سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
استاندارسازی ؛ الزامی فراروی واحدهای صنعتی استان
وجود شهرک های صنعتی در هر شهری یک نوع امتیاز محسوب می شود اما بحث آلایندگی زیست محیطی و آب و هوایی که این واحد ها ایجاد می کند بسیار مهم است که این مسئله از دغدغه های مهم در استان قم می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  وجود شهرک ها و مناطق صنعتی در هر استانی یک نقطه مثبت در آن منطقه برای ایجاد اشتغال می باشد اما مهمترین دغدغه در این شهرک ها بحث آلایندگی آنها می باشد.

حفظ سلامتی شهروندان از وظایف مهم ارگان ها و سازمان های مختلفی همچون سازمان محیط زیست می باشد و باید بر روی فعالیت این واحدهای صنعتی نظارت شود.

منطقه سلفچگان منطقه‌ای ویژه‌ای در استان قم می باشد که درگذشته بارگذاری‌های صنعتی متعددی در آن صورت گرفته و مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است اما هنوز برنامه ریزی دقیقی بر روی این منطقه صورت نگرفته است تا از نظر آلایندگی به شهر و شهروندان آسیب کمتری را وارد کند.

برنامه‌ریزی مطلوبی در راستای استانداردسازی واحدهای صنعتی صورت بگیرد

از طرفی وجود ذرات آلاینده هوا فقط مربوط به منطقه سلفچگان نمی شود چرا که به راحتی می توانیم در حاشیه های شهر کارگاه های غیرمجاز آلاینده هوا را یافت که در حال فعالیت می باشند که در این خصوص  مهدی صادقی ، استاندار قم با بیان اینکه کشور سالانه به ۷۰ هزار تن سرب نیاز دارد، عنوان کرد: دو برابر این میزان در قم تولید می‌شود که این آمار نشان دهنده ظلمی است که به مردم قم می‌شود.

وی ادامه داد: چنین فعالیت‌هایی در قم با توجه به زائرپذیر بودن این شهر موجب می‌شود خطرات و مشکلات فراوانی را پیش رو داشته باشیم که لازم است برنامه‌ریزی مطلوبی در راستای استانداردسازی و یا جمع‌آوری این واحدها صورت بگیرد.

وجود این واحدهای آلاینده در قم که می تواند بیماری های پوستی و داخلی بسیاری را برای شهروندان به وجود آورد مضرر است و هم از این جهت که قم یک شهر زائر پذیری است مانعی برای حضور و ماندگاری زائران در قم خواهد شد.

ضرورت اصلاح سیستم و تجهیز واحدهای آلاینده سلفچگان

 این در حالی است که تورج همتی مدیرکل سابق حفاظت محیط ‌زیست استان قم با تأکید بر ضرورت اصلاح سیستم و تجهیز واحدهای آلاینده سلفچگان به مدرن‌ترین تجهیزات ممکن گفت: صنایع موجود در منطقه سلفچگان برای اینکه به استانداردهای لازم برسند باید تجهیزات و خط تولید خود را مدرن کرده و از آلایندگی‌های بیشتر در این منطقه ویژه ممانعت به عمل‌آورند.

وی آلایندگی‌های مربوط به صنایع سرب را ازجمله معضلات زیست‌محیطی در منطقه سلفچگان دانست و خاطرنشان کرد: برخی واحدهای موجود در منطقه سلفچگان آلایندگی‌هایی در زمینه سرب داشته که نمی‌توان در برابر آن‌ها بی‌تفاوت بود.

تصمیم دستگاه های مختلف در زمینه آلایندگی های زیست محیطی

همتی وضع محیط‌ زیست در قم را رهاشده دانست و تأکید کرد: متأسفانه در قم مشخص نیست مرجع تصمیم‌گیری در مورد آلاینده‌های زیست‌محیطی کدام نهاد و سازمان است, چراکه دستگاه‌های مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیری و نظر می‌دهند.

از طرفی هم سید رضا موسوی مشکینی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم بر ضرورت استخدام و بکارگیری کارشناسان و فارغ التحصیلان محیط زیست در واحدهای صنعتی استان قم بر اساس قانون هوای پاک تأکید کرد و گفت: وجود کارشناسان با دانش زیست محیطی در واحدهای صنعتی و تولیدی، زبان مشترکی برای دستیابی به صنعت پاک و کاهش آلودگی های زیست محیطی بوجود می آورد.
 
وی با بیان اینکه واحدهای آلاینده صنعتی حتما باید برای انجام امور مربوط به نمونه برداری، اندازه گیری، پایش و کنترل مستمر آلودگی، کارشناسان محیط زیست را به کار بگیرند، تصریح کرد: فارغ التحصیلان محیط زیست در استان قم برای حضور در واحدهای صنعتی باید ساماندهی شده و برخی آموزش ها را فرابگیرند.

به هرحال امیدواریم مسئولین با توجه به اینکه تاثیرات این آلایندگی ها در آینده مشخص خواهد شد هر چه سریعتر برای برخورد و مرتفع کردن این مشکل در حاشیه استان و مناطق صنعتی استان برنامه ریزی دقیقی داشته باشند تا شاهد بروز برخی بیماری ها نباشیم.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .