سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
به بهانه افزایش آمار دانش آموزان مقطع ابتدایی؛
کمبود فضای آموزشی مدارس؛ تهدیدی برای آینده قم
با توجه به بالا رفتن آمار دانش آموزان ورودی ابتدایی در مدارس، استان قم در آینده نه چندان دور با کمبود فضای آموزشی روبرو خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  جمعیت دانش آموزی استان قم در سال تحصیلی 97-96طبق اعلام مسئولان امر حدود 234 هزار و 285 دانش آموز بود که 95 درصد در شهر و پنج درصد در مناطق روستایی مشغول به تحصیل بودندکه از این تعداد 89 درصد در مدارس دولتی و 11 درصد در مدارس غیردولتی حضور داشتند که حدود 122 هزار تن معادل بیش از 50 درصد از دانش آموزان در مقطع ابتدایی، حدود 50 هزار تن در متوسطه اول و 34 هزار تن در متوسطه دوم مشغول به تحصیل بودند.

این در حالی است که طبق اعلام حمیدرضا شیخ الاسلام مدیر کل آموزش و پرورش استان قم در سال گذشته 242 هزار دانش‌آموز در مدارس استان حضور داشته‌اند و این رقم در سال تحصیلی پیش رو به 255 هزار نفر می‌رسد که مهاجرت‌ها به استان قم یکی از عوامل افزایش تعداد دانش‌آموزان است.

اما مسئله مهم در این افزایش تعداد دانش آموز بحث فضای آموزشی می باشد که احتمالا با عدم برنامه ریزی مناسب در آینده نزدیک با مشکل فضای آموزشی در استان مواجه خواهیم بود  از همین رو با استناد به آمارهای ارائه شده باید گفت  در حال حاضر 6 هزار و 200 کلاس درس فعال در قالب 657 مدرسه در استان وجود دارد که از این تعداد 507 مدرسه با  پنج هزار و600 کلاس درس در شهر و 150مدرسه با 600 کلاس درس در روستا قرار دارد.

سرانه آموزشی متوسط مسقف در کشور 5.17 مترمربع برای هر دانش آموز است که این سرانه در قم 4.32 مترمربع می باشد و حدود 0.9 از سرانه متوسط کشوری پایین تر است اما در استانداردهای جدید، سرانه در سطح کشور 8.39 مترمربع است و قم با 32.4 مترمربع جزو استان هایی می باشد که از سرانه متوسط پایین تر قرار دارد و رتبه 27 در کشور را داراست و با وجود همه تلاش های خیران و احداث مدارس از سرانه متوسط و استاندارد فاصله داریم.
پورگلیان مدیرکل نوسازی مدارس قم با اشاره به مطلب فوق گفت: با این احتساب که هر مدرسه 12 کلاسه، 2 هزار مترمربع زیربنا نیاز دارد، تعداد 980 کلاس درس معادل 82 مدرسه در استان قم نیاز است تا به سرانه متوسط کشوری برسیم.
وی بیان کرد: با وضعیت نوسانات اقتصادی، هزینه احداث هر مدرسه بیش از 40 میلیارد ریال شده است و پیمانکاران با عدد و رقم های قبل حاضر به همکاری نیستند.

مدیرکل نوسازی مدارس قم با بیان این که متوسط زاد و ولد استان 25 هزار تن در سال است، افزود: متوسط سالانه خروج از سیستم آموزشی یعنی پایه دوازدهم حدود 15 هزار دانش آموز در سال است که افزایش سالانه جمعیت دانش آموزشی در قم، حدود 10 هزار تَن می باشد.
وی بیان داشت: 10 هزار دانش آموز جدید سالانه به 333 کلاس درس و به عبارت دیگر 28 مدرسه 12 کلاسه نیاز دارند.

در هر حال باید برای این مسئله که شاید در حال حاضر مشکل مهمی برای سیستم آموزشی استان نباشد اما اگر با همین روند پیش برویم حتما در آینده نه چندان دور تبدیل به یک از مشکلات مهم در سیستم آموزشی خواهد شد که چه بسا در کیفیت آموزش هم تاثیر مستقیم بگذارد.

از طرفی هم امیدواریم بودجه ها و اعتبارات به نوعی تصویب و تخصیص یابد که این مسئله هم در اولویت قرار بگیرد تا چند سال دیگر کاسه چه کنم در دست نگیریم.

انتهای پیام/

 

برچسب ها : فضای آموزشی , بودجه ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .