ندارد همچنین برخی افراد حرکاتی از خود نشان می‌دهند که هیچ اصل و ریشه‌ای ندارد و جز خرافه چیز دیگری نیست که این امر نیز یکی از آسیب‌هایی است که باید برای رفع آن تلاش کرد.
وی در ادامه به‌افراط و تفریط‌ها در عزاداری اشاره داشت و ابراز داشت: در عزاداری‌ها برخی افراد القابی را به امام حسین(ع) نسبت می‌دهند که تنها برای خداوند می باشدکه این نشان از افراط و تفریط دارد.

عزاداری ها به دور از جناح گرایی برگزار شود

همچنین آیت الله علیدوست در ادامه  با اشاره به طرح مباحث سیاسی در عزاداری ها خاطرنشان شد: سیاست ما عین دیانت ما است که امر صحیح در اسلام می باشد اما اگر قرار باشد مراسم عزاداری به مراسمی برای جناح گرایی و جناح بازی باشد کاری صحیح نیست.

دشمن به دنبال ترویج سکولاریسم در هیئات مذهبی است

رهبر معظم انقلاب چندسالی است که به طور خاص نسبت به خطر سکولاریسم در نهادهای دینی و تشکل های مذهبی به شدت هشدار می دهند که این مساله حاکی از عمق تلاش دشمنان اسلام و انقلاب برای تحقق اهداف شوم خود در این خصوص است.

از همین رو امروز دشمن به دنبال ترویج سکولاریسم در هیئات مذهبی است تا از این طریق طرح ها و برنامه های شوم خویش را محقق سازد که در این خصوص  آیت الله مسعودی خمینی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به هیئت های سکولار، اظهار داشت: اگر هیئت اسلامی است پس فقط باید اسلامی باشد و بس و باید پیرو قرآن ، پیرو علما، پیرو اهلبیت(ع) و پیرو رهبر باشند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله از خارج کشور نفوذ کرده است، بیان داشت: بعضی افراد متوجه نیستند و این موضوع را قبول می کنند وبرخی هم با توجه این القائات را قبول می کنند که از نظر من اینها مردود می باشند و بایستی ما آنها را رد کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: تمام کسانی که عزداری می کنند باید عمل و حرف خود را در راه رضای خدا قرار دهند و باید از لحاظ رفتاری، گفتاری، اجتماعی و اخلاقی دنباله راه امام حسین(ع) باشیم.

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : عاشورا , عزاداری ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .