مهدی‌زاده: بیشتر از یک سال دیگر مزاحم جامعه کاراته نیستم

ستاره کاراته استان قم در ادامه ناکامی‌های خود از حضور در میادین برون‌مرزی یک سال اخیر با دست خالی از رقابت‌های 2019 لیگ جهانی کاراته‌وان بازگشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اینکه چرا امیر مهدی‌زاده دارنده دو طلا و یک برنز پیکارهای قهرمانی جهان، دو طلا و یک برنز مسابقات قهرمانی آسیا، دو طلا و نقره بازی‌های آسیایی، نقره دانشجویان جهان و پرافتخارترین کاراته‌کای قم در یک سال اخیر ناکام است و در وزن منهای 37 کیلوگرم این مرحله از لیگ جهانی نتیجه نگرفت، بر همگان پوشیده است.

 

وزن 67 کیلوگرم جزو اوزان المپیکی

امیر مهدی‌زاده ستاره قمی تیم ملی کاراته ایران در مرحله دوم رقابت‌های سال 2019 لیگ جهانی «سری A» کاراته‌وان در شهر استانبول ترکیه باز هم ناکام بود، کاراته‌کای توانمندی که با توجه به اجبار حضور در وزن منهای 67 کیلوگرم، گویا هنوز شرایط جسمانی‌اش با این وزن هماهنگ نیست و در این لیگ توانست به جمع مدال‌آوران برسد.

این اتفاق در حالی رخ داد که مهدی‌زاده تلاش می‌کرد با کاهش وزن، خود را به رقابت در وزن منهای 60 کیلوگرم برساند اما در نهایت نتوانست خود را به وزن دلخواه نزدیک کند تا ناگزیر مجبور به ثبت‌نام در مسابقات وزن منهای 67 کیلوگرم شود، وزنی که در المپیک 2020 توکیو سهمیه دارد.

 

تحلیل وضعیت جسمانی مهدی‌زاده به دلیل کاهش وزن

این فشار سنگین روی امیر مهدی‌زاده که ناشی از تحلیل وضعیت جسمانی و اثرات منفی کاهش وزن بود، سبب شد ستاره درخشان کاراته ایران در مسابقات وزن منهای 67 کیلو توان کافی برای مبارزه نداشته باشد و ناکامی در این وزن در چنین شرایطی عجیب نبود تا مهدی‌زاده همانند سال 2018 همچنان در مسیر ناکامی گام بردارد.

البته امیر مهدی‌زاده نگران این وضعیت و تزلزل جایگاهش در رنکینگ المپیکی‌ها نیست، زیرا همچنان که خودش اعتقاد دارد، بخش عمده توزیع سهمیه بازی‌های المپیک سال آینده از طریق مسابقات انتخابی انجام می‌شود و این کاراته‌کا قصد دارد نخستین المپیکی کاراته قم لقب بگیرد.

 

مهدی‌زاده: زمان لازم دارم تا برای وزن جدید آماده شوم

ستاره کاراته قم با بیان اینکه زندگی بدون چالش مزرعه بدون حاصل است، تصریح کرد: متاسفانه بازی سوم در مقابل حریف اهل روسیه شکست خوردم و حذف شدم، البته در این مسابقات به هیچ وجه از لحاظ بدنی خوب نبودم و دلیل این بود که تا دو روز قبل از رقابت‌ها در حال وزن کم کردن بسیار شدید برای وزن منهای 60 کیلوگرم بودم و بعد تصمیم گرفتم که یک وزن بالاتر ثبت‌نام کنم چون نمی‌شد که سر وزن برسم.

مهدی‌زاده افزود: همین موضوع تمام انرژی من را گرفت و اصلا بدنم ذهنم را یاری نمی‌کرد، من هدف بزرگی دارم قطعا در این مسیر فراز و نشیب وجود دارد و من هم از این قاعده مستثنا نیستم، در ضمن من مسیر جدیدی را انتخاب کردم و آن تغییر وزن است، قطعا زمان لازم دارم تا هم جسمی و هم ذهنی برای وزن جدید آماده شوم.

 

از شروع پرقدرت مقابل حریف ترکیه‌ای تا شکست برابر رقیب روس

مهدی‌زاده در وزن منهای 67 کیلوگرم ابتدا مقابل مهمت ارسلان از کشور میزبان یعنی ترکیه قرار گرفت که این رقابت‌ را با نتیجه چهار بر یک به نفع خود تمام کرد تا راهی مرحله دوم شود، مسابقه مرحله دوم بسیار حساس و نقس‌گیر بود و مهدی‌زاده پس از تساوی صفر بر صفر مقابل موسی بک سلطان از قزاقستان در هانتی برنده شد.

کاراته‌کای پرافتخار استان قم در سومین رقابت خود از پیکارهای لیگ جهانی کاراته‌وان در ترکیه مقابل الکساندر گوتنیک از روسیه با حساب دو بر صفر نتیجه را واگذار کرد و با توجه به شکست کاراته‌کای روس در مرحله بعد، بدین‌ترتیب مهدی‌زاده به سادگی از گردونه این مسابقات کنار رفت.

 

دومین ناکامی متوالی مهدی‌زاده در لیگ جهانی 2019

این اتفاقات در مسابقات لیگ جهانی کاراته‌وان ترکیه در شرایطی برای مهدی‌زاده رخ داد که وی یک ماه قبل در رقابت دیگری از پیکارهای لیگ جهانی به میزبانی کشور مراکش نیز با شکست از حریف ژاپنی خود حذف شده بود و روند ناکامی‌های مهدی‌زاده بعد از اتفاقات بد سال 2018 همچنان برای وی ادامه دارد.

مهدی‌زاده سال گذشته در مهمترین میادین برون‌مرزی نظیر پیکارهای قهرمانی آسیا، رقابت‌های قهرمانی جهان و چند مرحله از لیگ جهانی کاراته‌وان با ناکامی مواجه شد و دست خالی از میدان رقابت بیرون رفت، در شرایطی که تنها مدال وی از سال 2018 به نقره بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی باز می‌گردد.

 

تغییر وزن اجباری کاراته‌های پرافتخار قم

این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند امیر مهدی‌زاده باید از همان ابتدا در وزن اختصاصی و افتخارآفرین خود یعنی منهای 60 کیلوگرم می‌ماند تا راحت‌تر در مسابقات این مرحله لیگ جهانی کاراته‌وان در استانبول ترکیه نتیجه بگیرد، اما هم مهدی‌زاده، هم کارشناسان این رشته و هم علاقمندان به کاراته می‌دانند که وزن منهای 60 کیلوگرم وزن المپیکی نیست و مهدی‌زاده به اجبار باید یک وزن بالاتر یعنی در منهای 70 کیلوگرم برای رسیدن به سهمیه المپیک مبارزه کند.

 

زندگی ورزشی‌ام را به بهترین شکل تمام می‌کنم

پرافتخارترین کاراته‌کای ایران در مسابقات جهانی ابراز کرد: هیچ دلیل دیگری برای عدم نتیجه‌گیری من وجود ندارد و از اینکه من را تحمل می‌کنید و با نتایج بد ناراحت‌تان می‌کنم من را ببخشید، تنها راه رسیدن به المپیک رنکینگ نیست و فقط چهار نفر از این طریق به المپیک می‌رسند، نگران سهمیه هم نباشید، مسابقات گزینشی سال آینده راحت‌ترین مسیر برای کسب سهمیه است که هدف من آن مسابقات خواهد بود.

وی یاد آور شد: در پایان چه با المپیک چه بی‌المپیک و چه با سهمیه و چه بی‌سهمیه، چیزی که برای من روشن است این است که یک سال دیگر بیشتر مزاحم جامعه بزرگ کاراته نیستم و این قول را می‌دهم که به بهترین شکل (المپیک) تمامش کنم، نه ادعایی داشتم چه زمانی که قهرمان جهان شدم و نه اصلا برای تکبر و غرور تلاش کردم فقط به عشق مردم و خانواده‌ام بوده و هست.
انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/8732
اخبار مرتبط

نظرات شما