چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
روسیه ضرورت کاهش تولید نفت را پذیرفت
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، 

روسیه قبول کرده است تولید نفت را ۳۰۰ هزار بشکه در روز یا یک ششم کاهش کلی ۱.۸ میلیون بشکه‌ای، کم کند، ولی شرکت‌های نفت روسیه چندین ماه برای رسیدن به این مقدار کاهش تولید وقت گرفته اند.

به گزارش  رویترز، روسیه متقاعد شده لازم است به همراه اوپک تولید نفت را کاهش دهد، ولی هنوز در حال چانه زنی با عربستان سعودی در مورد زمان بندی و مقدار این کاهش است.


وزارت انرژی روسیه قبل از اجلاس اوپک و متحدانش در وین در ششم و هفتم دسامبر، در روز سه شنبه جلسه‌ای با روسای تولیدکنندگان داخلی نفت برگزار کرد.


یک منبع آگاه از این مذاکرات بین شرکت‌های نفت روسیه و وزیر انرژی گفت: «ایده مطرح شده در این جلسه این بود که روسیه نیاز دارد تولید را کاهش دهد. سوال کلیدی اینجاست که با چه سرعتی و چقدر»..
این منبع ادامه داد: «بسیاری مردم موافقند که نمی‌توانیم فوراً تولید را کم کنیم. این یک روند تدریجی است، مثل دفعه قبل». وزیر انرژی نظری در این مورد نداده است.


شرکت‌های نفت روسیه مثل رزنفت، گزپروم نفت، لاک اویل، تتنفت، سورگتن نفت و نواتک هم از ارائه نظرات خود خودداری کردند.
اوپک و متحدانش به رهبری روسیه پس از قرارداد اواخر سال ۲۰۱۶ برای حمایت از قیمت نفت تولید را کم کرده بودند.
مسکو قبول کرده تولید نفت را ۳۰۰ هزار بشکه در روز یا یک ششم کاهش کلی ۱.۸ میلیون بشکه ای، کم کند، ولی شرکت‌های روسی چندین ماه برای رسیدن به این مقدار کاهش تولید، وقت گرفتند.


حالا ریاض به اوپک و متحدانش پیشنهاد داده از ماه ژانویه ۱ میلیون بشکه در روز تولید را کم کنند تا جلوی کاهش قیمت نفت را بگیرند. قیمت نفت خام برنت این هفته به خاطر نگرانی از عرضه بیش از نیاز نفت به بازار به کمتر از ۵۹ دلار در هر بشکه رسید. اوج قیمت نفت در ماه اکتبر ۸۵ دلار بود.


اگر روسیه زیر بار همان مقدار کاهش تولید طبق قرارداد ۲۰۱۶ برود، سهم آن در کم کردن تولید نفت ۱۶۶ هزار بشکه در روز خواهد بود.


این منبع آگاه گفت: «باید تولید را کم کنیم، ولی نمی‌خواهیم اینقدر زیاد باشد».
اوپک و متحدانش در بحبوحه نگرانی از رکود اقتصاد جهان و افزایش عرضه نفت از سوی آمریکا دیدار خواهند کرد.
عربستان دوباره تحت فشار دونالد ترامپ قرار گرفته که خواستار عدم کاهش تولید نفت و پایین آوردن بیشتر قیمت است.
احتمالا مسئله‌ای که هرگونه تصمیم گیری را در مذاکرات هفته آینده پیچیده می‌کند، قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول است. ترامپ علیرغم درخواست بسیاری سیاستمداران آمریکا مبنی بر تحریم سخت ریاض، از بن سلمان حمایت می‌کند.


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس G۲۰ در آخر همین هفته در آرژانتین با محمد بن سلمان دیدار می‌کند. مسکو تا حالا هیچ تعهدی برای کاهش تولید نفت نداده است.


پوتین در روز چهارشنبه گفت: روسیه با اوپک در تماس است، ولی نفت بشکه‌ای ۶۰ دلار هم روسیه را راضی می‌کند. پوتین قبلا گفته بود که روسیه با نفت ۷۰ دلاری راضی می‌شود.


پوتین گفت: «ما با اوپک در تماس هستیم و آماده ایم در صورت لزوم تلاش‌های مشترکمان را ادامه دهیم».

 

انتهای پیام/

 

منبع : تسنیم
برچسب ها : روسیه
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .