printlogo


بهترین عیدی روز عید فطر ظهور حضرت مهدی(عج) است/ عید سعید فطر جشن پایانی یک ماه بندگی
کد خبر: 19877
ایام و لیالی ماه مبا ک رمضان، لحظات با صفای مناجات با خداوند متعال بود و آنچه در قنوت نماز عید سعید فطر از خدای منان خواسته می‌شود،‌ نتیجه و ثمره روح و جانی است که خود را منزه کرده و به فطرت پاک خود نزدیک شده است
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، چه زیبا و دلنشین است وقتی نوای «أللَّهُمَّ أَهْلَ الْکِبْرِیاءِ وَ الْعَظَمَةِ، وَ أَهلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ أَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ.. » و یا نوای دل انگیز«الله اکبر، الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر ولله الحمد والحمدلله علی ما هدانا وله الشکرعلی ما اولانا» به گوش می رسد. وقتی این نوا به گوش می رسد یعنی اینکه روز عید ، روزی که عبادت کنندگان در یک ماه مبارک رمضان پاداش بندگی خود را خواهند گرفت؛ البته این نوا از طرفی هم غمی در دل به دنبال دارد که ماه بندگی و مهمانی خدا به پایان رسیده است و معلوم نیست که تا سال دیگر چه اتفاق و چه سرنوشتی در انتظار هر مسلمانی باشد که آیا بتواند در ماه رمضان بعد حاضر باشد و یا نه؟
اینکه بهترین ماه خدا که در آن خوابیدن، نفس کشیدن برای مومن حسنه دارد تمام شد بسیار ناراحت کننده است. طبق روایتی ازپیامبر اکرم(ص) که در خصوص عید فطر فرموده اند: و چون شب عید فطر-که شب جوائز نام دارد- فرا رسد، خداوند پاداش عمل‏ کنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد.
در یک ماه بندگی خدا به نوعی کلاس تربیتی برای هر کسی بود تا خود را به خدا نزدیک کند و روح و قلب خود را صیقل دهد تا پاک تر شود اما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این پاکی و سفیدی روح و باطن را باید بعد از ماه مبارک هم حفظ کنیم و تلاش کنیم برکات معنوی و تربیتی رمضان از روح و جان ما بیرون نرود.
 هر سال نماز عید فطر در تمام اماکن مذهبی استان و مساجد برگزار می شد اما امسال به دلیل وجود ویروس کرونا نماز عید فطر فقط در مساجد آن هم با رعایت پروتکل های بهداشتی اقامه خواهد شد.

برپایی نماز عید فطر به‌صورت جماعت واجب نیست
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در ویژه‌برنامه تفسیر سوره انبیاء طی سخنانی اظهار کرد: عید فطر یکی از بزرگ‌ترین عیدهاست که خداوند متعال در این روز نماز و روزه افراد را قبول می‌کند؛ افرادی که احسان، خدمت و عبادت کردند در این روز جایزه می‌گیرند و افرادی که عمر خود را تلف کردند ضرر خواهند کرد.
استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: برپایی نماز عید فطر به‌صورت جماعت واجب نیست و افراد می‌توانند به‌صورت فردی این نماز را اقامه کنند و به درگاه خداوند متعال متوسل شوند.

عید سعید فطر جشن پایانی یک ماه بندگی
حجت الاسلام حسین بنیادی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه عید فطر یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است،اظهار داشت: عید فطر روزی است که پس از یک ماه عبادت و راز و نیاز، جشن بندگی برای خدا و شادی صالحان به دلیل انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات، رهایی از تعلقات بی‌حد مادی و دنیوی، آزادی از دام شیطان، مبارزه با هوا وخواسته‌های نامشروع و نامربوط نفس و تمرین برای رشد معنویِ فردی و اجتماعی و کسب فضایل می‌باشد.
وی ادامه داد: ایام و لیالی ماه مبا ک رمضان، لحظات با صفای مناجات با خداوند متعال بود که ختام آن مِسک می‌باشد. آنچه در قنوت نماز عید سعید فطر از خدای منان خواسته می‌شود،‌ نتیجه و ثمره روح و جانی است که خود را منزه کرده و به فطرت پاک خود نزدیک شده است، دعای چنین عبادت‌کنندگانی که از مهمانی خداوند آمده‌اند، یک دعای خالص و ناب است که متضرعانه از پروردگار خود بهترین و نیکوترین چیزها را مسألت می‌کند.
این استاد حوزه ادامه داد: وداع با ماه مبارک رمضان، یک وداع عارفانه و عاشقانه با ”شهرالله العظیم” است، و در حقیقت حماسه‌ی فراق از بهترین ساعات و لحظات عمر انسان است، لحظاتی که برکت، رحمت و مغفرت از جانب پروردگار به انسان روی کرده بود، وداع با وصال و لقایی است که بواسطه ماه مبارک رمضان، برای انسان مهیا شده بود به همین دلیل است که مفهوم وداع با ماه مبارک رمضان، عهد بر باقی ماندن بر همان فیوضات الهی است که نصیب انسان‌ها گشته است و مهم همین استمرار و بقاء است تا مراحل سلوک معنوی‌ و تکامل انسان تا مرتبه معرفت تام و کمال بندگی، ایجاد شود.

زمینه‌‌های رشد معنویت و اخلاق در رمضان

وی خاطرنشان کرد: ماه رمضان در هرسال بستر بی‌نظیری را برای رشد و تعالی در تمام زوایای نیاز معنوی و اخلاقی بشر، آماده می‌‌کند، نهایت رشد معنوی و اخلاقی بشر همان بازگشت به فطرت پاک انسان است، که می‌تواند فضای جامعه را معطر به پاکی، اخلاص و صفات حسنه کند، جامعه‌ای که استوار بر ارزش‌های دینی باشد و ظاهر و باطن جامعه بر این اساس شکل بگیرد، یقینا توسعه و پیشرفت در چنین فضایی، میسرتر و ماندگارتر خواهد بود.
حجت الاسلام بنیادی افزود: ماه رمضان امسال در شرائط خاصی برگزار گردید، روزه‌داری در ایام سخت شیوع کرونا، مواسات کم‌سابقه، ایثار مؤمنانه و رفتار مهربانانه که در گستره کشورعزیز توسط مؤمنین انجام گرفت، حقیقت و دامنه‌ی گسترده عبادات را در جامعه مجسم کرد و ابعاد معرفتی و بصیرتی مناسک فردی و اجتماعی این ماه بزرگ را نمایان‌تر ساخت.

وداع عارفانه و معرفت‌ساز امام زین‌العابدین(ع) با ماه مبارک رمضان
وی در ادامه با اشاره به وداع جانسوز امام سجاد علیه السلام در پایان ماه مبارک رمضان، بیان داشت: این وداعی است که هم ایجاد معرفت می‌کند و هم به انسان ادب شکرگزاری را می‌آموزد، وداعی است جانسوز که فرازهای آن بند بند وجود انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اشک انسان را بی‌اختیار جاری می‌سازد.
وی عنوان داشت: این دعا روح انسان را جلا می‌دهد و شوق مؤمنین را به دوام عبادت و بندگی را فزونی می‌بخشد، از خدای رحمان و رحیم مسألت دارم همه‌ی ما را از بندگان صالح قرار دهد و راه درست زیستن را در دلمان قرار دهد.

روشنی و زیبایی باطن را بعد از ماه مبارک حفظ کنیم
از همین رو  آیت الله محسن فقیهی در گفتگو با خبرنگار ما با تبریک فرا رسیدن عید فطر با اشاره به اینکه عید فطر یکی از اعیاد مهم اسلامی است، گفت: در روایات آمده است که در این روز خداوند وقتی مومنان به نماز عید فطر می روند صدا می زند که شما بندگان برای من روزه و نماز خواندید برگردید که شما را آمرزیدم بخاطر اعمال نیکی که به نیت من انجام دادید.
وی ادامه داد: مردم سعی کنند آن روشنی و زیبایی که در باطن خود توسط عبادت و توبه در این ماه بدست آورده اند را بعد از ماه رمضان حفظ کنند و آن را به سادگی از دست ندهند.

فعالیت های خداپسندانه و خیرخواهانه مختص ماه رمضان نیست
از طرفی آیت الله محمود رجبی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه عید فطر یکی از عید های بزرگ مسلمانان است، اظهار داشت: مسلمانان باید فعالیت های خداپسندانه خود در ماه مبارک را بعد از این ماه هم ادامه دهند.
وی ادامه داد: اقدامات خیرخواهانه و خداپسندانه فقط برای بازه زمانی ماه مبارک رمضان نیست و باید بعد از آن هم ادامه داشته باشد.
عضو جامعه مدرسین حوزه بیان داشت: در نماز عید فطر از خداوند می خواهیم که ما را هم در تمام خوبی هایی که بندگان مخلص او انجام داده است وارد کند و از همه فعالیت های بد خارج کند.

بندگان در روز عید فطر ظهور حضرت مهدی(عج) را ازخداوند بخواهند
از طرفی حجت الاسلام و المسلمین شفیع زاده در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن تبریک فرارسیدن عید فطر با اشاره به اینکه عید فطر، عید بندی است، اظهار داشت: در رمضان مهمان خداوند بودیم و هر کسی بعد از کارخوبی که انجام می دهد پاداشی میگیرد که خداوند در روز عید فطر پاداش بندگان خود را می دهد.
وی ادامه داد: انشالله عیدی که خداوند متعال به همه عنایت کند ظهور حضرت مهدی عج باشد و همه بندگان هم این را از خدا بخواهند.


انتهای پیام/
لینک مطلب: http://www.qomefarda.ir/News/item/19877