آیت الله فقیهی:

پیام مهم عید قربان، تبعیت بی چون و چرا از فرامین الهی است

عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه قم با اشاره به اینکه امروز با خدا عهد ببندیم که مطیع دستورات خداوند و ولی فقیه او هستیم، کفت: پیام مهم عید قربان، تبعیت بی چون و چرا از فرامین الهی است.

 آیت الله محسن فقیهی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به این که در عید قربان، قربانی کردن برای حاجی ها واجب و برای مردم مستحب است، اظهار داشت: قربانی کردن در اسلام از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است.
وی ادامه داد: مسئله قربانی کردن در خصوص اطاعت از فرمان خداوند است ما اگر بتوانیم هواهای نفسانی ونفس اماره را ذبح کنید  کار بسیار خوبی انجام داده ایم که
این معنای واقعی اطاعت از خداوند است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه قم افزود: انسان در روز عید قربان باید بتواند هواهای نفسانی خویش را قربانی کند، چرا که تسلیم بودن در برابر خدای متعال، والاترین
مقام یک انسان است که همه ما باید سعی کنیم در این مسیر باشیم.

وی گفت: آن چه مهم است این که انسان نباید در برابر دستورات خدا، چون و چرا کند و برای عدم اجرای آن ها دنبال توجیه باشد، بلکه باید بدون چون و چرا، دستورات را انجام دهد، همان طور که حضرت ابراهیم(ع) در مسیر خواست خدای متعال این گونه بود و ایشان دارای مقام بالای تسلیم مطلق در برابر خداوند متعال بود.

آیت الله فقیهی بیان داشت: پیام مهم عید قربان، تبعیت بی چون و چرا از فرامین الهی است و این که از هوای نفس خود تبعیت نکنیم، که اگر به راستی و به یاری خدا این گونه باشیم، بالاترین موفقیت ها و سعادت ها نصیب ما شده است حتی ممکن است برخی از دستوارت خداوند برای ما جنبه امتحان داشته باشد.

وی ابراز داشت: در این روز نباید فقرا را از یاد ببریم، بلکه می بایست از بهترین چیزهایی که دوست می داریم، در راه رضای خدا انفاق کنیم و این انفاق و احسان را به خصوص با نیت قرب الی الله و خالصانه انجام دهیم.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: ما  باید در سبک زندگی خود از این حیث به انبیاء و اولیای الهی تأسی کنیم و این که انسان با قربانی کردن از مال خود بگذرد، با توجه به این که هوای نفسانی انسان معمولاً علاقه مند به مال دنیاست، لذا قربانی کردن یکی از راه هایی است که به این وسیله می توان بر هوای نفس پا گذاشت و در برابر خواست الهی تسلیم شد.

وی ابراز داشت: آن چه از ما به عنوان یک مسلمان و بنده خدا انتظار می رود این است که در وهله نخست واجبات را انجام داده و از محرمات دوری بجوییم و از سویی آن چه باعث تضعیف دین و انقلاب و نظام می شود و مردم را به نظام و انقلاب، بدبین می کند، همچون اختلاس و رشوه وغیبت و تهمت و دروغ و گران فروشی و تخلفات دیگر که ریشه در هوای نفس دارد را کنار بگذاریم و مسیر حق را پیش بگیریم.

آیت الله فقیهی با اشاره به اینکه تمام مشکلات ما این است که فرمان خدا را گوش نمی دهیم و دستورات او را انجام نمی دهیم ، اضافه کرد: امروز با خدای خود عهد  ببندیم که دیگر خلاف شرع انجام نخواهیم داد و دستورات او را با جان و دل گوش خواهیم داد و مطیع فرمان ولایت فقیه هستیم و آن چه که ولی فقیه هم دستور دهد انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/160
http://www.qomefarda.ir/11881
اخبار مرتبط

نظرات شما