تلاش ترامپ برای جلوه دادن تبادل زندانیان با ایران به عنوان دستاورد دولت خود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،منذر سلیمان، رئیس دفتر شبکه تلویزیونی المیادین در واشنگتن آزادی دانشمند ایرانی در آمریکا و پیامد‌های سیاسی آن را تحول قابل توجهی دانست.

وی گفت: این تصور وجود دارد که پرونده بازداشتی‌های دو طرف ممکن است یکی از نخستین مراحل تسهیل سرآغاز انعطاف در روابط دو کشور به دور از تنش‌ها و تحریم‌ها باشد. این اقدام، نشانه مثبتی است، اما کافی نیست.

در گزارش المیادین آمده است: آمریکا نماینده ویژه‌ای برای پیگیری امور بازداشت شدگان تعیین کرد و روشن بود که ترامپ در توئیت خود تلاش کرد این ماجرا را نوعی موفقیت برای دولتش جلوه دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دیروز در توئیتی از ایران بابت آزادی زندانی آمریکایی متهم به جاسوسی قدردانی کرد.

وی نوشت: (کسی که) در دوران ریاست‌جمهوری اوباما (علی‌رغم پرداخت ۱۵۰ میلیارد دلار هدیه!) زندانی شده بود، در دولت ترامپ بازگردانده شد. از ایران بابت «مذاکره خیلی منصفانه» تشکر می‌کنم. می‌بینید که می‌توانیم با هم به توافق برسیم.

نماینده ویژه آمریکا در امور بازداشت شدگان، دکتر سلیمانی را تا سوئیس همراهی کرد و تبادل زندانیان در این کشور صورت گرفت. هر دو طرف ایران و آمریکا از نقش اساسی سوئیس تشکر کردند. میانجیگری‌های زیادی وجود داشت، اما سوئیس حافظ منافع آمریکا در تهران است و بنابراین نقش اساسی در این باره داشته است.

در ادامه آمده است: پیش از این شاهد میانجیگری‌هایی در زمینه سیاسی و نیز انسانی بین ایران و آمریکا بودیم. موفقیت در تبادل زندانیان، حامل علامت‌هایی است که کاملا با فضای پرتنش در منطقه تناقض دارد. اگر آنچه را که در فلوریدا رخ داد به این ماجرا اضافه کنیم، به معنای آن است که اردوگاه تندرو‌ها در واشنگتن که موضع ضد ایرانی دارند، در تنگنا قرار گرفته‌اند. مهم آن است که در فضای منفی که بین دو کشور وجود دارد، بدون شک تبادل زندانیان حامل پیام مثبت است. اما مشخص نیست که چگونه امکان استفاده از این مسئله وجود دارد.

 آزادی جاسوس آمریکایی در قبال آزاد شدن دکتر مسعود سلیمانی صورت گرفت.


انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/14001
اخبار مرتبط

نظرات شما