پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی + تصاویر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، روز یکشنبه با حضور وزیر دفاع و فرماندهان نیرو‌های هوایی و پدافند هوایی ارتش انبوهی از هواپیما‌های رزمی بدون سرنشین تحویل این دو نیروی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

برخی از این پهپاد‌ها مانند پهپاد جت کرار و ابابیل ۳ پیشتر هم رونمایی شده بودند، اما دو پهپاد جدید نیز در سبد محصولات پهپادی تحویل‌شده به ارتش به چشم می‌خوردند.

* پهپاد ابابیل‌ــ‌۳

برای نخستین بار در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ و در جریان رزمایش پیامبر اعظم ۵ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصاویری از پرواز این پهپاد برای شناسایی شناور‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس منتشر شد و پس از آن چند متربه نیز در رزمایش‌های ارتش و سپاه دیده شد تا اینکه در آبان ماه سال ۱۳۹۳ به صورت رسمی رونمایی و تحویل نیرو‌های مسلح شد.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی

ابابیل با موتور ۴ سیلندر بنزینی، مداومت پرواز ۸ ساعته و قابلیت پرواز تا عمق ۲۵۰ کیلومتری می‌تواند تصاویر را به صورت همزمان به ایستگاه‌های کنترل زمینی و یا هر پلت‌فرم دیگر ارسال کند. این پهپاد ساخت صنایع هسا از بدنه کاملا کامپوزیت برخوردار بوده و توانایی پرواز در ارتفاع ۱۵ هزار پایی را دارد.

این پهپاد که حضور موثری هم در نبرد‌های جبهه مقاومت داشته است از یک دوربین جلونگر در قسمت دماغه و یک دوربین با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه در زیر بدنه با قابلیت تصویر برداری حرارتی و تصویربرداری در شب را نیز دارد.

سال گذشته در جریان رونمایی از بمب‌های سری قائم تصاویری از مسلح شدن ابابیل ۳ به بمب‌های قائم نیز منشتر شده که نشان دهنده اضافه شدن قابلیت رزمی علاوه بر قابلیت‌های شناسایی به این پهپاد بود.

* پهپاد جت کرار

پهپاد کرار نخستین پهپاد جت ایرانی است که برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ رونمایی شد. این پهپاد از یک موتور توربوجت برخوردار است و توانایی حمل محموله به‌وزن ۵۰۰ کیلوگرم را دارد. این پهپاد دارای برد ۱۰۰۰ کیلومتری بوده و می‌تواند با سرعت ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

سامانه خلبان خودکار، توانایی برنامه‌ریزی مجدد در حین پرواز و تغییر مأموریت، بسته شدن امکان ارتباط برای جلوگیری از نفوذ دشمن در سامانه هدایت و کنترل، برخورداری از سامانه‌های پیشرفته ناوبری از دیگر توانمندی‌های پهپاد جت کرار است.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی
پهپاد جت کرار با بمب ۵۰۰ پوندی تمرینی زیر بدنه

تاکنون انواع مختلفی از پهپاد کرار با مأموریت‌های مختلف مانند هدف برای سامانه‌های پدافندی، پهپاد تهاجمی و پهپاد رهگیر هوایی طراحی و تولید شده است و بسته به نوع مأموریتش قادر به پرواز در ارتفاع ۲۵ تا ۴۰ هزار پا است.

از دیگر قابلیت‌هایی که برای این پهپاد در نظر گرفته شده، توانایی شلیک موشک کروز ضدکشتی کوثر با برد ۲۵ کیلومتر علیه اهداف دریایی است.

* پهپاد اطلس

این پهپاد که در حقیقت نمونه بهینه شده پهپاد ابابیل ۳ است پهپاد جدیدی بود که روز گذشته به نیروی هوایی ارتش تحویل شد. ساختار اصلی این پهپاد مشابه ابابیل ۳ است، اما تغییراتی در برخی پارامتر‌های این پهپاد رخ داده است. اولین تغییری که به چشم می‌آید طراحی متفاوت ارابه‌های فرود این پهپاد نسبت به ابابیل ۳ است.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی
پهپاد اطلس مسلح به بمب قائم ۱

ارابه فرود جلویی این پهپاد از فناوری هیدرولیک بهره می‌برد و ارابه‌های عقبی آن نیز دچار تغییراتی شده است تا تاکسی کردن پهپاد روی باند و نشست و برخاست آن را بهبود بخشد.

در بدنه نیز این پهپاد مجهز به پایلون‌های نصب بمب در زیر بال‌های خود شده است تا بتواند بمب‌های سری قائم را حمل کند. به همین جهت ساختار بدنه اطلس تقویت شده است.

اما مهمترین تغییری که در پهپاد اطلس رخ داده است تجهیز این پهپاد به سامانه نشست و برخاست خودکار یا ATOU TAKE OFF LAND است. این سامانه موجب می‌شود تا پهپاد بتواند به صورت خودکار و بدون دخالت خلبان دوم عمل نشست و برخاست را انجام دهد.

اضافه شدن این سیستم به پهپاد‌ها این اجازه را به خلبان پهپاد می‌دهد تا در صورت مساعد نبودن شرایط فرود در مکان اولیه پرواز پرنده، مکان جدیدی را برای فرود پهپاد در نظر بگیرد.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی
پهپاد‌های ابابیل ۳ و ابابیل ۳ اطلس

اطلس همچنین برای استفاده از سامانه نشست و برخاست خودکار به یک سنسور لیزری در زیر بدنه مجهز شده است که به این پهپاد برای تشخیص محل دقیق باند فرود کمک می‌کند.

* پهپاد جت ناصح

پهپاد جت ناصح از سری پهپاد‌های تولید شده توسط صنایع هوایی قدس وزارت دفاع است، یک پهپاد با موتور توربو جت است که به عنوان هدف تمرینی در سامانه‌های پدافندی و همچنین برای اخلال و سردرگمی سیستم‌های رادرای و پدافندی از آن استفاده می‌شود. این پهپاد با الگوگیری از پپهاد ام کیو ام ۱۰۷ آمریکایی طراحی و تولید شده و دارای مداومت پرواز زیر یک ساعت و سرعت ۰.۷ ماخ است و بازیابی آن بوسیله چتر انجام می‌شود.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی

موتور جت نصب شده روی این پهپاد موتور مینی جت طلوع ۴ است که در پهپاد کرار و موشک کروز نور نیز بکارگیری شده است.

نصب بال‌های این پهپاد در زیر بدنه یا اصطلاحا Low wing بودن این پهپاد قدرت مانور در سرعت‌های بالا را به این پهپاد می‌دهد و موجب می‌شود بتواند درتمرین‌های سامانه‌های پدافندی کار برای کاربر این سامانه‌ها به شرایط واقعی نزدیک شود.

غالبا پهپاد‌هایی که نیاز به سرعت و مانور پذیری بالایی دارند و قرار است به عنوان هدف سامانه‌های پدافندی و یا به عنوان پهپاد انتحاری ساخته شوند از این مدل طراحی بال بهره می‌برند. پهپاد‌هایی مانند مهاجر ۲ و پهپاد جت کرار نمونه‌هایی از این نوع طراحی هستند.

نکته دیگر در ساختار این پهپاد نصب محموله‌هایی در زیر بال‌های آن است. این محموله ها، بمب و موشک نیستند بلکه کارکرد‌های دیگری دارد ازجمله اینکه این محموله‌ها می‌توانند به صورت مستقل از پهپاد جدا شوند تا سامانه‌های پدافندی که بتوانند با آن‌ها به عنوان اهداف تمرینی مانند بمب و موشک‌های مهاجم روبرو شوند.

شهریور ماه سال ۹۶ نوعی از این پهپاد در آشیانه پهپاد‌های پدافندی به نمایش گذاشته که مسلح به ۴ موشک حرارتی میثاق-۱ بود که قبلیت درگیر شدن با پرنده‌های دشمن را به این پهپاد می‌داد.

پهپاد‌های اطلس؛ نسل جدید ابابیل با قابلیت رزمی
نصب موشک پدافندی میثاق‌ــ‌۱ زیر بال پهپاد ناصح

 
انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/18699
اخبار مرتبط

نظرات شما