سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
سخنگوی آتش‌نشانی قم خبر داد:
قم اولین شهر استاندارد آتش‌نشانی در کشور
روابط عمومی آتش نشانی قم بیان داشت: در یک سال گذشته جمع ایستگاه های آتش نشانی قم به 24 ایستگاه فعال رسید که به اولین شهر از لحاظ استاندارد کشوری رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، استان قم به عنوان شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور و مجاورت با پایتخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است ترددهای زیادی در طول سال مخصوصاً در ایام تعطیلات و مناسب های مذهبی در قم انجام می شود به همین منظور آمادگی نیروهای امدادی از جمله اورژانس و آتش نشانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به حضور زائران در ایام نیمه شعبان در قم در ایام نیمه شعبان تقریباً همه مرخصی های آتش نشانان قم لغو می شود در ایام محرم و صفر از جمله تاسوعا و عاشورا اکیپ‌های عملیاتی در سطح شهر قم مستقر می شوند تا در صورت بروز حادثه به موقع عمل کنند.

در نیمه شعبان سال جاری 23 اکیپ آتش‌نشانی ثابت و سیار برای برگزاری ایمن جشن نیمه شعبان در محدوده مسجد مقدس جمکران مستقر شده بودند.

یکی از سختی‌ها و مشکلات آتش نشانان برای امدادرسانی به شهروندان قمی بافت های فرسوده  کوچه های باریک و کم عرض است در این خصوص یکی از امدادگران آتش نشانی قم گفت: به دلیل بافت فرسوده، در برخی موارد ۳۰۰ متر لوله آتش نشانی وصل کردیم و همه راه را پیاده رفتیم تا به محل حادثه برسیم و این کار زمان رسیدن به محل حادثه را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: برای دست فرمان دادن در کوچه‌های باریک نیز یکی از امدادگران، سر پیچ ها و در مواقعی که خودرویی بی جا پارک شده پیاده می‌شود که این موارد وقت گیر است و به عنوان مثال یکی از رانندگان ماشین سبک آتش نشانی قم در یکی از کوچه‌های چهارمردان، چندین بار عقب و جلو رفت تا توانست از کوچه بیرون رود.

شاید بتوان گفت تابستان سال جاری یکی از سخت ترین زمان های برای آتش نشانان قمی بود خاموشی های بی برنامه شبکه توزیع برق  قم باعث شده بود نیمی از توان آتش نشانی درگیر مشکلات ناشی از این خاموشی ها شود.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری قم این خاموشی های باعث بروز آتش سوزی در نقاط مختلف شهر می شد  که پنجاه درصد توان آتش نشانی را برای اطفا حریق ترانس ها، تیرهای برق، منازل و کابل های برق درگیر کرده بود.

همچنین علاوه بر آتش سوزی های ناشی از قطع و وصل شدن های بی برنامه برق، نجات افراد از آسانسور و نجات مقنی ها از چاه، بخش زیادی از ماموریت های ایستگاه های آتش نشانی قم را تشکیل می داد.

با توجه به اهمیت قم به عنوان شاه راه مواصلاتی و معین پایتخت بودن می طلبد که آتش نشانی قم از نظر امکانات در بالاترین استاندار باشد.

در شش ماه اول سال جاری4411عملیات آتش نشانی در قم انجام شده

در این زمینه حمید کریمی مسئول روابط عمومی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن گرامی داشت 7مهر روز آتش نشانی و خدمات ایمنی اظهار داشت: چهار دستگاه خودروی سنگین اسکانیا جهت واحد عملیاتی سازمان آتش نشانی، ده دستگاه خودروی سنگین ایسوزو، پنج دستگاه خودروی سبک نیسان  خریداری شده است همچنین نردبان نجات خریداری شده که تا چند هفته آینده وارد قم خواهد شد.

وی افزود: خرید  زرافه نورافشان (موتور برق پرتابل )با قابلیت چرخش 180درجه و نوردهی بسیار بالا در یک سال گذشته گوشه ای از خریدهای سازمان آتش نشانی قم برای خدمت رسانی بهتر به مردم شهر قم بوده است.

روابط عمومی آتش نشانی قم بیان داشت: در یک سال گذشته جمع ایستگاه های آتش نشانی به 24 ایستگاه فعال رسید که به اولین شهر از لحاظ استاندارد کشوری رسیده است.

وی گفت: مجموع عملیات های سازمان آتش نشانی قم در شش ماه اول سال جاری 4411مورد  بوده، مجموع عملیات های حریق 1543 و مجموع عملیات های نجات 2868 و تعداد مصدومین حوادث 327 و تعداد فوتی ها33 نفر و نجات یافتگان هم 1466نفر بوده است.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : آتش نشانی , قم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .