چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
FATF قراردادی ظالمانه و استعماری است/هزینه امضا کردن FATF بیش از هزینه امضا نکردن آن است
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این که هزینه امضا کردن FATF بیش از هزینه امضا نکردن آن است تصریح کرد: FATF یک پیمان و قرارداد ظالمانه و استعماری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدعلی یوسفی شب گذشته در گردهمایی بزرگ تبیینی مطالبه ای «خودتحریمی ممنوع» در قم  با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: سخن طرفداران FATF در داخل کشور این است که ما آن را امضا می کنیم؛ اما هر جا که آن را به ضرر خود دیدیم؛ به آن عمل نمی کنیم، پاسخ این است که اولا مشخص نیست که بتوان با تعهد به این پیمان، از عمل کردن به آن سر باز زد؛ ثانیا تردیدی وجود ندارد که هزینه امضا کردن این قرارداد، بیش از هزینه امضا نکردن آن است.

وی با اشاره به «قاعده نفی سبیل»، «قاعده عزت» و «قاعده نفی رکون به ظالم» – که برگرفته از آیات و روایات است – به تبیین مبانی فقهی این بحث پرداخت و بر اساس این قواعد و نظر فقهی مراجع معظم تقلید، سر سپردن به چنین قراردادهایی را زیر بار سلطه و استکبار رفتن عنوان کرد؛ آن را محکوم دانست و امضای آن ها را ممنوع اعلام کرد.

مسئول مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه قم همچنین ضمن بیان نظر برخی از مراجع معظم تقلید در این باره ادامه داد: مقام معظم رهبری در این زمینه از مجلس خواسته اند تا خودش مستقلا قانون بگذارد تا نیازی به مراجعه به قوانین بین المللی نباشد. همچنین آیت الله مکارم شیرازی قبول کردن این سند را سیاهی مطلق دانسته اند و آیت الله نوری همدانی نیز از حوزه های علمیه خواسته اند تا با تمام قوا در برابر FATF  مقاومت کنند. در این باره البته مراجع و فقهای دیگری هم اعلام نظر کرده اند که آیت الله علوی گرگانی هم از جمله آن ها هستند.

وی در عین حال با انتقاد از رفتاری برخی از نمایندگان مجلس در این روزها، این پرسش را مطرح کرد که اگر یک وکیل، مانند یک نماینده مجلس به عنوان وکیل مردم، به نظر موکّلان خود – که همان مردم رأی داده به او هستند – توجهی نکند؛ آیا باز هم می تواند در منصب وکالت خود باقی بماند؟

یوسفی در پایان سخنان خود از مردم و طلاب خواست تا این مطالبه خود را با راهپیمایی به سوی بیوت یا دروس مراجع معظم تقلید ادامه دهند و همچنان گسترده در صحنه بمانند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .