پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
مقاومت مردمی نتیجه داد؛
کاهش نرخ دلار و آرامش بیشتر بازار تداوم دارد
تحلیل ها و پیش بینی های کارشناسان مختلف نشان می دهد که کاهش نرخ دلار تداوم خواهد داشت و به همین دلیل در روزهای آینده شاهد حکمفرمایی آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  آرامش فکری و روانی جامعه از چنان اهمیتی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در دیدارهای متعدد خود در چند ماه اخیر، بارها آن را مورد توجه قرار داده و از همگان به ویژه رسانه ها خواسته اند تا از ایجاد یا تقویت ناامیدی در اجتماع جلوگیری کنند.

یکی از این رهنمودها مربوط به دیدار ایشان با اقشار مختلف مردم است؛ آن جا که حضرت آیت الله خامنه ای دستگاه‌های تبلیغاتی اعم از صداوسیما، مطبوعات و وبگاه‌های فضای مجازی را به مراقبت از ایجاد ناامیدی در جامعه، توصیه‌ی مؤکد کردند و گفتند:

«انتقاد اشکالی ندارد اما نباید مردم را ناامید کرد. گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه‌ ی تلویزیونی و رادیویی، به ‌گونه‌ ای سخن گفته می‌ شود که گویا همه‌ ی درها بسته است؛ در حالی ‌که این‌ گونه نیست.»

و اما مقام معظم رهبری در آخرین دیدار خود با نمایندگان مجلس هم تأکید کردند:

«مجلس نباید نماد تردید و خود کم ‌بینی، یأس و ناامیدی و بی ‌اعتنایی و بی ‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت ‌ها و توانایی‌ های ملی نگاه کند.»

مورد دیگری که حضرت آیت الله خامنه ای درباره ضرورت دوری از ناامیدی بیان فرموده اند؛ در دیدار با دولتمردان بود:

«نقاط قوّت و ضعف را با هم باید دید؛ بعضی هستند نقاط ضعف را می‌بینند، نقاط قوّت را نمی ‌بینند. این، خطرش این است که انسان را به بدبینی و ناامیدی می کشاند. اینکه [همواره] فقط نگاه کنند نقاط ضعف را ببینند و آن نقاط قوّتی که وجود دارد مورد توجّه قرار نگیرد، عیب است؛ هم برای خود مسئول اگر چنانچه این‌جور حرکت بکند عیب است که موجب ناامیدی و دلسردی‌ اش می شود، و هم برای کسی که از بیرون دارد نگاه می کند. عکسش هم همین‌جور است؛ اگر فقط نقاط قوّت را ببینیم و نقاط ضعف را نبینیم، اشکالات دیگری را به وجود می ‌آورد؛ موجب می شود که نقاط ضعف متراکم بشود، راهِ درست پیموده نشود و انسان به اهداف نرسد؛ لذا باید هم نقاط قوّت را دید، هم نقاط ضعف را دید؛ نقاط قوّت را تقویت کرد، بیشتر کرد، افزایش داد؛ و نقاط ضعف را تا آن جایی که ممکن است انسان بنویسد، یکی‌ یکی کم کند. در همه‌ ی مسائل این‌ جوری است؛ در مسائل شخصی هم همین‌ جور است.»

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری، باز هم این مطلب را تذکر دادند و تأکید کردند:

«اهداف این جنگ رسانه‌ ای، ایجاد اضطراب، یأس، ناامیدی و احساس بن‌ب ست و بدبین کردن مردم نسبت به یکدیگر و نسبت به دستگاه‌ های مسئول و همچنین بیشتر و بزرگ ‌تر نشان دادن مشکلات اقتصادی در ذهن جامعه است.»

بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که برای رسیدن به آرامش ایده آل در جامعه و البته بازار، به ویژه در شرایط جنگ اقتصادی، لازم است تا همه دست در دست هم، از دمیدن بر شیپور نومیدی و یأس دوری کنیم و حداقل اینکه، همیشه نقاط ضعف و قوت را با هم ببینیم.

در کنار این رویکرد مردمی و رسانه ای، البته بر مسئولان هم فرض است که با توجه به شرایط پیش آمده و کاهش قدرت خرید مردم، برترین تدابیر خود را برای افزایش قدرت خرید مردم بویژه اقشار کم درآمد و مستضعف به کار گیرند.

در این زمینه همچنین لازم است تا حداکثر تعامل میان دولت و بخش خصوصی برقرار باشد تا بتوان بازار عرضه و تقاضا را بیش از پیش مدیریت کرد.

البته شفاف سازی های اخیر و تعامل بیشتر مسئولان در این روزها نشان می دهد که کشور بحمدالله کمبود جدی در زمینه کالاهای اساسی ندارد؛ نکته ای که وزرا، مدیران کل استان ها و همچنین رؤسا و اعضای همه یا بسیاری از اصناف و اتحادیه ها بر آن تأکید کرده و مردم را به آرامش بیشتر و عدم نیاز برای تهیه بیش از اندازه مصرف کالاها فرا خوانده اند.

آخرین نکته این نوشتار هم درباره بحث بودجه سال 1398 خواهد بود؛ بودجه ای که با توجه به فرصت کافی برای دقت نظر در آن، می تواند به شکسته شدن کلیشه های رایج و بعضا مشکل ساز در بودجه نویسی بینجامد تا بر اساس آن بتوان؛ گام جدیدی در مقابله با دشمنان قسم خورده این ملت و همچنین تمرکز عینی و عملی بر توانمندی های داخلی با محور قرار دادن سیاست های راهبردی اقتصاد مقاومتی باشد.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .