printlogo


معاون اقتصادی رئیس جمهور:
عنصر مبارزه موفق با کرونا رویکرد ایمانی و جهادی است/خصوصی سازی راه پیشرفت اقتصاد است
کد خبر: 19815
نهاوندیان،معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه خصوصی سازی راه پیشرفت اقتصاد است، گفت: عنصر مبارزه موفق با کرونا رویکرد ایمانی و جهادی است که این مسئله باید در اقتصاد هم ورود کند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، محمد نهاوندیان عصر پنج شنبه در نخستین نشست شورای اداری استان قم در سال جاری و همچنین آیین تکریم از خدمات و تلاش‌های علی لاریجانی ، اظهار داشت: در اینجا از تلاش‌های مجاهدانه کادر درمانی، نیروهای مسلح، مراجع تقلید، طلاب و مردم قم که در این مسابقه ملی رتبه نخست را کسب کردند تقدیم می کنم.

قم طولانی ترین ایستادگی در مقابل کرونا را داشت
وی ادامه داد: استان قم شدیدترین و طولانی‌ترین ایستادگی را در مقابله با کرونا داشته و با سرافرازی از این مبارزه بیرون آمده و امیدواریم در این استان به سمت مهار کامل حرکت کنیم.
معاون اقتصاد رئیس جمهور با اشاره به اینکه  کرونا در عین حالی که تهدید و چالش بود یک فرصت هم بود،خاطرنشان کرد: در این عرصه نظام‌ها و مدیریت‌ها در سطح بین‌المللی با یکدیگر مسابقه دادند وخداراشکر ایران در این مسابقه خوش درخشید که در این مسئله چهار عامل دخیل بود.
وی افزود: زیر ساخت های درمانی کشور حاصل سال‌ها سرمایه‌گذاری عظیم و وسیع بوده است، نظام اسلامی پول بسیاری برای بهداشت و درمان هزینه کرده است و این عملکرد در آمادگی گوشه و کنار کشور برای ارائه خدمت به‌خوبی قابل مشاهده است.
نهاوندیان گفت: عامل دوم؛ مدیریت نظام بهداشت و درمان و مدیریت اجرایی کشور توانستند بلافاصله وحدت، تمرکز و چالاکی در تصمیم‌گیری را  ایجاد کند که این موضوع یک عنصر اساسی است به تصمیم و عمل صحیح کمک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه عامل سوم حمایت دیگر ارگان ها بود، ادامه داد: جهاد در دوران کرونا یادآور دوران دفاع مقدس است و مرکزیت مدیریت این جهاد همانند مدیریت دوران دفاع مقدس بود، فعالیت‌های اقتصادی، طلاب و مردم همه گوش به فرمان بودند تا ببینند ستاد ملی مبارزه با کرونا چه می‌گوید، با اطلاع‌رسانی و تبیین و بدون هیچ اجباری حرکت به سمت اهداف مورد نظر دنبال شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: در یکی دو سال اخیر بسیاری از تحلیل‌گران و دلسوزان نگرانی خود را نسبت به سرمایه اجتماعی اعلام کرده‌اند اما علیرغم همه شکاف و نگرانی ها و اعتراض ها مردم در صحنه حضور دارند و بایکدیگر هستند.

عنصر مبارزه موفق با کرونا رویکرد ایمانی و جهادی است
وی رویکرد ایمانی و جهادی را چهارمین عنصر در مبارزه موفق با کرونا دانست و عنوان کرد: رهبری از یک سرمایه ایمانی استفاده کردند؛ اکنون در برخی از کشورها کادر درمانی را به زور و زحمت هم نمی‌توانند سرکار بیاورند، اکنون بر اساس آمار اعلام شده در این کشورها در بسیاری از خانه‌های سالمندان افراد زیادی فوت شده‌اند.
نهاوندیان با اشاره به اینکه این چهار عامل در حوزه اقتصاد که بزرگتر از حوزه بهداشت است هم دخالت دارد، گفت: در برخی کشورها رکود، بیکاری و.. بسیار زیاد است؛ در حوزه اقتصاد با موانع کرونایی مواجه شدیم، مرزها بسته شد، برای صادرات و تولید مشکل ایجاد شد.
وی افزود: در حوزه اقتصاد موانع تحریمی هم وجود داشت و برخی موانع کسب و کار که از قبل وجود داشتم هم سهیم بود، با این موانع به صورت همزمان مبارزه کردن نیازمند تکیه بر چهار عنصر یادشده است.
نهاوندیان تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی در زیرساخت‌های حمل و نقل و انرژی کارهایی شده است که اگر این کارها را با دیگر کشورها مقایسه کنیم ایران نمره بالایی می‌گیرد، هر چند در حوزه حقوقی و سرمایه‌گذاری با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.
وی با بیان اینکه تحلیل کنندگان در تحلیل این تاب‌آوری کشور با وجود شرایط فعلی مانده‌اند، اظهار کرد: به صورت حتمی از این مرحله عبور خواهیم کرد اما شرط اصلی، ایستادگی مناسب است.
معاون اقتصاد رئیس جمهوری از اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده یاد کرد و گفت: لازمه گذر از بحران مدیریت قاعده‌مند و همزمان منعطف است به این معنا که وقتی شرایط دشوار می‌شود پریشان نشویم و صبر و استقامت داشته باشیم. بر اصول پایبند باشیم و به اقتضائات مکان و زمان نیز توجه کرده و منعطف عمل کنیم.

برای پیشرفت باید اقتصاد به سمت خصوصی برود
وی با اشاره به اینکه مدیریت لاریجانی یک مدیریت قاعده مند و منعطف بود، خاطرنشان کرد: این شخصیت به اصلاح ساختاری اقتصاد توجه داشت و یکی از قوانین دوره وی بهبود مستمر محیط کسب و کار بوده است،  اقتصاد ایران اگر بخواهد ظرفیت خدادادی کشور را به منصه تولید و ظهور برساند باید به سمت غیردولتی شدن حرکت کند و دولت نظارت را دنبال کند.
انتهای پیام/160
لینک مطلب: http://www.qomefarda.ir/News/item/19815