پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
سرانجام قیمت گذاری خودرو به نتیجه رسید!+جدول
شورای رقابت، شاخص تورم تمامي خودروها را اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران ،به دنبال تعیین دستورالعمل نهایی قیمت گذاری خودرو و مشخص شدن 2 پارامتر اصلی برای محاسبه قیمت ها، شورای رقابت در جلسه روز گذشته خود، 2 شاخص کیفیت و تورم بخشی اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد و بانک مرکزی را مورد بررسی قرار داد.

بنا بر این گزارش، در این جلسه مقرر شد تورم بخشی برای چهار مدل خودروی پرتیراژ به طور جداگانه محاسبه شد و بر روي سایت شورا انتشار یافت.

بر این اساس میزان تورم بخشی 4 محصول پراید، پژو 405 ، سمند و تیبا که از تیراژ تولید بالایی برخوردار هستند، به صورت پایه ای برای هر خودرو محاسبه شده است.

لازم به ذکر است طبق این مصوبه خودروسازان می‌توانند هزینه مربوط به آپشن خودروها را محاسبه و بر روی قیمت خودرو لحاظ کرده و از فردا نسبت به اعلام نهایی قیمت ها اقدام کنند.


***شورای رقابت در جلسه مورخ 8/2/1392 و پیرو ابلاغ دستورالعمل تعیین خودرو موضوع مصوبه 1/2/1392 شورا تصمیمات زیر را اتخاذ نمود:

  1. با توجه به وصول جدول نرخ تورم سالانه تولید خودروهای مختلف در فاصله بین فروردین ماه 1391 و فروردین ماه 1392 از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عیناً . طبق جدول پیوست اعلام میشود.
  2. شاخص کیفیت اعلام شده از سوی سازمان ملی استاندارد مطابق جدول پیوست عیناً اعلام می گردد.
  3. در توضیح عبارت دردستورالعمل فوق الاشاره اضافه نمود که بهای هر نوع خودرو در ابتدای سال پیشین عبارت است از بهای همان خودرو برای مصرف کننده منهای سهم آن از هزینه های مالی بنگاه
  4. سهم هزینه های مالی عبارت است از کل سود پرداختی بنگاه بابت سود تسهیلات دریافتی به عناوین مختلف تقسیم بر ارزش کل تولید بنگاه بر مبنای بهای مصرف کننده ( نقدی ) .
  5. در مورد خودروهای غیر از خودروهایی که نرخ تورم آنها از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام شده است، نرخ تورم صنعت خودرو متوسط نرخهای تورم اعلامی است. این نرخ برای سال جاری (1392) معاول 53/26% است که در دستورالعمل اعمال خواهد شد.
  6. در مورد سایر خودروهایی که در میانه سال 1391 وارد بازار شده اند ، خودروسازان موظفند به طور موردی از شورای رقابت استعلام نمایند.
  7. هر مورد متعلقات اضافی هر یک از انواع خودروها نسبت به سال 1391 (options) هزینه آن به قیمت همان خودرو اضافه می شود.

 

 

 

در این شرایط با اعلام تورم بخشی برخی خودروهای داخلی و براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری، قیمت جدید برخی خودروها به شرح زیر محاسبه شده است. با توجه به فرمول قیمت‌گذاری خودرو که برابر است با:

 

(دو درصد - شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

 

بنابراین با توجه به نرخ تورم 52.25 درصدی اعلامی، قیمت جدید برخی خودروهای پر تيراژ داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

 

1- تندر 90 مدل ای دو :25 میلیون و 250 هزار تومان

 

2- پژو پارس سال: 28 میلیون و 300 هزار تومان

 

3- مگان 2000 اتومات: 55 میلیون و 100 هزار تومان

 

4- پژو 206 تیپ 2: 24 میلیون تومان

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .