هئیت نظامی امارات در تهران و پیام سعودی از سوئیس به تهران!

در میان تنش فزاینده در منطقه و تلاش های آمریکا و اروپا برای تشکیل ائتلاف های نظامی دریایی برای رویارویی با ایران و تاکید تهران بر تلاش برای تشکیل ائتلاف دریایی مقابل این ائتلاف و برگزاری رزمایش های دریایی؛ یک هیئت نظامی اماراتی به تهران سفر کرد تا در نشست نظامی مشترک دو کشور شرکت کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، خبرگزاری العربی الجدید انگلیس در گزارشی خود حضور هیئت نظامی امارات در ایران را بررسی کرد و نوشت:

روز سه شنبه وزرات امور خارجه ایران اعلام کرد هیئت بلندپایه نظامی امارات به منظور برگزاری ششمین نشست مشترک گارد ساحلی دو کشور به تهران سفر کرده است. از آنجا که پنجمین نشست در سال ٢٠١٣ برگزار شده بود، پرسش هایی درباره عدم برگزاری نشست ششم در طول این سال ها و عللی مطرح شد که منجر به برگزاری آن در این زمان حساس در منطقه شده است.

وزارت امور خارجه ایران یادآور شده است که در این نشست درباره همکاری های مرزی، رفت و آمد شهروندان دو کشور ، ورود غیر قانونی یا بدون هماهنگی و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات میان کشور  بحث و گفتگو خواهد شد.

در زمانی گارد ساحلی امارات و ایران در تهران دیدار می کنند که مسئولان متعدد ایران اخیرا به این مسئله اشاره کرده اند که کشور امارات هیئت هایی را با پیام های مثبت به ایران به منظور حل و فصل تنش میان دو کشور ارسال می کند.

حسن دهقان، مشاور امور دفاعی رهبر معظم ایران هفته گذشته طی مصاحبه ای تلویزیونی اشاره کرد امارات شخصیت هایی را به ایران اعزام کرده تا درباره صلح گفتگو کنند. وی علت این مسئله را شکست این کشور در منطقه دانست.

سفر هیئت های اماراتی به تهران هم زمان با خروج اخیر برخی نیروهای نظامی امارات از مناطقی در یمن، صورت می گیرد. این مسئله پرسش هایی را درباره رابطه این موضوع با این سفرها مطرح می کند و این که آیا امارات از طریق این اقدام تلاش دارد اوضاع را با ایران آرام کند یا خیر.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دو هفته پیش در مصاحبه ای تلویزیونی اشاره کرده بود پشت پرده فعالیت هایی میان تهران و ابوظبی جریان دارد و این که نشانه هایی وجود دارد که امارات در صدد اتخاذ سیاست های جدید در منطقه است و این به نفع دولت این کشور می باشد.

امیر موسوی، مشاور سابق وزارت دفاع ایران نیز اخیرا فاش کرد مسئولان امارات به تهران سفر کرده اند و سفرهای آن ها همچنان ادامه دارد و گفتگوهایی میان دو طرف در جریان است و نشانه هایی درباره احتمال نزدیک شدن [دیدگاه ها] وجود دارد.

این دیپلمات سابق در گفتگو با سایت ایرانی "فرارو" افزود امارات در پی پرواز پهپاد آمریکایی از خاک این کشور  که از سوی پدافند هوایی ایران ماه گذشته سرنگون شد؛ پیام جدی را در هنگام فراخوانده شدن کاردار سفارتش در تهران دریافت کرده است.

وی گفت وزارت امور خارجه ایران به ابوظبی نسبت به فعالیت های محرمانه این کشور علیه تهران هشدار داده است، پیش از این که تایید کند دولت امارات این پیام را جدی گرفته است که نیروهای مسلح ایران درصورت تکرار چنین حوادثی ساکت نخواهد نشست.

این در حالی است که موسوی به وجود فرصت برای تغییر رفتار از سوی امارات اشاره و تاکید کرد دیدارها و مذاکرات تهران و ابوظبی ادامه دارد و پیش بینی می شود توافقنامه عدم تجاوز میان کشورهای منطقه در صورت اتخاذ رفتار مناسب از سوی امارات امضا شود.

این مشاور سابق وزیر دفاع ایران گفت می دانم که این سفرها ادامه دارند و شاید به نتیجه برسد و تاکید کرد ابوظبی از تهران تضمین هایی درباره عدم تلاش برای انتقام گیری دریافت کرده است.

صحبت به تحولات در رابطه با امارات محدود نماند بلکه شامل روابط با عربستان نیز شد. به این ترتیب موسوی گفت کشورش اخیرا پیامی از سوی عربستان سعودی از طریق سوئیس دریافت کرده است اما از محتوای آن صحبتی نکرده و اشاره کرد در صورتی که عربستان ببیند امارات به ایران نزدیک می شود این کشور نیز موضع خود را تغییر خواهد داد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز یکشنبه گذشته از اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل،  عبدالله المعلمی در ماه گذشته استقبال کرد. وی در سخنرانی خود از آمادگی دیپلماتیک ریاض برای تعامل با ایران خبر داده بود و گفته بود این مسئله به زمینه و مجال های مشترک نیاز دارد.

همچنین عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در کنفرانس هفتگی مطبوعاتی خود اظهارات المعلمی را نشانه و پیامی مثبت ارزیابی کرد و گفت ایران خواستار حل مشکلات منطقه از طریق گفتگو و رایزنی میان کشورها است.

وی افزود کشورش بارها از آمادگی خود برای گفتگو با این کشورها بدون هیچ گونه پیش شرطی خبر داده بود و این که از هرگونه تلاشی برای نزدیک شدن به آن ها استقبال می کند. موسوی تاکید کرد پاسخ ایران به هرگونه پیام مثبتی مثبت تر خواهد بود.
لازم به ذکر است عربستان سعودی هفته گذشته یک نفتکش ایرانی را پس از گذشت یک ماه آزاد کرد. این نفتکش به علت مشکل فنی مجبور به لنگر انداختن در نزدیکی بندر شهر جده به مدت سه ماه شده بود. مقامات ایران در گذشته اشاره کردند با وجود تعمیر این کشتی عربستان از آزادسازی آن خودداری می کند.
انتهای پیام/
http://www.qomefarda.ir/11606
اخبار مرتبط

نظرات شما