چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
کارشناس مسائل سیاسی:
FATF به معنای استعمار ایران است/ مجلس نباید در FATFعجله می‌کرد
کارشناس مسائل سیاسی گفت: FATF یک نوع استعمار و استثمار برای کشورهایی مانند جمهوری اسلامی است که مسئولین به‌سادگی از کنار آن گذشتند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، fatf چهار حرف  دارد اما این روزها همین کلمه چهار حرفی در محافل سیاسی حرف‌ها و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشته است،.

«لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته»، «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم»، «لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» چهار لایحه معروف به لوایح چهارگانه مرتبط باFATF هستند.

باوجود همه انتقادها اردیبهشت سال جاری کلیات fatf در مجلس تصویب شد سه‌شنبه 18 اردیبهشت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی با 139 رأی موافق، 55 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر موافقت کردند.

در fatf می‌پذیریم ایران تأمین‌کننده مالی تروریسم است

گفته می‌شودfatf قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ست البته تروریسم نه از نگاه ایران و از نگاه کشورهای مسلمان بلکه از نگاه سازمان‌های بین الملی همین مسئله خودش جای بحث و تأمل دارد زیرا سازمان‌های بین‌المللی نشان دادند که در تعیین گروه‌های تروریستی جانب‌دارانه عمل می‌کنند.

در برابر این نقد منطقی در خصوص تفاوت تعریف ایران و سازمان‌های بین‌المللی از تروریسم طرفداران تصویب FATF پیش‌ازاین بارها ادعا کرده بودند که ایران با شرط حق تحفظ به کارگروه اقدام مالی می‌پیوندد اما  در بند ۱ بیانیه جدید FATF صراحتاً اعلام شده است که "اقدام مناسب برای اعلام تأمین مالی تروریسم به عنوان جرم از جمله با رفع معافیت از گروه‌هایی که برای پایان دادن به اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی تلاش می‌کنند."

مطابق ادعای FATF، ایران تأمین‌کننده مالی تروریست‌ها می‌باشد و موظف است که تعریف خود از تروریسم را با تعریف FATF منطبق کند.


پیش از این مقامات ارشد دولت صراحتاً اعلام کرده بودند که با امضای برجام، تمامی تحریم‌های ضد ایرانی از جمله تحریم‌های بانکی و مالی یک‌باره لغو خواهد شد و نه تعلیق. اما در نهایت هسته‌ای رفت و تحریم‌ها ماند. حال مقامات ارشد دولت با انکار وعده‌های برجامی، عنوان کرده‌اند که تنها در صورت پیوستن به FATF تحریم‌های بانکی لغو می‌شود.

Fatf هیچ مشکل بانکی را حل نمی‌کند

در این زمینه نصرالله پژمانفرنماینده مجلس در گفتگو با خبرنگار قم فردا با رد برخی از اظهارات که عضویت در FATF مشکلات بانکی را حل خواهد کرد بیان داشت: پیوستن ما به این کنوانسیون و تصویب آن در مجلس هیچ تأثیری در حل مشکلات بانکی نخواهد داشت و قطعاً در آینده در همین حوزه کشور را با چالش‌های اساسی مواجه خواهد کرد.

پذیرش fatf به زبان ساده به این معنی است که ایران پذیرفته که تأمین کننده مالی تروریسم است، و کمک های ایران به محور مقاومت و ازجمله مدافعان حرم و سردار سلیمانی نیز کمک به تروریسم است و به معنای خط بطلان کشیدن بر محور مقاومت، باز گذاشتن دست اسرائیل و آمریکا در منطقه، دست کشیدن از عمق استراتژیک نظام جمهوری اسلامی ایران، محصور نمودن ملت ایران در مرزهای خودش و باز گذاشتن دست دشمنان برای حمله به ملت ایران است.

در این زمینه محمدحسن آصفری کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار قم فردا  اظهار داشت:  مجلس شورای اسلامی نباید در قضیه برجام خیلی عجله می کرد باید این موضوع در شورای امنیت مطرح می‌شد و مورد بحث و بررسی قرار می گرفت دولت هم کارشناسان اقتصادی را دعوت می کرد تا هم موانع تصویب و هم موانع عدم تصویب آن به صورت جدی و دقیق مورد بررسی قرار می گرفت و بعد راجب آن تصمیم گیری می‌شد.

مجلس در خصوص fatf عجله کرد

وی بیان داشت: fatf یک مسئله مهم است و نباید به‌صورت سطحی به آن نگاه کرد اما دولت و مجلس نسبت به این مسئله مهم عجله می‌کنند، آمریکا هیچ تعهدی نسبت به توافقات و پروتکل‌های بین‌المللی ندارد و هرروز شاهد خروج آمریکا از توافقات مختلف بین‌المللی هستیم  که نشان از این مسئله است که تضمینی برای اجرای پروتکل‌های بین‌المللی وجود ندارد

آصفری تصریح کرد: با توجه به رفتار آمریکا و عدم پایبندی به توافقات بین المللی تصویب توافق نامه های مانندfatf مسئله‌ای نیست که بتوان گفت مشکلی را از کشور ما حل می کند رهبری هم در خطبه های نماز عید فطر تأکید داشتند به جایی اینکه ما در برنامه هایی که از خارج پیاده می شود بازی کنیم خودمان قوانینی را تصویب کنیم که به درد مملکت بخورد و مشکلات را حل کند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: معاهداتی مانندfatf نتیجه اتاق فکرهای کشورهای غربی و کشورهایی که نسبت به جمهوری اسلامی ایران حسن نیت ندارند و به دنبال منافع خودشان هستندfatf یک نوع استعمار و استثمار برای کشورهایی مانند جمهوری اسلامی است که مسئولین به‌سادگی از کنار آن گذشتند و مجلس هم می خواهد سریع آن را تصویب کند و دولت برای تصویب آن پافشاری می کند.

آصفری تصریح کرد: باید روی fatf کار کارشناسی بیشتری انجام می شد و مجلس آن را در اختیار شورای عالی امنیت ملی قرار می داد و با دعوت از مسئولان و کارشناسان امنیتی و ملی،اقتصادی و سیاسی از جنبه های مختلف مورد رصد و بررسی قرار می گرفت و دقیق بررسی می شد که اگرfatf تصویب نمی شد چه تبعاتی داشت و اگر تصویب بشود چه تبعاتی را برای کشور خواهد داشت.

اروپا حداقل50 درصد از تعهدات خود به برجام را عملیاتی کند

 کارشناس مسائل گفت: درحالی‌که آمریکا و کشورهای اروپایی خودشان پایه‌گذارfatf هستند نسبت به آن هیچ تعهدی ندارند و تعهدات خود را زیر پا می گذارند هیچ توجیهی نداشت که در این زمان fatf تصویب شود و قبل از اینکه قضیه برجام حل شود معاهده دیگر امضا شود.

وی اظهار داشت: امروز ما به این نتیجه رسیدیم که در گذشته پس زمینه هایی برای برجام وجود داشت همان‌طور که ما در گذشته بارها اعلام کردیم که دولت این پس زمینه ها را به مجلس ارائه نمی دهد و دولت قبول نمی کرد که تعهدات دیگری پشت برجام وجود دارد اما  امروز این پس زمینه ها مثل قارچ سربرمی آورد و نمایان می شود از جمله همینfatf  است.

آصفری تأکید کرد: حالا بعد از گذشت امضای برجام اعلام می کند کهfatf را متعهد شده است دولت باید پاسخ‌گو باشد که چرا قبل از اینکه این مسئله را مطرح کند fatf  را متعهد شده است و امروز مسئله fatf بی ارتباط با برجام نیست و در حالی که هنوز آمریکا تکلیف برجام را مشخص نکرده است و اروپا هنوز تحریم های خود را برنداشته است چطور مجدداً به آن‌ها اعتماد می‌کنیم و  مجدداً تعهدات دیگری را برای جمهوری اسلامی تحمیل می‌کنیم در حالی که هنوز غرب به تعهدات قبلی خود عمل نکرده است.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بهتر است قبل از اینکه fatf اجرائی شود اروپا حداقل 50 درصد از تعهدات برجامی خود را عمل کند بعداً تعهد دوباره داشته باشیم، اگر می خواهیم عاقلانه تصمیم بگیریم امروز اتحادیه اروپا و غرب باید تعهدات برجامی خود را عملیاتی کند بعد ما وارد مسئلهfatf  شویم با تصویب fatf همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد گذاشتیم بدون اینکه تضمینی از غرب بگیریم اما خودمان را به معاهده‌ای که آینده‌اش مبهم است متعهد می‌کنیم.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .