سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس:
توزیع نامناسب لاستیک و احتکار کالا، عامل اصلی فشار به کامیون‌داران است
رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از مهم ترین مشکلات کامیون‌داران در حال حاضر توزیع نامناسب لاستیک و قطعات خودرو در کشور است که باعث شده در برخی مناطق این اقلام کمیاب شوند.

شادمهر کاظم زاده رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار قم فردا، به بررسی مشکلات اخیر در زمینه باربری و حمل و نقل اشاره کرد و بیان داشت: در نشست اخیر کمیسیون حمل و نقل مجلس هماهنگی هایی بین سازمان راهداری،  وزارت صنعت، مسئولان نیروی انتظامی و انجمن کامیون داران صورت گرفته است و چند تصمیم بلندمدت و کوتاه مدت برای حل مشکل کامیون داران اتخاذ شده است.


کاظم زاده به اعتصاب اخیر برخی از کامیون داران اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مهم ترین مشکلات کامیون داران در حال حاضر توزیع نامناسب لاستیک و قطعات خودرو در کشور است که باعث شده در برخی مناطق این اقلام کمیاب شود و رانندگان کامیون هزینه های گزافی برای خرید قطعات مورد نیازشان متحمل شوند.

این نماینده مجلس ادامه داد: متاسفانه در شرایط پیش‌آمده برخی از فروشندگان نیز با هدف گران کردن لاستیک و قطعات خودرو، اجناس موجود در انبارهایشان را احتکار کرده اند که در همین راستا سازمان حمایت از مصرف کنندگان متعهد شد که با متخلفان و سودجویان برخورد کند.

علیرغم واردات محموله بزرگ لاستیک و افزایش نرخ کرایه حمل بار در سه ماه اخیر به نظر می‌رسد برخی افراد بدنبال مختل کردن نظم عمومی جامعه هستند؛ در همین راستا انتظار می‌رود نیروی انتظامی در برخورد با اینگونه افراد قاطع عمل کند.

طی چند هفته گذشته با افزایش نوسانات بازار ارز و روند رو به رشد کالاهای مصرفی، برخی از توزیع‌کنندگان لاستیک خودرو با طمع گران شدن لاستیک خودرو دست به احتکار این کالا زدند و حاضر نشدند بار موجود در انبارهای خود را روانه بازار نمایند.

کارشکنی توزیع‌کنندگان لاستیک خودرو موجب شد قیمت لاستیک به صورت نجومی افزایش یابد و در برخی مناطق نایاب شود، این اتفاق در نهایت موجب اعتراض رانندگان و کامیون داران شد.

در ادامه اعتراض کامیون داران به کمبود لاستیک و گرانی روغن، برخی افراد به طور خشونت آمیزی با حضور در جاده های بین شهری راه را بر رانندگان بستند و مانع جابجایی بار شدند؛ تا جایی که در برخی موارد این افراد با تیراندازی به سمت کامیون داران موجب رعب و وحشت در بین مردم شدند.

حال با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان راهداری و همچنین وزارت راه و شهرسازی تعرفه واردات لاستیک به پایین ترین میزان خود رسید و بر همین اساس تعداد 130 کانتینر در روزهای آینده وارد کشور خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .