سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
کارشناس مسائل اقتصادی:
بالا رفتن قیمت‌ها و نابسامانی بازار ارز حاصل بی‌تدبیری‌ دولت است
استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: دولت در 5 سال گذشته مردم را با وعده‌های واهی سر کار گذاشت؛ آنها در زمان انتخابات می‌گفتند ارز را در ایران تک نرخی خواهیم کرد اما الان بازار ارز چهارنرخی شده است.

عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار  قم فردا، به افزایش شدید قیمت کالا در بازار اشاره کرد و بیان داشت: ریشه همه این مصیبت‌ها ناکارآمدی و بی‌تدبیری دولت است؛ نابسامانی بازار نشان می دهد که دولت هیچ برنامه موثری برای کنترل گرانی کالا و ارز ندارد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: مدیران و تصمیم گیران دولتی در سالهای گذشته میزان نقدینگی کشور را چندبرابر  افزایش داده اند و حالا می خواهند با ایجاد جو روانی در فضای مجازی و حباب‌آفرینی در بازار، نرخ ارز را کنترل کنند؛ آنها نمی دانند که مشکلِ کار جای دیگر است.

شیخی تاکید کرد: برای کنترل تورم باید چند اقدام اساسی توسط دولت انجام شود؛ اول اینکه نقدینگی به بخش های حقیقی اقتصاد تزریق شود؛ دوم اینکه بخش های تولیدی روتق پیدا کنند؛ سوم اینکه قاچاق کالا کنترل شود؛ چهارم اینکه ارزهای بیگانه از معادلات اقتصادی دوجانبه و چندجانبه حذف شود.

وی ادامه داد: دولت اگر عزمی برای تقویت بخش های تولیدی دارد، منابع مالی را در اختیار بخش های تولیدی قرار دهد و از ورود کالاهای غیرضروری که نمونه آن در داخل تولید می شود جلوگیری کند.

نویسنده کتاب توسعه و برنامه ریزی در اقتصاد ایران اضافه کرد: وقتی جنس قاچاق به راحتی و از گلوگاه های قانونی وارد کشور می شود، مشخص است که تولیدکننده داخلی نمی تواند به کار خود توسعه بدهد؛ عملکرد دولت در برخورد با قاچاق اصلا قابل قبول نبوده و نیست.

کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: فروشگاه های زنجیره‌ای و خرده فروشی ها به راحتی کالای خارجی را در بازار عرضه می کنند و عرصه را برای تولیدکنندگاه داخلی تنگ می کنند؛ در این بین وظیفه دولت چیست؟ چرا به وظایف خود عمل نمی کند؟!


شیخی افزود: عامل اصلی گرانی و نوسانات قیمت ارز در چندوقت اخیر دولت بوده است اما در این بین مردم هم بی‌تقصیر نبوده‌اند؛ باید یک عزم همگانی در سطح رسانه ها ایجاد شود که کسی گران نخرد و گران نفروشد، باید فرهنگ استفاده از کالای تولید داخل و نخریدن جنس خارجی در بین مردم ایجاد شود تا بخش‌های تولیدی رونق یابد.

این استاد اقتصاد بیان داشت: دولت در 5 سال گذشته مردم را با وعده های واهی سرکار گذاشت؛ آنها در زمان انتخابات می گفتند ارز را در ایران تک نرخی خواهیم کرد اما الان بازار ارز چهارنرخی شده است؛ حاصل عملکرد این دولت بی‌تدبیر در 5 سال گذشته تحمیل قراردادهای خائنانه‌ای همچون 2030، قرارداد با رنو و سیتروئن، برجام و ... به کشور بود که در آینده خسارت های به بار آمده از این قراردادها برای مردم روشن خواهد شد.

عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در پایان گفت: هرزمان که از دستورات الهی فاصله گرفتیم دچار بلا و مصیبت شدیم و هر زمان که بر مبنای احکام اسلامی حرکت کردیم از گردونه مشکلات نجات یافتیم؛ مرحوم شیخ انصاری سالها زحمت کشید تا "مکاسب" نوشت و در زمان قدیم بازاری ها قبل از اینکه وارد تجارت شوند دوره مکاسب می گذراندند تا با احکام دین آشنا شوند.

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : اقتصاد , دلار , شیخی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .