چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
عدم تطابق قیمت پوشک بچه با توان مالی والدین؛
نبود نظارت مناسب و سوء استفاده هفتگی از قیمت پوشک
پوشک بچه و شیر خشک از جمله کالایی می باشد که با احتکار روبرو شده است اما با توجه به اعلام مسئولین مبنی بر کنترل بازار با قیمت های مشخص و مصوب و تزریق کالای احتکار شده به بازار اما همچنان قیمت هفتگی این کالا تغییر می کند و کسی نیست که بر این موضوع رسیدگی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، در ماه های اخیر با ایجاد برخی مشکلات در کشور قیمت اجناس و کالا آرام آرام به چند برابر قیمت قبل خود رسید که از عوامل این مسئله می تواند به تحریم و جو روانی اشاره کرد اما موضوع مهمتر اینکه برخی از هموطنان عزیز با شنیدن این موضوع سریعا اقدام به خرید این کالاها آن هم چند برابر نیاز خود کردند که هم باعث کمبود در بازار و هم عامل افزایش قیمت شد.

از همین رو کالایی که با افزایش دو تا سه برابری روبرو شد پوشک بچه و شیر خشک در کشور می باشد البته باید به این مسئله هم اشاره کرد که برخی دشمنان داخلی با احتکار شیرخشک و پوشک بچه به نوعی روی دشمنان خارجی را هم سفید کردند، به هرحال امروز نبود و یا گرانی این دوکالا یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های دارای فرزند زیر دوسال می باشد.

در این خصوص فصیح خوشگرد، رئیس انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران درباره بازار پوشک می گوید: تقاضای کاذب و خرید بیش از اندازه مصرف‌کنندگان، نوسانات ارزی و افزایش هزینه تولید که قیمت‌گذاری را برای تولیدکنندگان دچار مشکل می‌کند و کمبود مواد اولیه وارداتی، التهاب ‌های مردم و عدم اطمینان آنها از ارائه کالاهای مصرفی به بازار از عوامل افزایش قیمت پوشک است.

از طرفی طی این دو ماه گذشته تقریبا می توان گفت هر روز در گوشه کنار کشور انبارهای بزرگ احتکار کالا که این دو قلم جنس هم در میان آنهاست کشف و انبار پلمپ می شود که در این خصوص  سرهنگ احمد کرمی، رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان با اشاره به کشف محل احتکار یک محموله پوشک بچه در قم گفت: مأموران پلیس آگاهی استان قم محل احتکار 2 هزار و 570 کارتن انواع پوشک بچه با مارک‌های مختلف را در یک انبار شناسایی و کشف کردند که به گفته کارشناسان ارزش محموله مکشوفه را 3 میلیارد ریال می باشد.

همچنین سید ابراهیم صحفی عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف قم بیان داشت: از یک واحد انبار برنج استان قم مقدار قابل‌توجهی تجهیزات وسایل آب‌شیرین‌کن و پوشک کشف و شناسایی‌شده است، یک انبار پوشک شناسایی‌شده است.

بنا بر گزارش تعزیرات حکومتی، در جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از ابتدای تابستان تا به حال 147 پرونده قاچاق ، احتکار و اخفاء و امتناع از عرضه کالا به ارزش 714 میلیارد ریال تشکیل و 106 پرونده با صدور حکم جریمه و الزام به عرضه در بازار مختومه شد.

اما موضوع مهمتر اینکه وقتی این انبارها کشف می شود باید هر چه سریعتر در کمترین زمان این کالا به چرخه بازار بازگردد تا نبود باعث افزایش قیمت و در ادامه موجب افزایش فشار اقتصادی به قشر کم درآمد جامعه نیاورد که در این خصوص مهرداد غضنفری ، معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم اظهار داشت: وجود آمار و ارقام مختلف در زمینه قیمت کالاهای مصرفی قابل‌قبول نبوده و باید صدای واحدی در این زمینه شکل گیرد، محوریت اطلاعات و آمار مربوط به قیمت‌ها درنهایت بر عهده دبیرخانه ستاد تنظیم بازار است.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که سبب خرسندی مردم می‌شود توزیع به‌سرعت کالاهای احتکاری کشف‌شده است، مصادیق عدم عرضه و احتکار با موارد عادی باید به‌درستی شناسایی‌شده و بازرسی‌ها با طمأنینه و دقت لازم انجام شود.

غضنفری با اشاره به‌ ضرورت برخورد با کالاهای احتکار شده تأکید کرد: پس از کشف کالاهای احتکار شده باید با مصادیق احتکار برخورد شده و افراد احتکار کننده کالا حاشیه امن نداشته باشند.

این در حالی است که همه از آزاد سازی سریع کالای کشف شده و همچنین قیمت مصوب کالا صحبت می کنند اما گویی این افراد به بازار برای خرید مراجعه نمی کنند چرا که به عنوان مثال فلان مارک پوشک بچه از قیمت 31 هزار تومان ابتدای سال به 75هزار تومان رسیده است و هر هفته هم تغییر قیمت می دهد حال جای این سوال پیش می آیدکه کجای این قیمت مصوب است؟

در هر حال امیدواریم مسئولین با این فشار اقتصادی به فکر جیب مردم هم باشند تا برخی سود جود در این میان فشاری های مضاعف را بر روی دوش مردم نیاورند.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .